Z Velké Británie do Severního Irska I.

14 března, 2016

Kompletní průvodce pro cestování do/z Belfastu vlakem+trajektem

Časově efektivní cestování přes noc mezi Belfastem a Londýnem v pohodlné kajutě nočního trajektu Stena Line z Belfastu do Liverpoolu po trase přes Liverpoolu.

 • Možnost 1: z Londýna do Belfastu přes Holyhead a Dublin – jízdenka z Londýna do Belfastu za 54 GBP (59 GBP, pokud ji zakoupíte v den cesty nebo pokud jsou jízdenky za 54 GBP vyprodány).  Ranním vlakem jeďte do Holyheadu ve Walesu a odpoledním trajektem plujte do Dublinu.  Pak jeďte večerním expresem Enterprise z Dublinu do Belfastu. Jedna jízdenka tak pokrývá celou cestu z kterékoli stanice v Británii do Belfastu nebo kterékoli stanice v Severním Irsku.
 • Možnost 2: z Londýna do Belfastu přes Cairnryan – jízdenka z Londýna do Belfastu za 53 GBP, kterýkoli den, kterékoli datum, i pokud ji koupíte v den odjezdu. Cesta po této trase trvá zhruba stejně jako předchozí možnost a teď je i za stejnou cenu. Z Londýna vyjedete ranním vlakem do Glasgow, kde přesednete do Ayru a pak pojedete autobusem Stena Line do Cairnryanu, kde navazuje trajekt do Belfastu. Trasa dnes zahrnuje hodinovou cestu autobusem z Ayru do nového terminálu trajektů Stena Line v Cairnryanu (místo dřívějšího přímého spojení vlak ▶ trajekt v Stranraeru, i když celková doba cesty se tím mírně zkrátila). Jedna jízdenka pokrývá celou cestu, z kterékoli stanice v Británii do Belfastu nebo kterékoli stanice v Severním Irsku.
 • Možnost 3: z Londýna do Belfastu přes Liverpool – přenocujte v pohodlí! Z centra Londýna vyjedete po 17 hod., z Birminghamu či Manchesteru po 18 hod., vlakem do Liverpoolu, přespíte v pohodlné soukromé kajutě se sprchou a toaletou na trajektu Stena Line z Birkenheadu a přijede do Belfastu včas na snídani. Společnost Stena Line prodává také kombinované jízdenky SailRail pro vlak+trajekt z kterékoli železniční stanice v Británii do Belfastu po lodní trase Liverpool-Belfast. Takto můžete ekologicky realizovat svoji pracovní cestu nebo víkendový pobyt bez komplikací spojených s cestování letadlem.

 

Možnost 1: z Londýna do Belfastu přes Holyhead a Dublin

Tato trasa Vám umožňuje si během cesty prohlédnout Dublin, avšak pokud byste si zde chtěli udělat přestávku delší než hodinu či dvě, je potřeba si koupit zvlášť jízdenky pro cestu z Londýna do Dublinu a pak z Dublinu do Belfastu – při cestování s přímou jízdenkou SailRail totiž nemůžete cestu přerušit. Cesta po trase přes Holyhead trvá zhruba stejně jako po trase přes Cairnryan a dnes také stojí stejně, takže se pouze podívejte, který jízdní řád (pro kterou z tras) Vám bude lépe vyhovovat. Anebo můžete jet v jednom směru po jedné trase a zpátky po druhé trase.

 

Londýn Belfast 

 • Krok 1 – cestujte z Londýna do Dublinu vlakem a trajektem, kdy vyjdete z londýnského nádraží Euston v 9,10 hod. (Po-So) nebo v 8,15 hod. (Ne) do Holyheadu, s přípojem v 14,10 hod. trajektu Irish Ferries z přístaviště v Dublinu, kam připluje v 17,25 hod. – další podrobnosti se dozvíte na stránce pro Irsko. K dispozici je doprava kyvadlovým autobusem z přístaviště v Dublinu vzdáleného 1,6 km na centrální autobusové nádraží v Dublinu), které se nachází hned za rohem od dublinského nádraží Connolly.
 • Krok 2 – cestujte vlakem z Dublinu do Belfastu, kdy vyjedete z dublinského nádraží Connolly v 19 hod. klimatizovaným expresem Enterprise a přijdete na centrální nádraží v Belfastu v 21,10 hod.
 • Pokud byste chtěli, máte nárok na bezplatné cestování běžným místním vlakem mezi belfastským centrálním nádražím a nádražím Great Victoria Street v Belfastu, který je často pohodlnější a nachází se hned vedle vynikajícího Europa Hotelu.
 • Jízdné z Londýna do Belfastu stojí 54 GBP za jednu cestu, pokud si jízdenku zakoupíte před 18 hod. v den před Vaší cestou, včetně vlaku a trajektu (ne však dopravy autobusem v Dublinu, která stojí 3 EUR). Toto jízdné nepodléhá změnám, vždy stojí 54 GBP, ať už si ho zakoupíte 90 dní nebo 1 den předem. Při zakoupení v den cesty však stojí 59 GBP, stejně tak jako v případě, že je jízdné za 54 GBP vyprodáno.
 • Jízdenky si rezervujte online na virgintrains.co.uk, telefonicky nebo osobně, jak je uvedeno níže.
 • Pokud byste si chtěli v Dublinu udělat přestávku, přerušení cesty není povoleno u levných přímých jízdenek, takže si kupte jízdenku za 36 či 41 GBP z Londýna do Dublinu (na stránce pro Irsko se dozvíte odjezdy, jízdné a způsob rezervace online) a pak zvlášť jízdenku pro cestu z Dublinu do Belfastu u přepážky na nádraží Connolly, jakmile dojedete do Dublinu – odjezdy a ceny se dozvíte na irishrail.ie.
 • Na této trase jsou ještě další možnosti, jako je noční spoj z Londýna do Dublinu s ranním vlakovým přípojem z Belfastu – další možnosti na stránce pro Irsko. Pak se podívejte na IrishRail.ie  na odjezdy vlaků z Dublinu do Belfastu. Nechejte si dostatek času na přesedání v Dublinu. Expresy Enterprise z dublinského nádraží Connolly do Belfastu jezdí každou hodinu či dvě od asi 7 hod. do asi 20 hod., doba cesty je 2 hodiny.

 

Belfast Londýn 

 • Krok 1 – cestujte z Belfastu do Dublinu kterýmkoli večerním vlakem.
 • Přes noc zůstaňte v Dublinu – sice existuje noční spoj trajekt+vlak z Dublinu do Londýna, ale bez vybavení pro spaní, takže to není příliš pohodlná cesta; pokud byste ho však chtěli použít, odjíždí z přístaviště v Dublinu ve 20,55 hod. a přijíždí do Londýna v 8,36 hod.
 • Krok 2 – příští den cestujte z Dublinu do Londýna trajektem a vlekem, kdy vyjdete z autobusového nádraží (busaras) v Dublinu v 7,30 hod. nebo použijete taxi, které Vás doveze k luxusnímu trajektu Ulysses od Irish Ferries, které odjíždí v 8,05 hod. a přijíždí do Holyheadu v 11,30 hod.. Vlakový spoj Vás dopraví na londýnské nádraží Euston v 16,38 Po-So a v 16,44 Ne; kompletní podrobnosti o cestování se dozvíte na stránce pro Irsko.
 • Jízdné z Belfastu do Londýna stojí 54 GBP v jednom směru, pokud si jízdenku zakoupíte před 18 hod. v den před cestou, a zahrnuje vlaky a trajekt (ne však dopravu autobusem v Dublinu, která stojí 3 EUR). Toto jízdné nepodléhá změnám, stále stojí 54 GBP, ať už si jízdenku zakoupíte 90 dní nebo 1 den předem. Stojí však 59 GBP, pokud si ji zakoupíte v den cesty nebo pokud jsou jízdenky za 54 GBP vyprodány.
 • Rezervujte si jízdenky online na virgintrains.co.uk nebo telefonicky či osobně, jak je uvedeno níže. Kvůli přerušení cesty během noci však bude spíše potřeba telefonická rezervace, protože online systém si s tím ne vždy poradí.
 • Pokud byste si chtěli udělat přestávku v Dublinu, přerušení cesty není možné při cestování s levnými přímými jízdenkami, takže si kupte běžnou jízdenku z Belfastu do Dublinu (více na irishrail.ie) + 36 GBP za jízdenku na vlak+trajekt z Dublinu do Londýna – více na stránce pro Irsko, kde naleznete časy, jízdné a rezervaci online.
 • Na této trase existují také další možností, jako je noční cesta z Dublinu do Londýna s večerním vlakovým přípojem z Belfastu. Na stránce pro Irsko naleznete všechny možnosti pro cestování z Dublinu do Londýna; pak se podívejte na IrishRail.ie na časy vlaků z Dublinu do Belfastu. Počítejte s dostatkem času na přesedání v Dublinu. Expresy Enterprise jezdí v průběhu dnes z Belfastu do Dublinu každou hodinu či dvě, doba cesty je 2 hodiny.

 

Kolik to bude stát?

Advance – jízdné Advance SailRai – to platíte, když si rezervujete jízdenku po 18 hod. v den před cestou; bez možnosti vrácení, ale změny data a času jsou možné za příplatek 10 GBP osobně na nádražích v Británii; platí pouze pro konkrétní rezervované vlaky.

Single – jednoduché jízdné SailRail; to platíte, když si koupíte jízdenku v den cesty, ale také když je vyprodané levnější jízdné Advance; je vratné a příplatky činí méně než 15-20 GBP; platí pro kterýkoli rozumný vlakový spoj, takže je flexibilnější než jízdné Advance.

Rychlé trajekty Swift: jízdné pro rychlé trajekty Swift (místo lodí Ulysses) stojí od 5 GBP výše; pamatujte však na to, že cesta rychlým trajektem může být zrušena z důvodu nepříznivého počasí, zatímco lodě Ulysses jezdí za všech podmínek.

Autobus v Dublinu: autobus z přístaviště v Dublinu jedoucí na autobusové zastávky v Dublinu není zahrnut v ceně; stojí 3 EUR (1,50 EUR pro děti do 16 let), platí se v autobuse.

Zpáteční jízdné: dvojnásobek ceny za cestu v jednom směru.

Můžu si udělat přestávku v Dublinu?  Přestávky (přerušení cesty) nejsou povolená při cestování s levnými jízdenkami SailRail. Ale to není problém, stačí si koupit jízdenku SailRail mezi Londýnem a Dublinem podle návodu na stránce pro cestování z Londýna do Dublinu.  Pak si kupte zvlášť jízdenku na cestu mezi Dublinem a Belfastem buď levně online předem na www.IrishRail.ie nebo za plnou cenu na nádraží Connolly v Dublinu.

Děti: děti od 5 do 15 let cestují za 50% jízdného, děti mladší 16 let musí být v doprovodu dospělého; děti ve věku 16-17 let bez doprovodu musí mít písemné oprávnění k cestě od rodičů nebo zákonného zástupce.

Cestování s jízdním kolem: poplatek za jízdní kolo je 5 GBP na trajektech Stena Line a Irish Ferries, není potřeba rezervace a platíte až v přístavu; jízdní kola se přepravují zdarma ve vlacích do Holyheadu, avšak rezervace pro kolo je nutná ve vlacích Virgin Trains, protože mají limit max. 3 jízdní kola, a doporučuje se také u vlaků Arriva Trains Wales, které mají limit max. 2 jízdní kola.

Psi a kočky: psi a kočky cestují vlaky bezplatně; společnosti Irish Ferries a Stena Line povolují cestujícím si vzít k sobě malé psy a kočky, pokud jsou v přenosce, kterou můžete odnést na trajekt; psi a kočky musí cestovat v přenosce v nákladní části– více na www.irishferries.com/pets  či www.stenaline.co.uk/ferry/faqs/travelling-with-pets/can-i-take-my-pet-to-ireland-or-Británie-with-me. Do prostorů pro cestující povolen vstup pouze vodícím psům, jiným ne.

Lepší hodnota než při cestování letecky: když srovnáte náklady na cestování vlakem s na leteckou dopravu, je nutné pamatovat také na to, že (u letecké dopravy) Vás bude stát dalších min. 15 GBP jedna cesta/30 GBP zpáteční cesta za vlak z centra Londýna do/z letiště Heathrow, Luton, Stansted či Gatwick, navíc k ceně letu. Pamatujte také při cestování letadlem na poplatky za zavazadla, registrační poplatky atd.; oproti tomu jízdenky SailRail jsou k dispozici rychleji a také v dobách špičky, kdy bývají lety nejdražší.

Karty Railcards: nejsou možné žádné další slevy pro držitele karet Railcard pro mladé lidi či pro seniory; jízdné si můžete ověřit na stránkách www.sailrail.co.uk  nebo www.virgintrains.co.uk.

 

Která britská stanice leží v které zóně?  

Jízdenky pro cestování vlakem+trajektem můžete zakoupit na kterékoli stanici na britské pevnině při cestě Belfastu, Londonderry, anebo na kterékoli stanici v Severním Irsku při cestě přes Holyhead.

Zóna A:     Gwynedd North, Clwyd

Zóna B:  Velký Manchester, Liverpool a Merseyside, Staffordshire, Shropshire, Cheshire

Zóna C:  Lancashire, West Yorkshire, South Yorkshire, Derbyshire, Nottinghamshire, Leicestershire, West Midlands, Warwickshire, Northamptonshire, Hereford a Worcester, Gloucestershire, Powys, Gwynedd South

Zóna D:  Cumbria, North Yorkshire, Humberside, Lincolnshire, Cambridgeshire, Bedfordshire, Buckinghamshire, Hertfordshire, Berkshire, Oxfordshire, Wiltshire, Avon, Gwent, South Glamorgan, Mid Glamorgan, West Glamorgan, Dyfed, Somerset

Zóna E:  Londýn, další místa ve Skotsku, Tyne a Wear, Durham, Cleveland, Northumberland, Velký Londýn, Surrey, Norfolk, Suffolk, Essex, Kent, East Sussex, West Sussex, Hampshire, Dorset, Somerset, Devon, Cornwall

 

Jak kupovat jízdenky – www.virgintrains.co.uk nebo www.loco2.com

 • možnost 1: zakupte si jízdenky online na virgintrains.co.uk; použijte běžný plánovač cesty a kupte si jízdenku mezi kteroukoli stanicí v Británii a Belfastem v kterémkoli směru. Pokud chcete jet přes Holyhead a Dublin, použijte „Belfast Central“. Jízdenky si můžete vyzvednout bezplatně na londýnském nádraží Euston nebo na kterémkoli hlavním nádraží v Británii, anebo si je nechat zaslat na jakoukoli adresu v UK za poplatek 1 GBP. Pokud žijete v zahraničí, jízdenky pro cestování z Londýna či z Británie si můžete vyzvednout bezplatně na nádraží. Jízdenky pro cestování z Belfastu nebo ze Severního Irska mohou být zaslány na jakoukoli adresu na celém světě za poplatek 7,50 GBP; přijímány jsou také zahraniční platební karty.
 • možnost 2: jízdenky zakupte online na loco2.com; stránky prodávají také jízdenky SailRail z kterékoli stanice v Británii a z kterékoli stanice v Irsku. Jízdenky je možné si vyzvednout na kterékoli stanici v Británii, ale nelze je zasílat nebo vyzvedávat v Irsku.
 • možnost 3: jízdenky si zakupte online na stenaline.co.uk; můžete si zde také rezervovat jízdenky pro cestování z Glasgow, Edinburghu, Ayru a z pár dalších skotských stanic do Belfastu. Jízdenky však nelze zasílat na adresy v UK, nelze je vyzvedávat na stanicích a systém Stena Line Vám prodá pouze jízdenky z pár skotských stanic do Belfastu, ne např. z Londýna a z dalších stanic v Británii.
 • jízdenky můžete zakoupit také osobně na většině britských železničních stanic včetně londýnského nádraží Euston, a v Belfastu v „Centru železniční dopravy Severního Irska“ na nádraží na Great Victoria Street: otevřeno Po-Pá 9-17 hod. a So 9-12,30 hod.
 • jízdenky můžete zakoupit telefonicky na 08709 000 773, linky jsou v provozu Po-Pá 8-20 hod. a So-Ne 9-17 hod.
 • také můžete volat na Virgin Trains, kteří jízdenky zasílají pouze na adresy v UK, anebo si je na požádání můžete vyzvednout při odjezdu na mnoha železničních stanicích v UK včetně londýnského Eustonu
 • dále zakoupit telefonicky u Stena Line (Po-Pá 8,30-20 , So 9-18 hod. a Ne 9-17 hod.)

 

Možnost 2: z Londýna do Belfastu přes Cairnryan

Tradiční historická trasa do Belfastu vedla vždy přes skotský přístav Stranraer. Cesta trvá zhruba stejně dlouho jako na trase přes Holyhead a Dublin, navíc si při ní můžete prohlédnout krásnou krajinu a přírodu Skotska.  Od listopadu 2011 přesunula Stena Line svůj terminál z historického a k železnici připojeného integrovaného Stranraeru do neintegrovaného Cairnryanu vzdáleného kilometry od stanice. Zavedli hodinovou cestu autobusem do Ayru, která představuje přípoj k vlakům do/z Glasgow a zbytku země.

Z Londýna do Glasgow cestujte vlakem Virgin Trains Pendolino. V listopadu 2011 přestala společnost Stena Line používat přístav Stranraer a přesunula se do Cairnryanu, takže teď je potřeba cestovat vlakem z Glasgow do Ayru a pak zvláštním spojovacím autobusem Stena Line z Ayru do Cairnryanu, abyste se dostali k trajektovému přípoji plavícímu se z Cairnryanu do Belfastu. Odjezdy se mohou v sobotu a v neděli lišit z důvodu technických prací, takže si vždy ověřte odjezd vlaku a trajektu v den Vaší cesty na stránkách www.virgintrains.co.uk  či www.nationalrail.co.uk.

Terminál trajektů Stena Line v přístavu Belfast se nachází na nejzazším konci West Bank Road. Taxi z centra Belfastu stojí asi 10 GBP.  Autobus Translink’s Metro 96 spojuje Upper Queen Street v Belfastu s terminálem trajektů Stena Line na Westbank Road za 2 GBP – více na www.translink.co.uk na „Trasy a jízdní řády“, „Metro“, kde vyhledáte autobus Metro 96. Autobusové přípoje jezdí k většině připlouvajících i odplouvajících trajektů, ne však k odplutí v 7,30 hod. v neděli, kdy si budete muset zavolat taxi. Pamatujte na to, že Stena Line má v Belfastu dva terminály, jeden pro Cairnryan a jeden pro Liverpool (terminál pro Cairnryan se nachází o něco dále do centra).

 

 • Držitelé karet Railcard pro seniory a pro mladé lidi dostanou slevu 34% z jízdného, slevy se však neposkytují na rodinnou kartu Railcard. Děti od 5 do 15 cestují za 50% jízdného a děti mladší 5 let cestují zdarma (jízdenku nepotřebují).
 • Cestujete dál mimo Belfast? Můžete si zakoupit přímou jízdenku ze stanic na severu Anglie či Skotska do kterékoli stanice v Severním Irsku, např. Antrim či Londonderry, za příplatek 7 GBP na jednu cestu k standardnímu jízdnému do Belfastu. Avšak z Londýna, oblastí East Anglia, Jih a Jihovýchod bude potřeba si znovu rezervovat jízdenku v Belfastu. Pokud se Vám nepodaří si toto rezervovat v rezervačním systému online (což se občas stává), rezervujte si jízdenky do Belfastu a kupte si jízdenku na pokračování cesty, až se tam dostanete.
 • S jízdenkou SailRail si nemůžete udělat zastávku (přerušení cesty), kromě nutných zastávek pro přestup na další přípoj/e. Pokud byste si chtěli udělat přestávku (přerušení cesty), musíte si koupit zvlášť jízdenky pro každou část cesty.
 • Pamatujte na to, že jízdné platí z centra města do centra města, ne z letiště na letiště. Když budete srovnávat ceny, připočtěte min. 15 GBP za cestu v jednom směru nebo 30 GBP za zpáteční k ceně letu, abyste pokryli dopravu vlakem z Londýna na letiště Heathrow, Luton, Stansted či Gatwick + poplatky za zavazadla, letištní daně a další výdaje.

 

Jak kupovat jízdenky
 • Jízdenky si můžete zakoupit online na virgintrains.co.uk. Můžete si zakoupit jízdenky na cestu mezi kteroukoli stanicí v Británii a Belfastem – pro Belfast zvolte „Belfast Port N.I.“. Pomůže také, když kliknete na „další možnosti“ a zadáte „Cairnryan“ v kolonce „přes“, pokud chcete speciálně trasu přes Cairnryan. Jízdenky je možné si bezplatně vyzvednout na londýnském nádraží Euston nebo na kterémkoli hlavním nádraží v Británii, anebo si nechat zaslat na jakoukoli adresu v UK za 1 GBP, popř. na jakoukoli adresu ve světě za 7,50 GBP; nelze je však vyzvednout v Belfastu.
 • Můžete si je zakoupit také online na loco2.com, která prodává jízdenky SailRail mezi kteroukoli stanicí v Británii a kteroukoli stanicí v Irsku. Jízdenky si můžete vyzvednout na kterékoli stanici v Británii, ale nelze je zaslat nebo vyzvednout v Irsku.
 • můžete si rovněž zakoupit jízdenky z klíčových stanic ve Skotsku do Belfastu na stenaline.co.uk (jízdenky se zasílají pouze na adresy v UK, není možné si je vyzvednout)
 • jízdenky je možné si zakoupit také telefonicky na 08709 000 773, linky jsou v provozu Po-Pá 8-20 hod. a So-Ne 9-17 hod. – více na sailrail.co.uk
 • jízdenky je možné si zakoupit osobně v Británii na většině železničních stanic a nádraží včetně „hlavního prodeje jízdenek“ na londýnském nádraží Euston
 • jízdenky lze zakoupit osobně v Severním Irsku v „Centru dopravy NIR“ na nádraží Great Victoria Street, otevřeno Po-Pá 9-17 hod. a So 9-12,30 hod., anebo si je můžete zakoupit předem či v den cesty v terminálu trajektů Stena Line v Belfastu – podívejte se po přepážce „dopravní centrum“.

*

Možnost 3: z Londýna do Belfastu přes Liverpool

Z Londýna do Belfastu přes noc v pohodlí, v ceně od 67 GBP + 55 GBP za soukromou kajutu se sprchou a toaletou.
Z Belfastu do Manchesteru od 36 GBP, z Birminghamu od 43 GBP, z Leedsu od 38 GBP

Stena Line vytvořila také kombinované jízdenky SailRail pro vlak+trajekt mezi Belfastem a kteroukoli železniční stanicí v Británii s použitím trajektu z Liverpoolu do Belfastu. Časově efektivní cesta noční spací lodí umožňuje ekologické pracovní cesty nebo víkendové pobyty bez starostí spojených s cestováním letadlem. Kromě toho existují také poklidné denní spoje.

 • vyplujte z Belfastu trajektem po 22 hod. v soukromé kajutě s koupelnou, kdy připlujete do Liverpoolu v 6,30 hod., vlakem přijedete do Manchesteru v 9 hod. a do Londýna či Birminghamu v 10 hod.
 • vyjeďte z Londýna po 17 hod., z Birminghamu, Manchesteru či Leedsu po 18 hod., vyplujte z Liverpoolu po 22 hod., přespěte v soukromé kajutě s koupelnou, a dorazíte do Belfastu v 6,30 hod.
 • jízdné z Londýna do Belfastu stojí od 67 GBP, z Manchesteru do Belfastu od 46 GBP, z Birminghamu do Belfastu od 53 GBP (+ 55 GBP za soukromou kajutu)

 

Pokud pojedete z Manchesteru, Birminghamu, Leedsu či jiného místa, jednoduše si vyhledejte odjezdy vlaků na nádraží Birkenhead Hamilton Square na www.nationalrail.co.uk, kdy příjezd musí být min. 90 minut před vyplutím trajektu.

Odjezdy (vyplutí) trajektů si můžete ověřit na www.stenaline.co.uk. Odjezdy vlaků jsou pouze vodítko, a včetně těch uvedených na stránkách Stena Line, proto si vždy čas ještě jednou ověřte pro den Vaší cesty na www.virgintrains.co.uk. Obvykle je potřeba přesedat v Liverpoolu na nádraží  Lime Street, když cestujete na nádraží Birkenhead Hamilton Square.

Jízdenky SailRail platí pro vhodné spojující vlaky, takže můžete bez obav cestovat dříve, než přijede doporučený vlakový spoj (např. stránky Stena Line Vám navrhnou spoj v 18,33 hod. z Londýna Ut-So, ale můžete klidně jet už vlakem v 17,33 hod.).

 

Hotely a ubytovny v Belfastu

 

(pokračování)