Z Velké Británie do Skotska spacím vlakem II.

29 února, 2016

Zavazadla, jízdní kola, psi aj. zvířata

Zavazadla: prostor pro malá a středně velká zavazadla je na polici v kupé, event. na podlaze, zatímco opravdu velké kusy je možné přepravovat v zadním nákladním vagonu.

Jízdní kola: cestovat s kolem můžete v Caledonian Sleeper bez zvláštního příplatku, kdy je kolo přepravováno ve stojanu v nákladním vagonu. Je nutné provést předem rezervaci místa pro kolo, protože místa jsou omezená. Rezervaci můžete provést tak, že zavoláte na nové Centrum služeb zákazníkům Caledonian Sleeper. Tandemy se nepřepravují.

Vlak má oddělený nákladní vagon se 6 místy pro kola (jen 3 místa jsou pro trasu Londýn-Inverness)

u vlaku Lowlands v částech pro Londýn-Edinburgh a Londýn-Glasgow

a u vlaku Highland v částech pro Londýn- Inverness a Londýn-Aberdeen – ne však pro část pro trasu Londýn- Fort William. Takže pokud byste chtěli cestovat s kolem do Fort Williamu, budete ho muset přeložit v asi 5 hod. ráno z nákladního vagonu Londýn-Inverness do dalšího nákladního vagonu, který bude připojen v Edinburghu a směrem do Fort Williamu.

Psi a jiná zvířata: spacím vlakem můžete cestovat se psy i s jinými domácími mazlíčky, Vaše skupina cestujících však musí být obsadit celou spací kóji v kupé + musíte zaplatit poplatek 94 GBP za psa (kvůli nutnému následnému čištění). Rezervaci pro psa provedete opět telefonicky v Centru služeb zákazníkům Caledonian Sleeper, a to min. 48 hodin předem.

Vodící psi cestují zdarma. Psi nejsou převáženi ve vozech se sedadly, ale pouze ve spacích vozech.

Auta a motorky: spací vlaky nepřevážejí auta ani motocykly. Autovlak mezi Londýnem a Skotskem přestal jezdit v roce 1995.

 

Salonky na nádraží a večeře před odjezdem

Na londýnském nádraží Euston mohou cestující I. třídou použít salonek pro I. třídu Virgin Trains, a to až 2 hodiny před odjezdem jejich vlaku, anebo až 1 hodinu po příjezdu vlaku. Salonek se nachází v I. patře, nabízí bezplatné wifi připojení, čaj, kávu a občerstvení, a také bar, kde si můžete koupit pivo, víno či jiný alkohol. V salonku jsou k dispozici sprchy zdarma, které můžete použít po příjezdu spacím vlakem do Londýna. Do salonku nemají přístup děti do 14 let. Salonek byl renovován v roce 2009, nabízí možnost si předem rezervovat zasedací místnost, pracovní stoly, tichý pokoj, anebo dva PC, pokud jste si nepřinesli vlastní notebook.

Chcete si před nástupem do vlaku dát v Londýně večeři?  Na nádraží Euston naleznete různé prodejny s jídlem, a to včetně nádražní restaurace a Nandos hned u nádraží. Pokud byste si před odjezdem do Skotska chtěli dát kari, můžeme Vám doporučit nepálskou restauraci, která není drahá a přitom je oceňovaná; nachází se na 48 Eversholt Street. Restaurace Gilbert Scott šéfkuchaře Marcuse Waringa se nachází pouze 10 minut chůze odtud v novém hotelu St Pancras Renaissance HotelAnebo se můžete najíst ve vlaku, kdy se v salonním voze podává horké skotské jídlo haggis, tatties ´n neeps. 

Edinburghu mohou cestující I. třídou i standardní třídou použít salonek I. třídy Virgin Trains nedaleko nástupiště 4, který nabízí bezplatné občerstvení. Můžete ho navštívit před odjezdem od 21 hod. a později.

V Aberdeenu mohou cestující I. třídou použít salonek I. třídy nacházející se hned vedle prodejny jízdenek, který nabízí bezplatné nápoje, občerstvení a wifi. Otevřen je denně od 6,15 hod. ráno (či 9 hod. v neděli) až do odjezdu spacího vlaku v noci.

Invernessu se nachází nový salonek Caledonian Sleepers pro cestující I. třídou, který je připojen k Centru služeb hostům Caledonian Sleeper a nabízí bezplatné wifi, čaj, kávu a nealko nápoje. Nachází se mimo stanici na rohu přes ulici od hlavního vchodu do nádraží. Můžete ho použít max. 90 minut před odjezdem Vašeho spacího vlaku, anebo po příjezdu do Invernessu max. 1 hodinu. V jiném případě, ať už cestujete kteroukoli třídou, Highland Hotel se nachází hned vedle nádraží, nabízí salonek, bar a restauraci a je zároveň vynikajícím místem, kde můžete počkat na svůj vlak pouze za cenu šálku kávy nebo třeba sklenky piva.

 

Elektrické zásuvky, wifi a sprchy

Elektrické zásuvky: v salonním voze naleznete standardní britské zásuvky, ze kterých si můžete nabíjet notebook či mobil, nacházejí se na stolech mezi pohovkami. V kupé pak naleznete zásuvky nad oknem, které jsou označené „Shavers Only“ (tj.“jen pro holicí strojky“), můžete je však bez obav použít také na nabíjení mobilu či fotoaparátu, pokud máte odpovídající (standardní evropský) adaptér.

Wifi: ve vlacích Caledonian Sleeper zatím není zavedeno wifi připojení, avšak dobré mobilní datové pokrytí 3G je dostupné po většinu trasy, vyjma pár izolovanějších míst ve skotské Vysočině. Wifi připojení však naleznete v některých saloncích I. třídy na větších nádražích, jako je Londýn Euston.

Sprchy: v samotném spacím vlaku sprchy nejsou, avšak některá větší nádraží je mají k dispozici. Při příjezdu na londýnské nádraží Euston můžete použít sprchy v salonku I. třídy Virgin Trains v I. patře, a to zdarma pokud cestujete I. třídou, anebo za poplatek 5 GBP, pokud cestujete standardní třídou a požádáte stevarda na palubě vlaku Caledonian sleeper o kupon. Zaměstnanci salonku Virgin Trains u recepční přepážky Vám zapůjčí ručník a ve sprchovém koutě naleznete gel a šampon. Sprchy zdarma pro cestující I. třídou se nacházejí také v Aberdeenu a ve Fort Williamu. Sprchy za poplatek při toaletách jsou k dispozici na nádražích v Edinburghu, Glasgow, Invernessu a Fort Williamu.

 

Spojovací dveře mezi spacími kupé (vagony)

Mezi každými dvěma přiléhajícími spacími kupé se nacházejí spojovací dveře, které jsou jinak zamčené. Pokud však budete cestovat 2 osoby v I. třídě, anebo 4 osoby ve standardní třídě, můžete požádat o dvě přiléhající kupé se spojovacími dveřmi. Pak stačí odemknout pomocí zástrčky z jedné ze stran a proměníte dvě kupé v apartmán se 4 lůžky ve standardní třídě (2 horními a 2 dolními lůžky), anebo se 2 lůžky v I. třídě (tj. 2 dolními lůžky).

Abyste měli jistotu, proveďte zcela jednoduchou rezervaci na www.sleeper.scot, kde si zvolíte třídu a po zobrazení grafického plánu lůžek si vyberte si konkrétní vagon. Na plánu také uvidíte, která kupé mají mezi sebou spojovací dveře.

Každý spací vagon ve vlaku je zařízen buď jako standardní třída se 2 lůžky, anebo jako I. třída s 1 lůžkem; takže není možné si rezervovat 2 lůžkové kupé ve standardní třídě, která by přiléhalo k 1lůžkovému kupé v I. třídě.

 

Spací vagony s bezbariérovým přístupem

Bezbariérový přístup má 1 či 2lůžkové spací kupé v každém vlaku Caledonian Sleeper, a to spolu s bezbariérovou toaletou. Kupé i toaleta mají široké posuvné dveře, které se otvírají stisknutím tlačítka. Manuální a elektrické vozíky jsou přenášeny (max. šířka je 67 cm max. délka 120 cm, neplatí však pro elektrické skútry pro postižené).

 

Pokud dojde ke zpoždění

Podle svých podmínek Vám vrátí Caledonian Sleepers 50% ceny jízdného za jednosměrnou cestu, pokud bude mít vlak zpoždění 30-59 minut, nebo 100% ceny jízdného, pokud bude zpoždění 60 – 119 minut; více na www.sleeper.scot.

 

Ze Skotska do Paříže či Bruselu spacím vlakem + vlakem Eurostar

Večeře v Edinburghu, v Glasgow, v Aberdeenu či v Invernessu, oběd druhý den v centru Paříže – to vše bez letišť a létání. Stačí nasednout na spací vlak Caledonian Sleeper v některém z měst ve Skotsku a jet do Londýna na nádraží Euston, které je vzdálené pouze 10 minut chůze od nádraží St Pancras, odkud Vás zhruba za 2 hodiny odveze vlak Eurostar do centra Paříže či Bruselu.

 

Jak kupovat jízdenky na cestu ze Skotska do Paříže

Jízdenky na celou cestu je možné zakoupit online, jednodušší však je zakoupit online jízdenku na spací vlak a na Eurostar odděleně; to můžete udělat na www.eurostar.com.

V každém případě cestujte pozdějším vlakem Eurostar jedoucím jižním směrem, anebo dřívějším vlakem Eurostar jedoucím na sever, pokud tyto mají levnější ceny, anebo pokud si chcete udělat zastávku v Londýně. Obojí si nejprve vyzkoušejte nanečisto, abyste si ověřili ceny a dostupnost.

 

Edinburgh, Glasgow Paříž a Brusel

Cestujte spacím vlakem z Edinburghu či Glasgow do Londýna. Spací vlak jezdí denně s výjimkou sobotní noci a přijíždí na londýnské nádraží Euston v době mezi 6,54 až 7,15 hod.. Z nádraží Euston na nádraží St Pancras je to jen 10 minut chůze, můžete také jet taxíkem, pokud máte hodně zavazadel. Pamatujte na to, že je potřeba mít 30 minut času na registraci na vlak Eurostar.

Vlak Eurostar odjíždí z nádraží St Pancras v 8,32 hod. od pondělí do soboty a přijíždí na pařížské nádraží Nord v 11,47 hod..

Vlak Eurostar odjíždí z nádraží St Pancras v 8,58 hod. každý den v týdnu a přijíždí na bruselské nádraží Midi v 12,05 hod..

 

Aberdeen, Inverness, Fort William, Perth, Dundee Paříž a Brusel

Jeďte spacím vlakem ze skotské Vysočiny do Londýna.  Spací vlak Highland jezdí denně s výjimkou sobotní noci a přijíždí na londýnské nádraží Euston v době mezi 7,43 a 8,03 hod.. Pamatujte na to, že je potřeba mít 30 minut času na registraci na vlak Eurostar.

Vlak Eurostar odjíždí z nádraží St Pancras v 9,17 hod. (9,22 hod. v neděli) a přijíždí na pařížské nádraží Nord v 12,47 hod..

Vlak Eurostar odjíždí z nádraží St Pancras v 8,58 hod. denně a přijíždí na bruselské nádraží Midi v 12,05 hod..

 

Paříž a Brusel Edinburgh, Glasgow

Vlak Eurostar odjíždí z Paříže ve 20,13 hod. denně s výjimkou neděle a přijíždí na londýnské nádraží St Pancras ve 21,29 hod..

Vlak Eurostar odjíždí z bruselského nádraží Midi v 19,52 denně a přijíždí na londýnské nádraží St Pancras ve 21,03 hod..

Z Londýna do Edinburghu či Glasgow cestujte spacím vlakem. Spací vlak Lowland jezdí denně s výjimkou sobotní noci a odjíždí z londýnského nádraží Euston v době mezi 23 a 23,45 hod. (v závislosti na dni).

 

Paříž a Brusel Aberdeen, Inverness, Fort William, Perth, Dundee

Vlak Eurostar odjíždí z Paříže v 18,13 hod. denně s výjimkou soboty a neděle a přijíždí na londýnské nádraží St Pancras v 19,34 hod.. V neděli odjíždí z Paříže v 17,43 hod. a přijíždí do Londýna v 18,59 hod..

Vlak Eurostar odjíždí z bruselského nádraží Midi v 17,56 hod. (16,56 v sobotu) a přijíždí na londýnské nádraží St Pancras v 19,10 hod. (18,10 hod. v sobotu).

Cestujte spacím vlakem z Londýna do Aberdeenu, Invernessu, Fort Williamu, Perthu či Dundee. Spací vlak Highland jezdí denně s výjimkou sobotní noci a odjíždí z londýnského nádraží Euston v době mezi 20 a 21,30 hod. (v závislosti na dni v týdnu).

 

Jízdné

Jízdné ze Skotska do Londýna činí asi 70 GBP (zpáteční) při cestování na sklápěcím sedadle, anebo od 150 GBP (zpáteční) při cestování na lůžku; cesta vlakem Eurostar z Londýna do Paříže či Bruselu stojí 72 GBP (zpáteční).

 

Ze Skotska do Amsterdamu

Existují dva způsoby, jak cestovat ze Skotska do Amsterdamu:

  • spacím vlakem Caledonian sleeper do Londýna a vlakem Eurostar do Bruselu, jak je uvedeno výše, pak vlakem InterCity train jezdícím každou hodinu z Bruselu do Amsterdamu – více na stránce pro Nizozemsko
  • nebo vlakem ze Skotska do Newcastlu a pak přes noc trajektem DFDS Seaways z Newcastlu do Amsterdamu – více na stránce pro Nizozemsko