Z Velké Británie do Skotska spacím vlakem I.

21 února, 2016

Spací vlak Caledonian Sleeper představuje nejcivilizovnější, nejromantičtější, časově nejefektivnější a nejekologičtější způsob cestování z centrálního Londýna do Skotska, ať už míříte kterýmkoli z obou směrů. Každou noc, s výjimkou sobotní noci, spojují vlaky Caledonian Sleeper Londýn s městy ve Skotsku, kam přijedete ráno v době snídaně.

Spací vlaky mají navíc dobrou budnocnost: Caledonian Sleeper získaly novou licenci na dalších 15 let počínaje březnem 2015, a od léta 2018 zde mají být zaváděny zbrusu nové vlaky vybavené spacími vagony obchodní třídy s toaletou a sprchou en suite, spacími „kapslemi“ s plochou postelí, polohovacími sedadly a salonním vozem ve stylu francouzské brasserie.

 

Jízdní řád vlaků Caledonian Sleeper

Dva dlouhé 16vagonové spací vlaky odjíždějí z Londýna do Skotska každou noc s výjimkou sobotní noci a 24.12., 25.12. a 31.12.. Spací vlaky Highland sleeper má tři části: jedna jede do Perthu, Aviemoru a Invernessu, druhá do Dundee a Aberdeenu a třetí do Fort William. Tyto tři části se rozdělí a jedou svojí cestou v  zastávce v Edinburghu asi v 4,30 hod. Vlaky Lowland sleeper má dvě části: jedna jede do Edinburghu a druhá do Glasgow, rozdělují se v Carstairs. Část jedoucí do Glasgow, Edinburghu, Invernessu a Aberdeenu se skládá z až 6 spacích vozů, jednoho salonního vozu a jednoho vozu se sklápěcími sedadly/zavazadlového vozu s prostorem pro jízdní kola. Část jedoucí z Londýna do Fort William se skládá pouze ze dvou spacích vozů, ale večer můžete použít salonní vůz pro Aberdeen; další salonní vůz a zavazadlový vůz se pak připojí v Edinburghu, odkud bude pokračovat v úseku cesty do Fort William. Cestující s rezerovanými místy jedoucí z Londýna a Fort William musí v Edinburghu přesednout ve vagonech.

Vždy si dvakrát ověřte časy vlaků v den Vaší cesty buď na www.trainline.com, www.sleeper.scot nebo www.nationalrail.co.uk. Pamatujte na to, že v sobotu v noci žádné spací vlaky nejezdí.

Po příjezdu do Edinburghu a Glasgow můžete ve spacím vlaku zůstat až do 8 hodin.

Do spacího vlaku můžete nastoupit od 20 hod. (nebo 19,45 v neděli) v Invernessu, od 23 hod. (22,30 v neděli) v Edinburghu a od 22 hod. v Glasgow.

Víkendové technické práce: doba příjezdu v neděli se často liší, proto si ji dobře ověřte předtím, než přistoupíte k rezervaci.

 

Kolik to stojí?

Pokud cestujete sami, můžete si buď koupit jízdenku do I. třídy, kdy získáte 1 spací kóji celou pro sebe, nebo si můžete koupit standardní jízdenku do spacího vlaku, kdy získáte lůžko v 2lůžkové kóji, kterou obvykle sdílíte s dalším cestujícím stejného pohlaví. Cestovnání standardní třídou je samozřejmě mnohem levnější a sdílení kóje obvykle nebývá problém, zvlášť pokud večer strávíte v salonním voze, a až budete v posteli, neuvidíte nikoho na lůžku nad sebou ani pod sebou. V jiném případě si můžete koupit standard jízdenku „solo“, která Vám umožní samostatné obývání 2lůžkové kóje. I když tato jízdenka stojí méně než 2 lístky do II. třídy, často stojí stejně nebo více než jízdenka do I. třídy, proto se často více vyplatí cestovat I. třídou. Jízdenky pro cestující „solo“ jsou totiž určeny především pro obchodní cestující, jejichž společnosti uplatňují politiku cestování pouze standardní třídou.

Pokud budete cestovat dva, můžete si buď koupit dvě jízdenky standardní třídy, kdy získáte 2lůžkové kupé s horním a dolním lůžkem, anebo pokud jste při penězích, dva lístky I. třídy a získat dvě přiléhající jednolůžkové kupé se spojujícími dveřmi, čímž získáte mini-aparmá se 2 dolními lůžky.

Pokud budete cestovat tři, můžete si vybrat 1) mezi 3 jízdenkami standardní třídy, kde získáte jedno celé 2lůžkové kupé a jedna osoba bude sdílet kupé s někým dalším, 2) mezi třemi jízdenkami I. třídy, kde každý dostanete jednolůžkové kupé, 3) mezi 2 jízdenkami standardní třídy a 1 I. třídy v přilehlém vagoně (to je nutné rezervovat jako dvě oddělené rezervace online), anebo mezi 2 jízdenkami standardní třídy a 1 jízdenkou standardní třídy „solo“, kde si můžete rezervovat přiléhající kupé se spojujícími dveřmi. Tuto poslední možnost je nutno rezervovat telefonicky nebo jako dvě oddělené rezervace online za použití speciálního výběru kóje na www.sleeper.scot (tak získáte přiléhající kupé).

Pokud budete cestovat čtyři, můžete si rezervovat 4 jízdenky standardní třídy a vybrat dvě přiléhající 2lůžkové kupé se spojujícími dveřmi.

 

Jak získat co nejnižší ceny:

proveďte rezervaci co možná nejdříve, protože ceny se zvyšují spolu s blížícím se datem odjezdu. Levnější jízdné seženete spíše tehdy, když budete cestovat v polovině týdne, než v pátek nebo v neděli v noci (které bývají nejrušnější); kromě toho v červnu bývá rušněji než v únoru nebo v listopadu. Levnější jízdné bývá častější na trasách „lowland“ (Edinburgh,Glasgow) než „highland“ (Inverness,Aberdeen), a nejobtížněji se shání na trase do Fort William, protože tam jezdí pouze dva vagony.

Jízdné si můžete ověřit na www.trainline.com nebo na www.sleeper.scot.

 

Děti

Děti do 5 let cestují zdarma, ale nedostanou vlastní lůžko. Lehátka není možné poskytovat, protože ve vlacích není dostatek prostoru, avšak cestovní postýlka „Samsonite travel bubble“ pasuje na podlahu a je vhodná pro děti do 18 měsíců. Děti ve věku 2-3 roky mohou spát na lůžku spolu s dospělými, pokud bude místo stačit; pokud chcete, aby měly vlastní lůžko, je potřeba zaplatit dětské jízdné.

Děti do 16 platí 50% dospělého jízdného ve standardní třídě. Dříve neexistovala žádná sleva pro děti, avšak od března 2015 platí sleva 50% pro obě třídy.

Rezervace jízdenek pro cestování s dětmi je možné a velmi snadné online na www.sleeper.scot.

 

Držitelé karet (railcard) 

Držitelé karet získávají slevu 34% na jízdné Advance a 10% slevu na jízdné Anytime ve standardní třídě. Sleva 10% platí v I. třídě pro jízdné Anytime s kartami Senior, Family a Disabled (senior, rodinná, postižený). Od března 2015 byly slevy na karty vylepšeny, kdy pro většinu karet platí plných 34%.

 

Pokud už máte jízdenku, BritRail nebo Rail Rover: doplatky za lůžko  

Pokud máte BritRail, All-Line Rail Rover nebo běžnou jízdenku Off-Peak, Super Off-Peak či Anytime na cestu mezi Londýnem a Skotskem, můžete cestovat ve spacím vlaku po zaplacení doplatku za lůžko.

Kolik činí tento doplatek za lůžko? Pokud máte jízdenku standardní třídy nebo BritRail, doplatek činí 44,20 GBP za lůžko ve sdíleném 2lůžkovém kupé. Doplatek ve standardní třídě je 22 GBP pro děti do 16 let. Pokud máte jízdenku I. třídy nebo BritRail, zaplatíte 50 GBP za lůžko v 1lůžkovém kupé – dospělí i děti. Doplatky pro jízdenky „solo“ byly zrušeny v září 2015.

Jak provést rezervaci online, když máte BritRail pass, Rail Rover nebo denní jízdenku: na www.sleeper.scot, kde si zvolíte „Already have a daytime ticket“ („už mám denní jízdenku“).  Přestože tam není zmíněna BritRail, vyberte si tuto volbu: platí pro BritRail, All-Line Rail Rovers i pro běžné denní jízdenky Off-Peak či Anytime, které připadají v úvahu pro tuto cestu.

Také je možné zavolat na telefonickou linku Caledonian Sleepers Guest Services Centre.

Rezevace se dříve zahajovaly 12 týdnů před odjezdem, ale od března 2015 je možné je provést celý rok dopředu.

 

Jak kupovat jízdenky do spacího vlaku

Jízdenky zakoupíte online, např. na speciálních stránkách www.sleeper.scot, které prodávají speciálně jízdenky na spací vlaky. Koupíte zde dětské jízdenky (ty bylo doteď nutné rezervovat telefonicky) a brzy také bude možné k Vaší rezervaci připojit možnost cestování se psem nebo s jízdním kolem. Stránky jsou určeny i pro zahraniční uživatele, kteří si mohou jízdenky jednoduše vytisknout doma.

Kdy se rezervace zahajují? Jízdenky na Caledonian Sleepers lze dnes rezervovat celý rok dopředu, ne pouze 9-12 týdnů jako u jiných vlaků; pouze pamatujte na to, že pokud si zakoupíte jízdenku více jak 9-12 týdnů předem, Network Rail Vám dopředu nepotvrdí žádné technické práce ani konečnou verzi jízdního řádu; proto je vždy malá možnost, že se časy odjezdu a příjezdu budou trochu lišit, avšak tým zákaznických služeb Caledonian Sleeper Vám dá vědět, pokud by k tomu došlo.

Pokud bude u Vás cestě spacím vlakem předcházet, nebo na ni navazovat, cesta dalšími vlaky, doporučujeme Vám rezervovat si spací vlak jako samostatnou cestu z Londýna do Skotska na www.sleeper.scot, a pak si koupit další doplňkové jízdenky zvlášť na stránkách operátorů, jako je www.virgintrains.co.uk. Pokud např. cestujete z Brightonu do Falkirku, rezervujte si spací vlak z Londýna do Edinburghu na www.sleeper.scot jako jednu samostatnou cestu, a pak si zvlášť rezervujte jízdenky z Brightonu do Londýna a z Edinburghu do Falkirku na www.virgintrains.co.uk
(popř. na nádraží). Důvodem je, že levnější bývá jízdné Advance vztahující se také na spací vlaky z Londýna do cílů ve Skotsku při cestování spacím vlakem, ale pouze dražší „průjezdové“ jízdné Off-Peak a Anytime mezi (např.) Brightonem a Falkirkem, takže je pak nutné přidat doplněk, což obvykle bývá podstatně dražší, než když použijete samotné jízdné Advance vztahujcí se také na spací vlaky s běžnými jízdenkami na předchozí a následující cestu vlakem.

 

Jak vypadá spací vlak Caledonian Sleeper uvnitř?

2lůžkové vagony standardní třídy

Vagony standardní třídy mají kupé se dvěma lůžky, jedním dolním a jedním horním. Pokud budete cestovat 4 osoby, můžete si rezervovat dvě přiléhající 2lůžková kupé a otevřít spojující dveře mezi nimi. Pokud budete cestovat 3 osoby, bude potřeba si rezervovat 2 lístky do standardní třídy a 1 lístek standard „sólo“.

Za příplatek je možné si objednat snídani, kterou buď může podávat stevard ve Vašem kupé v dobu, kterou si určíte předchozí večer, anebo můžete posnídat v salonním voze. Při snídani máte obvykle na výběr z jídel, jako je ovesná kaše, muesli, slaninová rolka, anebo typická skotská snídaně se slaninou, párkem, míchanými vejci a fazolemi, podávaná s čajem či kávou, s máslem a džemem.

Každé kupé je plně vybaveno. Salonní vůz můžete používat večer a ráno.

 

1lůžkové vagony I. třídy  

Vagony I. třídy se skládají z kupé s jednou spací kójí, z nichž každá obsahuje jedno lůžko, takže budete mít pro sebe více místa a soukromí než ve standardní třídě. Pokud budete cestovat 2 osoby v I. střídě, každý můžete mít vlastní kupé, která budou k sobě příléhat a mezi nimi budou spojovací dveře, takže opět získáte mnohem více prostoru než ve standardní třídě. Cestující v I. třídě mohou používat salonky pro I. třídu, které se nacházejí na stanicích, a to před odjezdem po příjezdu.  Cestující I. třídou dostanou bezplatný „spací balíček“ s mycí houbou, sprchovým gelem, pleťovým mlékem, maskou na oči, zátkami do uší (pokud byste je opravdu potřebovali) a voňavý sprej na polštáře.

V jízdném pro I. třídu je zahrnuta také snídaně, kterou může stevard buď podávat va Vašem kupé v době, kterou si večer předtím určíte, anebo můžete (na požádání) posnídat v salonním voze, kde pro Vás bude rezervovaný stůl.

 

Vagony I. třídy i standardní třídy

Obojí má velmi pohodlné postele s čistým povlečením, dva měkké polštáře a deku podobného typu, jako bývá v hotelech. Dále umývadlo se studenou a teplou vodou, čistý ručník a zásuvku na holicí strojek – ta je určena pouze pro označené holicí strojky, ale je možné ji použít také na nabíjení mobilního telefonu, pokud máte odpovídající adaptér. Naleznete zde ovládání na nastavení klimatizace/topení, hlavní světlo, noční světlo a individuální světla pro čtení u každého lůžka. Každý cestující také dostane malou láhev minerálky. Pokud byste potřebovali zubní kartáček či pastu, stačí požádat stevarda.

Zavazadla se ukládají na polici nad oknem nebo nebo do regálu nad nižším lůžkem. Mimořádné velké kusy mohou cestovat v zavazadlovém voze, a to zdarma. Dveře kupé je možné bezpečně zavřít zevnitř. Stevard Vám může na požádání tyto dveře zamknout zvenku, pokud byste chtěli jít do salonního vozu.

Dále se zde nacházejí 2 toalety na jednom konci chodbičky každého spacího vozu; je možné je použít i v době, když vlak stojí ve stanici.

Vagony I. třídy a standardní třídy jsou stejné, kdy vagon I. třídy je vlastně vagon standardní třídy s horním lůžkem nepoužívaným a sklopeným u stěny. Cestující I. třídou však mají některé výhody, jako je „spací balíček“ a přístup do salonních vozů – vizte výše.

Mimochodem, to čemu se na lodích říká „kajuty“, se u vlaků označuje jako „spací kupé“.

Velikosti postelí: dolní lůžka mají délku asi 197 cm a šířku 67 cm, zatímco horní lůžka délku asi 192 cm a šířku 67 cm.

 

Salonní vůz

Všichni cestující mohou používat salonní vůz spacího vlaku, ať už cestují I. nebo standardní třídou. Oficiálně však může být přístup do salonu vyhrazen pouze pro cestující I. třídou, pokud bude plno (i když v praxi se s tím setkáte stěží), takže cestující obou tříd – ne však cestující na sedadlech – mohou salonek stále používat.

V salonním voze se nacházejí čtyři kožené pohovky a restaurační sekce se stoly a samostatně stojícími židlemi. Stevard přijímá objednávky od cestujících sedících u stolů i na pohovkách a podává jídlo a pití z malé kuchyňky na konci.

Caledonian Sleeper je ukázkou toho nejlepšího ze skotského jídla a pití. Nečekaně bohaté menu obykle obsahuje několik předkrmů, jako je polévka nebo uzený losos, několik hlavních chodů, jako je jehněčí pečeně nebo skotská verze prejtu s bramborovou kaší (haggis tatties ‚n neeps) a dezerty, jako je tvarohový řez (cheesecake) či výběr skotských sýrů. Nabídka vína obsahuje červené, bílé a růžové víno v malých, polovičních nebo velkých lahvích, perlivé víno prosecco, portské a šampaňské. Samostatná nabídky whisky obsahuje až 14 různých typů skotské whisky, z nichž většina je jednosladová. Podávají se rovněž sendviče, občerstvení, nealko nápoje, čaj a káva. Ukázky menu i s cenami naleznete na www.sleeper.scot.

 

Vagony se sedadly 

Každá část vlaku Caledonian Sleeper má jednu menší sekci se sklápěcími sedadly pro ty, kterým nevadí cestovat přes noc na sedadle za nižší cenu. Sedadla jsou širší než normální sedadla ve standardní třídě a jsou uspořádána stylem jako v I. třídě, tj. 2+1 přes celou šířku vagonu; kromě toho jsou vybaveny sklápěcími stolky podobně jako v letadle. Cestující na sedadlech nemohou používat salonní vůz, ale mohou si v něm alespoň koupit jídlo a pití u přepážky.