Z Velké Británie do Severního Irska II.

14 března, 2016

Vše o cestování do Belfastu

 • Vlakem dojedete do Liverpoolu na nádraží Lime Street. Z Londýna je to moderním pendolinem od Virgin Trains trvá něco přes 2 hodiny, kdy máte během cesty možnost si v prodejně zakoupit čaj, kávu, nápoje a občerstvení. Z Manchesteru či Leedsu jezdí moderní klimatizovaný expres Trans-Pennine. Odjezdy si můžete vyhledat na nationalrail.co.uk.
 • Na liverpoolském nádraží Lime Street sejděte po schodech dolů na nástupiště MerseyRail a nastupte na vlak směřující na nádraží Birkenhead Hamilton Square. Vlak jezdí každých pár minut a pojedete jen 3 zastávky. Cestování tímto vlakem je zahrnuto v jízdence SailRail.
 • Na nádraží Birkenhead Hamilton Square vyjeďte výtahem na úroveň ulice, vyjděte z nádraží a zahněte ostře doleva a uvidíte autobusovou zastávku Stena Line na rohu (dívejte se po tabuli na stěně). Stena Line provozuje bezplatné autobusy z Birkenhead Hamilton Square do svého terminálu s 12 přístavišti, jejichž odjezdy jsou Ut-Ne v 7,30, 8,15 a 9,15 hod. pro denní trajekty a v 19,30, 20,15 a 21,15 hod. pro noční trajekty. V pondělí odjíždí bezplatný autobus v 19,30 a 20,15 hod. pro noční trajekt. Cesta autobusem trvá pouze 5 minut a je zahrnuta v jízdence SailRail. Pokud byste se na to cítili, můžete jít z Hamilton Square k přístavišti trajektů pěšky, což zabere asi 19 minut.
 • V jiném případě můžete jet taxíkem z liverpoolského nádraží Lime Street přímo do terminálu trajektů Stena Line s 12 přístavišti v Birkenheadu, cesta trvá asi 15 minut a cena za taxi je asi 13 GBP.
 • V terminálu se zaregistrujete u přepážky Stena Line a dostanete palubní lístek a klíč od kajuty. V budově terminálu jsou k dispozici prodejní automaty, toalety a wifi připojení zdarma. Když bude loď připravená k nalodění, minibus Vás doveze z budovy terminálu přímo na palubu pro vozidla, odkud Vás výtah odveze nahoru do prostor pro cestující. Pokud máte kajutu a chcete si u sebe nechat zavazadla, můžete, ale pokud zavazadla přihlásíte, můžete je dát na vozík v budově terminálu a vyzvednout si je až nad druhé straně, takže budete moct nezatížení zavazadly využívat restaurace, bary a kino na lodi.
 • Z paluby budete mít skvělý výhled na budovu Liver Building, když bude loď vyplouvat z řeky Mersey na moře. Při příjezdu do Belfastu spatříte na obzoru známé jeřáby Harland a Wolff nazývané „Samson“ a „Goliáš“, když budete vplouvat do zálivu Belfast Lough.
 • Vystoupíte na zádi lodi, sjedete po eskalátoru z paluby pro cestující na palubu pro vozidla, kde nastoupíte do minibusu, který Vás odveze do terminálu trajektů. Pokud jste si přihlásili zavazadla, zde si je vyzvednete.
 • Taxi z belfastského terminálu Stena Line do kteréhokoli hotelu v centru Belfastu stojí asi 8 GBP a cesta trvá necelých 10 minut. Pokud zde nebude žádný taxík čekat, můžete si bezplatně zavolat taxi z telefonu v terminálu.

 

O cestování z Belfastu

 • Taxi z hotelu v centru Belfastu do terminálu Stena Line VT2 stojí asi 8 GBP a cesta trvá necelých 10 minut. Pamatujte na to, že Stena Line má v Belfastu dva terminály, jeden pro Cairnryan a druhý pro Liverpool; ten druhý je o něco blíže centru Belfastu.
 • Registrace pro noční trajekty se otvírá ve 20 hod. Ut-So a v 19,30 hod. Po, s nástupem na loď od 21 hod. Ut-So a 20,30 hod. Po, takže budete mít spoustu času se zabydlet ve své kajutě. Registrace se zavírá ve 21,30 Ut-So a ve 21 hod. Po. Pro denní plavby se registrace otevírá v 8 hod. a zavírá v 9,30 hod.. Budova terminálu Stena Line má k dispozici prodejní automaty, toalety a wifi připojení zdarma, když budete čekat na nalodění.
 • Když je loď připravená k nalodění, minibus Vás dopraví z budovy terminálu přímo na palubu pro vozidla, vystoupíte z autobusu hned u eskalátoru na zádi lodi, který Vás odveze nahoru na palubu pro cestující. Pokud máte kajutu a chcete si u sebe nechat zavazadla, můžete, ale pokud raději zavazadla přihlásíte, můžete je dát na vozík v budově terminálu a vyzvednout si je až v Liverpoolu, takže budete moct nezatížení zavazadly využívat restaurace, bary a kino na lodi.
 • Vyplujete ze zálivu Belfast Lough s dvěma obrovskými jeřáby Harland a Wolff na obzoru za Vámi. Až budete připlouvat do Liverpoolu, nabídne se Vám krásný pohled přes řeku Mersey na budovu Liver Building.
 • Až bude oznámeno vylodění, sjedete po eskalátoru na záď lodi a nastoupíte do minibusu na palubě pro vozidla, který Vás odveze do budovy terminálu. Pokud jste si přihlásili zavazadla, zde si je budete moct vyzvednout. Noční loď připlouvá do Birkenheadu v 6,30 hod. a v budově terminálu budete v 6,45 hod..
 • Bezplatný autobus odjíždí od terminálu v 7 hod. (nebo až všichni cestující nastoupí) a cesta na nádraží Birkenhead Hamilton Square trvá pouze 5 minut. Bezplatný autobus je zahrnut v ceně jízdenky SailRail. Přejděte ulici, vstupte na nádraží a výtahem sjeďte k nástupištím. Nasedněte na nejbližší vlak do Liverpoolu; vlaky jezdí každých pár minut a obvykle jedou přes stanici Liverpool Central. Tento vlak je také zahrnut v ceně jízdenky SailRail. Vystupte na nádraží Lime Street, které je vzdáleno jen 3 zastávky, a vyjeďte eskalátory na nádraží Lime Street nad zemí.
 • V jiném případě můžete jet taxíkem přímo z terminálu trajektů v Birkenheadu na liverpoolské nádraží Lime Street, kdy cesta trvá asi 15 minut a cena je asi 13 GBP.
 • Vlakem jeďte z Liverpoolu z nádraží Lime Street do Vaší konečné destinace. Pokud je to Londýn, pojedete klimatizovaným pendolinem Virgin Trains a cesta do centra Londýna bude trvat něco přes 2 hodiny. Odjezdy vlaků si můžete vyhledat na nationalrail.co.uk.

 

Jak kupovat jízdenky

 • Pokud zbývá více než 7 dní do odjezdu a máte zasílací adresu v Británii, doporučujeme Vám rezervaci provést telefonicky u Stena Line na tel. č. 08445 762 762, kdy linky jsou v provozu 8,30-20 hod. Po-Pá, 9-18 hod. So a 9-17 hod. Ne; z Irské republiky volejte 01 204 7744.
 • Na tomto čísle se dovoláte zaměstnancům Stena Line, kteří Vám mohou prodat jízdenky SailRail mezi Belfastem a Londýnem nebo jinou stanicí v Británii, spolu s rezervací kajuty dle Vašeho výběru a/nebo s přístupem do salonků Stena Plus Lounge s bezplatným čajem, kávou, vínem a občerstvením.
 • Stena Line Vám zašle jízdenky poštou (pokud si je nemůžete vyzvednout v jejich terminálu v Belfastu), takže potřebujete mít zasílací adresu v Británii a musíte si je rezervovat min. 7 dní předem, aby je mohla pošta doručit. Pokud zbývá méně než 7 dní, je potřeba provést rezervaci online, jak je vysvětleno níže, a to bez kajuty.
 • Není možné rezervovat online, pokud chcete kajutu (a to i přes odkazy „rezervujte nyní“ na stránkách Stena Line). Důvodem je, že stránky Stena Line Vás nyní odkazují na prodejce jízdenek thetrainline.com, kde nemohou při rezervaci jízdenek rezervovat také kajutu. Ani není možné volat později na linku Stena Line a žádat o doplnění kajuty, pokud rezervace proběhla odděleně v železničním systému thetrainline.com, ke kterému nemají přístup.
 • Také si dávejte pozor na to, že tel. č. pro rezervace jízdenek SailRail do/z Irska na stránkách Stena Line také odkazuje na thetrainline.com, kde nemohou provést rezervaci kajuty, pouze prodávají otevřené jízdenky bez garance, že budete mít lůžko na noc.
 • Takže shrnuto, doporučený způsob rezervace jízdenek SailRail na této trase je telefonicky min. 7 dní před Vaší cestou, kdy budete volat na pravou linku Stena Line pro prodej jízdenek SailRail, tel. č. 08445 762 762, a zaměstnanci Stena Line Vám prodají jízdenku SailRail mezi Belfastem a stanicemi v Británii přes nádraží Birkenhead, a to spolu s rezervací kajuty.
 • Pokud chcete cestovat jízdenky na cestu za méně než 7 dní a/nebo nemáte zasílací adresu v Británii, můžete si jízdenky rezervovat online na virgintrains.co.uk; zde zakoupíte otevřenou jízdenku SailRail ticket s rezervovaným místem na trajektu, ne však kajutu. V terminálu trajektů nebo na palubě lodi se můžete zeptat, jestli mají volnou kajutu. V jiném případě si můžete zakoupit zvlášť jízdenku na vlak a na trajekt, rezervovat si trajekt s kajutou online (kdy si jízdenky vytisknete doma) na www.stenaline.co.uk (necháte zatržené „pouze trajekt“) a pak si zakoupíte jízdenku na vlak na www.virgintrains.co.uk (kterou si rovněž vytisknete doma).
 • Časy vlaků při cestě na nádraží Birkenhead Hamilton Square byste si měli vždy ověřit na nationalrail.co.uk, kdy je potřeba přijet na místo min. 90 minut před vyplutím trajektu – registrace na trajekt trvá asi 1 hodinu. Jízdenky SailRail platí pro kterýkoli vhodný vlak, takže můžete bez obav jet dřívějším vlakem než tím, který jste si vyhledali.
 • Jízdenky si také můžete koupit na stanicích v Británii, zaměstnanci však často o nich nemají dobrý přehled, navíc také nemají možnost Vám rezervovat kajutu. Proto je lepší si zakoupit jízdenky telefonicky na lince Stena Line na tel. č. 08445 762 762.

*

Jízdenky můžete zakoupit online na www.virgintrains.co.uk

(tímto způsobem nelze rezervovat kajuty).

Můžete si zakoupit jízdenky mezi Londýnem nebo kteroukoli stanicí v Británii a přístavem v Belfastu na www.virgintrains.co.uk, jednosměrné i zpáteční, v obou směrech. Takto si můžete rezervovat jízdenky i krátce předem, třeba i na dnešní večer nebo na zítřek.

 • Důležitý tip pro rezervaci: zadejte „Belfast Port N.I. (BFA)“ jako začátek nebo cíl cesty; může Vám pomoct, když kliknete na „další možnosti“ dole v plánovači cesty a zadáte „Birkenhead 12 Quays“ do kolonky „přes“. Tím přimějete systém, aby Vám našel spoje vedoucí po této trase, ne přes Holyhead nebo Cairnryan.
 • Jízdenky si můžete vyzvednout ze samoobslužných strojů na kterémkoli nádraží v Británii nebo si je nechat zaslat na jakoukoli adresu v UK, pokud je dostatek času, anebo na jakoukoli adresu na světě za poplatek 7,50 GBP. Můžete si je vyzvednout nejdříve hodinu či dvě po provedení rezervace a nejpozději do odjezdu, takže je možné si takto rezervovat jízdenky i v případě, že cestujete na poslední chvíli.
 • Jízdenky nelze vyzvednout v Belfastu nebo jinde v Severním Irsku, takže nelze si rezervovat jízdenky na poslední chvíli při cestě ve směru z Irska; v tomto případě volejte na linku Stena Stena tel.č. 08445 762 762 a zjistěte si, zda je možné si rezervovat jízdenku SailRail telefonicky a vyzvednout ji ten den v jejich terminálu v Belfastu; anebo jako poslední možnost si můžete rezervovat trajekt online na stenaline.co.uk, a pak zvlášť zakoupit jízdenku na vlak online na www.virgintrains.co.uk (i když tato možnost může být dražší).
 • Tímto způsobem nelze rezervovat kajuty – na stránkách virgintrains.co.uk zakoupíte základní jízdenku s rezervovaným místem na trajektu, nemůžete si zde však rezervovat kajutu. Můžete pak cestovat bez vlastní kajuty, anebo o kajutu požádat v přístavišti nebo nebo na palubě lodi u přepážky. Můžete také požádat telefonicky Stena Line na 08445 762 762 o přidělení – podle zpráv to však často nebývá možné.

 

Z Belfastu do Londonderry a k Giant’s Causeway 

z Belfastu do Londonderry (Derry) 

 • Nejprve cestujte z Londýna do Belfastu po kterékoli z tras či kterýmkoli spojem uvedeným výše.
 • Moderní klimatizované vlaky spojují belfastské nádraží Great Victoria Street a belfastské nádraží Central s historickým městem Londonderry/Derry každé 2 hodiny, doba cesty je asi 2 hod. a 20 min.
 • Odjezdy vlaků si ověříte v plánovači cesty na translink.co.uk/Services/NI-Railways. Nové vlaky výrazně změnily cestování železnicí v Severním Irsku, takže jim v posledních letech zvýšily počet cestujících o více jak 60%. Příjemná cesta v pohodlných sedadlech ve vlaku vybaveném kobercem, toaletami a klimatizací vede venkovskou krajinou a podél moře směrem k Londonderry, takže určitě stojí za to.
 • Doporučujeme Vás usadit se na pravé straně vlaku při cestě na sever do Londonderry, protože zde bude lepší výhled na přílivovou oblast Belfast Lough a ústí řeky Foyle.
 • Můžete zakoupit jízdenky SailRail mezi kteroukoli stanicí v Británii a Londonderry a v obou směrech buď přes Cairnryan, anebo přes Holyhead a Dublin, a to online na virgintrains.co.uk; jízdenky si pak můžete vyzvednout na kterémkoli nádraží v Británii, nechat si je zaslat na jakoukoli adresu v UK nebo na jakoukoli adresu ve světě za poplatek 7,50 GBP.

 

Z Belfastu k Giant’s Causeway

 • Známá Giant’s Causeway („Cesta obrů“) je přírodní skalní formace na větrem zmítaném pobřeží na severu hrabství Antrim a rozhodně stojí za návštěvu – více na nationaltrust.org.uk/giants-causeway; vstup zdarma mají členové Národního trustu, snadno se sem dostanete veřejnou dopravou.
 • Krok 1 – cestujte moderním klimatizovaným vlakem z belfastského nádraží Great Victoria Street do Coleraine; ten jezdí v Po-So každou hodinu, méně často pak v neděli.
 • V Coleraine opusťte nástupiště a zahněte doleva do autobusového centra, které je součástí železničního nádraží.
 • Krok 2 – autobusy 170 a 402 jezdí pravidelně z autobusového centra v Coleraine ke Giant’s Causeway; je to příjemná cesta vedoucí podél pobřeží kolem impozantních ruin hradu Dunluce a pěkného městečka Bushmills, kdy některé autobusy zastavují také u známé destilerie Old Bushmills Distillery. Usaďte se na levé straně autobusu, když pojede na sever, abyste měli lepší výhled na pobřeží, při zpáteční cestě pak na pravé straně.
 • Ověřte si kombinace odjezdů vlaků a busů z Belfastu k Giant’s Causeway v plánovači cesty na translink.co.uk/Services/NI-Railways; zadejte „z Belfast Great Victoria St“ „do Giant’s Causeway“ a vyberte „Aird, Giant’s Causeway“, pokud Vám to bude nabídnuto.
 • Není potřeba rezervace předem (ani není možná), stačí si zakoupit jízdenku v den cesty; jízdenky se nemohou vyprodat.
 • Stanice železnice NIR prodává jednodenní neomezené jízdenky na vlak a autobus vztahující se na všechny vlaky NIR a autobusy Ulsterbus, které stojí asi 16 EUR pro dospělého. O víkendech a školních prázdninách bývá jízdenka pro rodiny a přátele (Family+Friends) pro 2 dospělé a až 4 děti za výhodnou cenu 20 EUR.

 

Informace o vlacích a autobusem v Severním Irsku: www.translink.co.uk

Autobusy a vlaky v Severním Irsku provozuje společnost Translink, která zahrnuje autobusy Ulsterbus a železnici Northern Ireland Railways (NIR). Odjezdy vlaků i autobusů ze Severního Irska si ověříte v plánovači cesty na www.translink.co.uk.

 

Z Belfastu do Dublinu vlakem  

Vlaky Enterprise

Rychlé a moderní vlaky Enterprise spojují Belfast a Dublin, cesta trvá asi 2 hod. a vlaky odjíždí každé 2 hodiny. Spojení je provozováno společně železnicemi NIR a Irish Railways. Můžete si zakoupit levné jízdenky od asi 14,99 EUR za cestu, pokud si je rezervujete předem online, a měli byste si zakoupit jednosměrnou či zpětnou jízdenku z Dublinu na www.irishrail.ie a jednosměrnou či zpětnou jízdenku z Belfastu na www.translink.co.uk/Services/NI-Railways .

Tip 1: belfastské nádraží Great Victoria Street bývá často pohodlnější než nádraží Belfast Central, protože se nachází vedle hlavního autobusového nádraží a Europa Hotelu, hned naproti němu přes ulici je rovněž Crown Bar, který je ve vlastnictví Národního trustu. Když budete mít jízdenku na vlak Enterprise mezi belfastským nádražím Central a Dublinem, máte právo za bezplatnou dopravu běžným místním vlakem mezi nádražími Belfast Central a Great Victoria Street.

Tip 2: na palubě vlaku Enterprise Vám doporučujeme se usadit na levé straně, když pojedete na jih do Dublinu, a na pravé straně, když pojedete na sever do Belfastu, a to kvůli skvělým výhledům na mořské pobřeží severně od Dublinu.

 

Hotely a ubytovny v Belfastu