Z Velké Británie do Irska II.

20 března, 2016

Zavazadla, jízdní kola, zvířata

 • Existuje nějaký limit na zavazadla nebo poplatky za zavazadla? Je potřeba svá zavazadla zaregistrovat? Jsou zde úložné skříňky? Neexistuje žádný váhový limit ani poplatky za zavazadla. Jednoduše se svými zavazadly nastoupíte do vlaku, položíte je do police na zavazadla nad hlavou nebo na konci lavice. Zavazadla si zaregistrujte v trajektovém terminálu, abyste pak mohli volně používat vybavení trajektu a nebyli obtěžkaní zavazadly, a pak si svá zavazadla zase vyzvedněte na výdejovém pásu (dopravníku) v terminálu na druhé straně. Úložné skříňky jsou k dispozici v Londýně na nádraží Euston, v Holyheadu a na dublinském nádraží Heuston, nejsou však na dublinském nádraží Connolly.
 • Ovlivňuje trajekty špatné počasí? Mohou nastat nepříznivé podmínky pro plavbu? Obrovské lodě Ulysses o hmotnosti 50 000 tun se opakovaně ukazují jako pevné, stabilní a velmi spolehlivé, a to i uprostřed zimy. Během 10 let služby tato loď nevynechala jedinou plavbu kvůli počasí (ani vulkanickému popelu z Islandu, který jinak působil problémy letadlům). Pokud byste však cestovali menší rychlejší lodí Swift SeaCat, plavba může být zrušena v případě špatného počasí, a to především v zimě, kdy se takto ruší asi 5% plaveb těchto lodí. Pokud dojde ke zrušení, pasažéři jsou převedeni na další plavbu lodi Ulysses (pokud přijdou dostatečně brzy na plavbu lodí Swift v 8,45 hod. a ta je zrušená, mohou už v 8,05 hod. nastoupit na loď Ulysses).
 • Můžu cestovat s jízdním kolem? Ano, poplatek za přepravu jízdního kola za jednu cestu je 9 GBP u Irish Ferries a 10 GBP u Stena Line. Doporučuje se rezervace předem u Irish Ferries (na emailu info@irishferries.com se dozvíte podrobnosti). Jízdní kola jsou dopravována zdarma vlaky do Holyheadu, avšak rezervace pro jízdní kolo je nutná u vlaků Virgin Trains, protože mají limit 3 jízdní kola; rezervace se doporučuje u vlaků Arriva Trains Wales, které mají limit 2 jízdní kola.
 • Můžu cestovat se psem či kočkou? Psi cestují britskými a irskými vlaky bezplatně. Co se týče přepravy trajektem, Stena Line a Irish Ferries povolují cestujícím malé psy nebo kočky v přenosce, kterou mohou přenést na trajekt. Psi nebo kočky pak musí cestovat ve své přenosce na palubě pro auta nebo v prostoru pro zvířata – více na irishferries.com/pets nebo www.stenaline.co.uk/ferry/faqs/travelling-with-pets/can-i-take-my-pet-to-Irsko-or-Británie-with-me.  U Stena Line můžete cestovat i s větším psem bez přenosky, kdy ho umístíte do klece na palubě pro auta; to je bezplatné na trase Holyhead-Dublin, avšak je vhodné si telefonicky ověřit u Stena Line, zda mají volné přepravní klece pro psy. Vodicí psi mají povolen přístup do prostoru pro cestující, ostatní psi však ne.
 • Můžu si udělat přestávku/přerušení cesty? Cestu nemůžete přerušit (tj. udělat si přestávku) s jízdenkou SailRail s výjimkou nutných přestupů mezi vlaky a trajektem. Takže pokud byste si v některém místě na trase chtěli udělat přestávku, musíte si zakoupit běžnou jízdenku z Londýna do tohoto místa např. na virgintrains.co.uk, a pak jízdenku SailRail z tohoto místa do Dublinu na www.virgintrains.co.uk.

Jak kupovat jízdenky SailRail v Británii

 • Jízdenky SailRail si můžete zakoupit online na virgintrains.co.uk: jízdenku z Londýna či jiné stanice v Británii do Dublinu nebo jiné stanice v Irsku, jednosměrnou či zpáteční v obou směrech, si můžete zakoupit v běžném plánovači cesty.
 • Které nádraží/stanici v Dublinu mám použít? ZadejteDublin Port (Irish Ferries)“ jako svůj cíl při cestě do Dublinu lodí Ulysses od Irish Ferries (nebo jejich rychlou lodí Swift). Zadejte „Dublin Port (Stena)“ při cestě do Dublinu lodí od Stena Line. Anebo zadejte jako cíl název jiné stanice v Irsku, např. Cork, Galway, Limerick, Sligo, Killarney či Tralee.
 • Konkrétní sedadlo si můžete vybrat při cestování vlaky Virgin Trains z Londýna a Holyheadu, pokud si ho rezervujte na virgintrains.co.uk, a to po fázi platby. Lepší výhled budete mít na pravé straně při cestování do Dublinu nebo na levé straně při cestování do Londýna.
 • Doručení jízdenek: jízdenky si můžete vyzvednout zdarma na kterékoli britské stanici včetně londýnského Eustonu; jízdenky Vám mohou být zaslány na adresu v rámci UK za 1 GBP a na adresu jinde ve světě za asi 7,50 GBP; nelze je však vyzvednout na stanicích či v přístavech v Irsku.
 • Tip pro rezervaci, pokud cestujete do Corku, Limericku, Galway atd.: existují případy, kdy je vhodnější rezervaci rozdělit, např. pokud si chcete udělat na celou noc přestávku v Dublinu. Rezervujte si jízdenku SailRail mezi Londýnem a Dublinem v plánovači cesty, pak přidejte oddělenou jízdenku mezi Dublinem a Corkem, Limerickem, Galway apod. na irishrail.ie. Ceny v předprodeji na internetu začínají od 10 EUR, což může být mírně levnější, avšak méně flexibilní, takže v případě cesty západním směrem (do Irska), pokud byste zmeškali vlak, museli byste si koupit novou jízdenku.
 • V jiném případě si můžete jízdenky rezervovat online na loco2.com : pokud Vám nevyhovuje systém na stránkách Virgin Trains, zkuste www.loco2.com, kde rovněž můžete zakoupit jízdenky mezi kterýmikoli stanicemi v Británii a v Irsku. Jízdenky si můžete vyzvednout na kterékoli stanici v Británii, která je vybavená výdejovým automatem, nelze je však zaslat ani vyzvednout v Irsku.
 • Také můžete zkusit stránky stenaline.co.uk: jízdenky pro cestování do Dublinu z Londýna, Birminghamu, Manchesteru či Liverpoolu můžete zakoupit online na www.stenaline.co.uk; Stena Line však může zaslat jízdenky pouze na adresy v rámci UK, nelze je vyzvednout na stanicích nebo zaslat do Irska, a pokrývají pouze některá velká města, ne kteroukoli stanici v Británii.
 • Zakoupení jízdenek SailRail telefonicky: jízdenky můžete zakoupit telefonicky na rezervační lince SailRail tel. č. 08709 000 773 (pouze z UK) nebo přímo u Stena Line na tel. č. 08445 762 762.
 • Zakoupení jízdenek SailRail osobně: jízdenky SailRail pro vlak+trajekt můžete zakoupit na většině železničních stanic v Británii, a to i v den cesty; patří sem také londýnský Euston. Nechejte si však dostatek času a pamatujte na to, že malé stanice (které nemohou provádět rezervaci míst) tyto jízdenky nemusí prodávat; proto je lepší si jízdenky zakoupit den nebo dva předem.

Jak kupovat jízenky SailRail v Irsku 

Rezervujte online na www.irishferries.com

 • Jízdenky SailRail zakoupíte online na irishferries.com/ie-en/offers/sail-rail/: společnost Irish Ferries zahájila rezervace online pro jednosměrné nebo zpáteční jízdenky SailRail s počátkem cesty v Irsku, z kterékoli železniční stanice v Irsku do kterékoli stanice v Británii přes Holyhead. Jízdenky si můžete vyzvednout u přepážky Irish Ferries v přístavišti v Dublinu (což je praktické, pokud jste z ČR nebo z jiné evropské země) nebo je možné je zaslat doporučenou poštou na adresu v Irsku, anebo běžnou poštou (na vlastní riziko) na adresu kdekoli ve světě.
 • Tipy pro používání irishferries.com/ie-en/offers/sail-rail/: jízdenky SailRail si rezervujte ve formuláři nalevo nahoře. Pro cestování z Londýna zadejte „London (all stations)“. Výsledné časy odjezdů a příjezdů platí pro trajekt mezi Dublinem a Holyheadem, ne pro celou Vaši cestu, protože systém není naprogramován s  časy vlaků, pouze s časy trajektů. Takže časy vlaků si musíte vyhledat zvlášť, např. na stránkách irských vlaků www.irishrail.ie nebo britských vlaků www.nationalrail.co.uk. Jízdenky platí pro kterýkoli vhodný vlak bez omezení. Pamatujte na to si nechat alespoň 40 minut na registraci na trajekt v přístavišti v Dublinu při cestě z Irska a v Holyheadu při cestě z Británie, také mít dostatek času na dopravu mezi přístavištěm a nádražím Connolly či Heuston v Dublinu. Je zřejmé, že tento systém rezervuje jízdenky SailRail pouze prostřednictvím Irish Ferries a do Holyheadu, ne pro plavby se Stena Line. Tip: stojí za to připlatit 18 EUR a cestovat třídou Club Class se salonkem, bezplatným pitím a chuťovkami; to můžete udělat buď při rezervaci online, anebo zaplatit zvlášť na palubě trajektu.
 • V jiném případě si zakupte jízdenky u Virgin Trains: jízdenky můžete zakoupit online za britské ceny na virgintrains.co.uk, kde Vám jízdenky mohou zaslat na adresu v UK za poplatek 1 GBP nebo na adresu jinde ve světě vč. Irska, USA, Austrálie atd. za asi 7,50 GBP.
 • Jízdenky SailRail si můžete zakoupit osobně na nádraží Connolly v Dublinu u hlavní přepážky, která prodává jízdenky SailRail v době 9,45-12,30 hod. a 14,30-16,30 hod. Po-So a 11,30-15,30 hod. Ne+svátky, anebo na následujících stanicích u Irish Rail: Athlone, Ballina, Claremorris, Dublin Connolly, Dundalk, Drogheda, Ennis, Galway, Longford, Mallow, Cork, Tralee, Killarney, Waterford, Limerick, Limerick Junction, Sligo, Thurles, Tullamore, Westport. Zde zakoupíte jízdenky SailRail na vlak+trajekt z kterékoli stanice v Irsku do kterékoli stanice v Británii. Jízdenky SailRail v současnosti stojí o 6 EUR více, pokud je koupíte až v den cesty.
 • Zakoupení jízdenek SailRail telefonicky: volejte Irish Railways ze zahraničí: 00 353 1850 366222; také můžete volat Irish Ferries na tel. č. 0818 300 400 nebo Stena Line na tel. č. (01) 204 7777.
 • Zakoupení jízdenek emailem: u Irish Rail objednávejte na sailrail@irishrail.ie, zatímco u Irish Ferries na sailrail@irishferries.com.
 • Ceny jízdenek SailRail zakoupených v Irsku: když jízdenku zakoupíte min. 1 den před cestou, stojí jízdné z Dublinu do Londýna 50 EUR (běžná loď) nebo 56 EUR (rychlý trajekt Swift), z Dublinu do Birminghamu či Leedsu 45 EUR (běžná loď) nebo 51 EUR (rychlý trajekt Swift), z Dublinu do Liverpoolu či Manchesteru 44 EUR (běžná loď) nebo 50 EUR (rychlý trajekt Swift). Jízdné z Corku, Limericku nebo Galway do Londýna stojí 70 EUR běžnou lodí nebo 76 EUR rychlým trajektem Swift. Jízdenky zakoupené v den cesty stojí o 6 EUR více. Jízdné v eurech za jízdenky zakoupené v Irsku zjistíte v plánovači cesty na irishferries.com. Pamatujte na to, že u jízdenek zakoupených v Irsku je potřebná (už zahrnutá) rezervace trajektu, nevyžaduje se však rezervace místa v britských vlacích, takže až budete v Británii, můžete nastoupit do kteréhokoli vhodného vlaku; není však povolené přerušení cesty (přestávka).

 

Jak kupovat jízdenky SailRail ze zahraničí (tj. mimo UK)

Pokud Vaše cesta začíná ve Velké Británii, kupte si jednosměrnou nebo zpáteční jízdenku z Londýna nebo jiné stanice v Británii do Dublinu nebo jiné stanice v Irsku na www.virgintrains.co.uk. Jsou přijímány i zahraniční platební karty. Jízdenky Vám mohou být zaslány do celého světa za poplatek 7,50 GBP. Levnější však je si jízdenky vyzvednout ze samoobslužných automatů umístěných na větších britských nádražích včetně londýnského Eustonu, ne však v Dublinu, který už leží v Irské republice! Pokud byste měli problém se zakoupením jízdenek online, můžete počkat, až přijedete do Británie, a zakoupit si je na stanici. Pamatujte na to, že jízdné SailRail má pevně stanové ceny, takže není potřeba rezervace předem, abyste získali levné jízdné, ačkoli v rezervačním systému železnic existuje konečná kvóta míst na trajektu, která se teoreticky může vyčerpat, takže je lepší rezervovat si jízdenky předem alespoň den či dva – ne 5 minut před odjezdem!

Pokud Vaše cesta začíná v Irsku, můžete si jízdenky zakoupit na www.virgintrains.co.uk a nechat si je zaslat za poplatek asi 7,50 GBP. V jiném případě si můžete jízdenky zakoupit online na www.irishferries.com. Jízdenky si můžete vyzvednout u přepážky Irish Ferries v přístavišti v Dublinu, anebo si je nechat zaslat (běžnou, tj. ne-doporučenou poštou na Vaše vlastní riziko) kamkoli ve světě. V jiném případě můžete počkat, až dojedete do Irska, a jízdenky SailRail z Dublinu do Londýna si zakoupit u přepážky na dublinském nádraží Connolly. Ceny jízdného SailRail jsou pevně stanovené, takže není potřeba rezervace předem, abyste získali levné jízdné – stejnou cenu zaplatíte i v den odjezdu. Existuje však konečný kvóta míst na trajektu (vizte výše).

 

Představení lodi Ulysses od Irish Ferries 

Obrovský trajekt Ulysses od Irish Ferries byl největším trajektem pro přepravu aut na světě (tento titul dnes nesou trajekty od Stena Line, nové 63 000 tunové Stena Hollandica a Stena Britannica na trase z Harwiche do Hoeku v Holandsku) a jedná se zřejmě o nejluxusnější trajekt plavící se po Irském moři. Spolehlivě odolává jakémukoli počasí (vč. vulkanického popela), je stabilní v jakýchkoli podmínkách a je radost na něm cestovat. Od roku 2012 navíc nabízí bezplatné wifi připojení.

 

Z Londýna do Dublinu I. třídou

Cena jízdného z Londýna do Dublinu začíná od asi 165 GBP za jednu cestu v I. třídě, s bezplatnou teplou snídaní při cestě ranním vlakem Virgin Trains do Holyheadu a s místem v salonku Martello Club na trajektu Ulysses (spolu s bezplatným vínem, chuťovkami a skvělým výhledem na blížící se pobřeží Irska). Můžete si zakoupit jízdenku  SailRail do I. třídy, ale je možné si také rezervovat cestu I. třídou z Londýna do Dublinu za použití oddělených jízdenek pro vlak a trajekt zakoupených přímo u Virgin Trains a Irish Ferries.

 

Londýn Dublin, I. třída

 • Krok 1: cestujte I. třídou ve vlaku Virgin Trains z Londýna do Holyheadu, kdy vyjedete z londýnského Euston v 9,10 hod. (Po-So) a přijedete do Holyheadu v 12,50 hod; jedná se o moderní klimatizovaný vlak Virgin Voyager.
 • V I. třídě si můžete zvolit vlastní stůl pro dvě osoby s křesly proti sobě a se stolní lampou, samostatné sedadlo, anebo stůl pro čtyři osoby. V třídě je tiché, klidné a civilizované prostředí (a bývá často téměř prázdná, takže ji můžete mít pro sebe!)
 • V pracovních dnech podává stevard/ka bezplatnou teplou snídani (typu vejce, slanina, párky, uzený losos, kromě toho cereálie či ovesnou kaši a topinky).
 • Krok 2: přeplujte z Holyheadu do Dublinu supertrajektem Ulysses, který opouští Holyhead denně v 14,10 hod. a připlouvá do přístaviště (Ferryport) v Dublinu v 17,25 hod..
 • Z tichého salonku Martello Club nacházejícího se v horní části trajektu budete mít fantastický výhled na blížící se pobřeží Irska, zatímco si můžete dát gratis nealko, víno a chuťovky; k dispozici je také bezplatné wifi připojení. Anebo si můžete rezervovat soukromou kajutu s postelemi, sprchou a toaletou.
 • Dopravte se z přístaviště v Dublinu do svého hotelu v Dublinu taxíkem, který stojí asi 15 EUR.

 

Dublin Londýn, I. třída

 • Doprava z Vašeho hotelu do trajektového Terminálu 1 taxíkem stojí asi 15 EUR; nezapomeňte se nechat dostatek času na registraci na trajekt.
 • Plavte se z přístaviště v Dublinu do Holyheadu luxusním supertrajektem Ulysses od Irish Ferries, který vyplouvá z Terminálu 1 denně v 8,05 hod. a připlouvá do Holyheadu v 11,30 hod.
 • Z tichého salonku Martello Club, který se nachází v horní části lodi, budete mít fantastický výhled na blížící se pobřeží Walesu, zatímco si můžete dát gratis nealko, víno a chuťovky; kromě toho je zde k dispozici bezplatné wifi připojení. Nebo si můžete rezervovat soukromou kajutu s postelemi, sprchou a toaletou. V Holyheadu Vás bezplatný autobus převeze mezi terminálem pro cestující a vlakovou stanicí.
 • Vlakem cestujte z Holyheadu do Londýna. Ve vlacích Virgin Trains v I. třídě se podává bezplatné občerstvení a víno.

V době od pondělí do pátku odjíždí pravidelný vlak z Holyheadu v 13,58 hod. a přijíždí na londýnské nádraží Euston v 17,38 hod.;

v sobotu odjíždí z Holyheadu v 12,38 hod., přestup je v Chesteru (kam přijdete v 14,14 a odjíždí v 14,35 hod.) a přijíždí na londýnské nádraží Euston v 16,38 hod.;

v neděli odjíždí z Holyheadu v 12,50 přímým vlakem do Londýna a přijdete na londýnský Euston v 16,44 hod.

 

Kolik to stojí? 

Cesta z Londýna do Holyheadu I. třídou teoreticky stojí od 58 GBP v případě rezervace předem. Ve skutečnosti však nejlevnější jízdné Advance I. třídou s odjezdem v 9,10 hod. s přípojem na trajekt stojí 120 GBP, takže tahle cena bude ve skutečnosti minimální. O víkendech bývá levnější jízdné do standardní třídy, mimo čas dopravní špičky, z Londýna do Holyheadu za 85 GBP na stránkách www.virgintrains.co.uk, a pak můžete postoupit do I. třídy za příplatek 15 GBP (zaplatíte personálu ve vlaku).

Plavba z Holyheadu do Dublinu trajektem Ulysses od Irish Ferries stojí 29 GBP + 16 GBP příplatek za vstup do salonku Martello Club.

 

Jak kupovat jízdenky

Jednoduše si rezervujte místo na vlak z londýnského Eustonu do Holyhedu v 9,10 hod. (Po-So) na stránkách www.virgintrains.co.uk a podívejte se po jízdném Advance do I. třídy. Rezervace běžně začínají 12 týdnů předem, takže si rezervujte jízdenky co nejdříve, abyste získali nejlepší ceny. Pokud uvidíte pouze plné jízdné Anytime za 237 GBP, je možné, že rezervace ještě nebyly zahájeny (protože jízdné Anytime není vázané na rezervaci, zatímco jízdné Advance je).

Pak si rezervujte jízdenku na každodenní trajektový spoj v 14,10 hod. z Holyheadu do Dublinu a/nebo na trajekt v 8,05 z Dublinu do Holyheadu na stránkách www.irishferries.com.  Pokud bude možnost, přidejte ke své rezervaci také místo v salonku Martello Club nebo soukromou kajutu.

 

Pár tipů

 • Cestování od pondělí do pátku: I. třída v přímých spojích vlaky Virgin Trains mezi Londýnem a Holyheadem zahrnuje bezplatné jídlo, občerstvení, nápoje (Po-Pá) podle denní doby. O víkendech se nepodávají teplá jídla, pouze snídaňový balíček a beplatný čaj a káva, proto raději cestujte ve všechní dny, abyste mohli plně využívat výhod I. třídy.
 • Cestujte přímým vlakem Londýn-Holyhead: přímé vlaky mezi Londýnem a Holyheadem provozuje společnost Virgin Trains, takže můžete mít po celou cestu v I. třídě bezplatné jídlo a pití s obsluhou. Pokud byste cestovali mezi Londýnem a Holyheadem s přesedáním na jiný vlak např. v Crewe, vlak mezi Londýnem a Crewe bude od Virgin Trains s bezplatným jídlem a pitím, ale vlak mezi Crewe a Holyhead bude od společnosti Arriva Trains Wales, která bezplatné jídlo a pití neposkytuje. Proto je výhodnější cestovat přímým spojem z Londýna do Holyheadu.

 

Z Londýna do Rosslare a Wexford trajektem přes Fishguard

Plně integrované spojení vlak+trajekt je k dispozici pro cesty z Londýna, Bristolu a Cardiffu přes Fishguard do Rosslare v jižním Irsku. Rosslare je praktickým stanovištěm při cestování do Wexfordu a Waterfordu.  Speciální jízdenky SailRail na vlak+trajekt se prodávají na všech britských železničních stanicích a nádražích pro cesty do přístavu v Rosslare, ta také na všech irských stanicích. Stačí použít běžný plánovač cesty na stránkách www.virgintrains.co.uk, kde si koupíte jízdenku do přístavu v Rosslare nebo do kterékoli stanice v Irsku (pomůže Vám, když kliknete na „pokročilé možnosti“ a do kolonky „via/přes“ zadáte „Fishguard Harbour“. Pokud míříte do Corku a Limericku, je lepší cestovat přes Holyhead a Dublin, zatímco pro cesty z Londýna do Dublinu přes Holyhead.

Přístav Rosslare Europort je spojen vlakem s Wexfordem, Wicklowem a Dublinem. Před časem zde přesunuli nástupiště dále od přístaviště trajektů a teď je potřeba 5 minut chůze od budovy terminálu. Časy irských vlaků si ověříte na www.irishrail.ie. Autobusy z Rosslare do Wexfordu a Dublinu provozuje společnost Bus Éireann a jejich časy si ověříte na www.buseireann.ie.

Spojení přes Waterford: bohužel spoj z Rosslare do Waterfordu byl zrušen v roce 2010 a dnes představuje chybějící prvek v irské železniční síti, takže je nutné cestovat autobusem. Když odpoledním trajektem připlujete do přistavu Rosslare Europort, autobus má zastávku před trajektovým terminálem v Rosslare a odjíždí denně v 19 hod. a přijíždí do Waterfordu ve 20,20 hod.. Když připlujte do Rosslare nočním trajektem, autobus odjíždí z téhož místa v 7 hod. (Po-So) nebo v 7,15 hod. v Ne a přijíždí na autobusové nádraží ve Waterfordu v 8,45 hod..  V opačném směru autobus odjíždí z autobusového nádraží ve Waterfordu denně v 7 hod. a přijíždí do přístavu Rosslare Europort v 8,25 hod., kdy trajekt odpolouvá v 9 hod. Večer autobus odjíždí z nádraží ve Waterfordu v 17,30 hod. (Po-So) a přijíždí do přístavu Rosslare Europort v 19,10 nebo v 16,30 hod. v Ne, přesedání ve Wexfordu, a přijíždí do Rosslare v 18,20 hod., trajekt odplouvá ve 21 hod.. Časy autobusů si ověřte na www.buseireann.ie.

 

Jízdné

Jízdné pro cesty z kterékoli stanice v Británii do Rosslare si ověřte v plánovači cesty na stránkách www.virgintrains.co.uk

Jízdné Advance =  Sail Rail Advance = jízdné, které byste si normálně zaplatili; jízdenky je třeba si rezervovat do 18 hod. v den předcházející cestě. Jízdenka zahrnuje rezervaci místa na trajektu a v kterémkoli britském vlaku, kde jsou rezervace míst možné. Můžete cestovat pouze určitým vlakem či vlaky, který/é pro Vás byl/y rezerován/y, ne jiným vlaky nebo po jiných trasách, pokud ovšem zpoždění trajektu není důvodem zmeškání Vašeho spoje. Nejsou povoleny přestávky v cestě. Ve vlacích, kde není možné si rezervovat místo, tj. v místních a předměstských vlacích, můžete cestovat kterýmkoli vhodným vlakem. Jízdenky jsou nevratné, je však možné provést změnu data nebo času za poplatek asi (10 GBP), a to osobně na stanicích v Británii, ale ne v Irsku a ne telefonicky.

Jízdné Single = Sail Rail Single = jízdné, které zaoplatíte, pokud si koupíte jízdenku v den Vaší cesty, také bývá nazýváno „Standby“. Rezervace je vyžadována na trajekt, ale rezervace místa ve vlaku je dobrovolná a Vy můžete použít kterýkoli vlak a kterokouli povolenou železniční trasu do přístaviště trajektů nebo z něj. Nejsou však povoleny přestávky (přerušení jízdy) kromě těch nezbytných na přesednutí. Jízdné Single si můžete zakoupit předem, pokud chcete, ale jediný důvod pro to je, pokud chcete mít flexibilitu a možnost cestovat jiným vlaky či trasami na cestě do přístaviště či z něj (kromě těch, které Vám systém nabízí). Vrácení peněz je možné, ale s administrativním poplatkem ve výši 15-20 GBP.

 

O jízdném SailRail

 • Jízdné zahrnuje cestu vlakem do Fishguardu a trajektem do Rosslare, vše na jednu jízdenku a za souhrnnou cenu.
 • Pokud si budete jízdenku rezervovat ve Wexfordu, Dublinu nebo jiné stanici v Irsku, bude cesta zahrnovat také cestování irským vlakem. Jízdenky SailRail se nevztahují na autobusy, takže pokud budete potřebovat použít autobus, např. z Rosslare do Waterfordu, rezervujte si lístek SailRail nejpozději v Rosslare, a tam si pak kupte zvlášť jízdenku na autobus.
 • Jízdné je pevně stanoveno a má stejnou výši, ať si cestu rezervujete 90 dní nebo 1 den předem, v létě, v zimě nebo kterýkoli den v týdnu; není v nabídce pouze určitou omezenou dobu, ale stále. Dnes však jízdné Single platí, pokud si koupíte jízdenku v den Vaší cesty. Pouze pamatujte na to, že v praxi má železniční rezervační systém přidělenu kvótu na místa na trajektu, která se může teoreticky v rušném období vyčerpat/vyprodat, takže je dobré mít rezervaci předem.
 • Zpáteční cesta = 2x jednosměrné jízdné.
 • Přestávky/přerušení cesty není povoleno.
 • Držitelé karet Railcard: neexistují další slevy pro držitele karet railcard.
 • Děti od 5 do 15 cestují za 50% jízdného, děti do 5 let zdarma.
 • Cestujete dál za Rosslare? Můžete si rezervovat cestu přímo ze stanice v Británii přes Rosslare do kterékoli stanice v Irsku. Je však potřeba si ověřit, jestli existuje vlakové spojení; to např. neexistuje mezi Rosslare a Waterford, kde jezdí pouze autobusy, na které se jízdenky  SailRail nevztahují.
 • Cestujete s jízdním kolem? Za jízdní kolo zaplatíte 10 GBP za jednu cestu při cestování se Stena Line, rezervace není nutná. Jízdní kola se přepravují zdarma ve vlacích do Fishguardu, ale doporučuje se rezervace, protože existuje limit pro 2 kola ve vlacích Arriva Trains Wales a 6 kol ve First Great Western. Rezervaci místa pro jízdní kolo si objednávejte u First Great Western telefonicky.

 

Jak kupovat jízdenky v Británii

Jízdenky kupujte online a použijte k tomu běžný plánovač cesty na stránkách www.virgintrains.co.uk. Jednoduše rezervujte cestu z kterékoli počáteční stanice v Británii do „Rosslare Harbour“.  Tím si rezervujte kombinovanou jízdenku na vlak+trajekt z Londýna nebo z kterékoli jiné stanice v Británii do přístavu v Rosslare, bez rezervačních poplatků či poplatků za použití karty. Jízdenku na pokračování cesty z Rosslare do Wexfordu, Waterfordu atd. si kupte přímo v autobuse či vlaku, až přijedete do Rosslare.

Kupujte osobně na většině stanic v UK.

Kupujte telefonicky na rezervační lince SailRail na tel.č. 0870 9 000 773 (+44 870 9 000 773 ze zemí mimo Británii), linka je v provozu 8-20 hod. Po-Pá a 9-17 hod. So-Ne. Rezervaci můžete provést telefonicky také u Stena Line na 08445 762 762, linka je v provozu 8,30-20 hod. Po-Pá, 9-18 hod. So a 9-17 hod. Ne.

Jízdenky na pokračování cesty z Rosslare do Wexfordu, Waterfordu, Wicklow nebo Dublinu můžete zakoupit, až když přijedete do Rosslare. Na stanici v Rosslare není prodejna jízdenek, takže si jízdenku zakoupíte až ve vlaku. Až budete v Irsku, jízdenku na vlak+trajekt zakoupíte telefonicky na (01) 703 1884 (linka v provozu 9-17 hod. Po-Pá) nebo osobně na větších stanicích Irish Rail.

 

Cestování vlakem v Irsku 

Vlaky představují příjemný a pohodlný způsob cestování po Irsku.  Jak se dá předpokládat, většina železničních tras začíná/končí v Dublinu. V současnosti jsou zaváděny nové klimatizované vlaky InterCity, což je součást rozsáhlého programu investic, a také jsou zvyšovány frekvence spojů; plánuje se zavedení spojů z Dublinu do Corku a Limericku každou hodinu po celý den a každé dvě hodiny (či méně) z Dublinu do Galway, Sligo, Waterfordu a Wexfordu.

 • Vlaky z nádraží Heuston v Dublinu jezdí do Limericku (2 hod. 45 min.), Corku (2 hod. 50 min., v Corku se přesedá při cestách do Cobhu), Killarney, Tralee, Galway (2 hod. 45 min.), Kilkenny a Waterfordu.
 • Vlaky z nádraží Connolly v Dublinu jezdí do Belfastu (2 hod.), Sligo (3 hod.), Dun Laoghaire, Bray, Wicklow, Wexfordu a Rosslare.

 

Jak si ověřit časy a jízdné a jak kupovat jízdenky: www.irishrail.ie

Časy/odjezdy irských vlaků i jízdné zjistíte na stránkách Irish Railways. Sice snadno jízdenky koupíte přímo na stanici, protože rezervace místa (místenka) zde není povinná, ale můžete ušetřit pár eur, když si jízdenku zakoupíte předem online na www.irishrail.ie, a pak si ji vyzvednete v samoobslužném stroji, který je na všech větších nádražích v Británii. můžete se rovněž zeptat v informační kanceláři na tel.č. 01 836 6222 (z Irska) nebo 00 353 1 836 6222 (z ostatních zemí mimo Irsko).

 

Jak vypadají vlaky InterCity z Dublinu do Corku?

Moderní vlaky nabízejí mj. kompletní irskou snídani v ranních spojích z Dublinu, většina vlaků na této trase navíc má wifi připojení zdarma.

 

Vagony vlaků InterCity z Dublinu do Galway, Waterfordu, Sliga, Wexfordu, Limericku a Rosslare:

tyto moderní klimatizované vagony jsou novým prvkem u Irish Railways. Zavedeny byly v roce 2008 na trasách InterCity z Dublinu, s výjimkou tras Dublin-Belfast a Dublin-Cork.

 

Která stanice v Dublinu?

Heuston je nádraží obsluhující Cork, Limerick, Galway, Kilkenny, Waterford, Tralee, Westport a Ballinu. Nádraží Connolly obsluhuje Belfast, Sligo, Wicklow, Wexford, Dun Laoghaire a Rosslare.

 

Z Dublinu do Belfastu vlaky Enterprise

 • Moderní klimatizované vlaky Enterprise spojují Dublin s Belfastem, jezdí přibližně každé 2 hodiny a cesta trvá kolem 2 hodin.
 • Levné jízdenky asi od 15 EUR za jednu cestu můžete získat při rezervaci/zakoupení online předem; jednosměrné nebo zpáteční jízdenky pro cesty s počátkem v Dublinu na irishrail.ie a s počátkem v Belfastu na www.translink.co.uk.
 • Jak cestovat mezi Belfastem a Británií přes Liverpool či Cairnryan zjistíte na stránkách pro Severní Irsko I. a Severní Irsko  II..
 • tip 1: nádraží Great Victoria Street v Belfastu je často pohodlnější použít než nádraží Belfast Central, protože leží hned vedle hlavního autobusového nádraží a vynikajícího Europa Hotelu a naproti od Crown Baru (který je ve vlastnictví britského Národního trustu). Pokud máte jízdenku na Enterprise mezi nádražím Belfast Central a Dublinem, můžete navíc bezplatně cestovat běžnými místními vlaky mezi nádražími Belfast Central a Belfast Great Victoria Street.
 • tip 2: ve vlacích Enterprise doporučujeme se posadit na levé straně, když budete cestovat na jih do Dublinu, a na pravé straně, když pojedete na sever do Belfastu, a to kvůli výhledům na moře severně od Dublinu.

 

Prohlídky města Dublinu otevřenými autobusy

Můžete si zakoupit lístek na vyhlídkový autobus bez střechy (Open Top Bus): vyhlídkové červeno-žluté autobusy (City Sightseeing) se dnes nacházejí ve 100 velkých městech na 6 kontinentech a snadno je můžete použít také v Dublinu. Projížďka tímto autobusem Vám pomůže zorientovat se ve městě, kdy uvidíte, kam se budete chtít vrátit a prohlédnout si místo (památku) blíže. Také tím ulevíte svým nohám, zvlášť pokud budete cestovat s dětmi.

Nejprve je potřeba si zakoupit jízdenky online; ty lze vypovědět kdykoli do 3 měsíců od zakoupení; více na www.city-sightseeing.com.

 

Denní výlety z Dublinu vlakem

Pokud budete chtít „políbit kámen v Blarney“, projet se po Ring of Kerry (turistický okruh v hrabství Kerry) nebo se projít po Giant’s Causeway při jednodenním výletu z Dublinu, stojí za to vyhledat Railtours Ireland. Společnost pořádá každodenní výlety z Dublinu a používá svůj jedinečný koncept, který umožňuje při jednodenním výletu navštívit slavná místa a památky i v odlehlých částech západních a severního Irska. Úzce spolupracuje s Iarnrod Eireann (Irish Railways) a obstará Vám rychlý odvoz z centra Dublinu do Limericku, Galway, Corku či Belfastu pohodlným klimatizovaným vlakem InterCity, který vyjíždí v ráno mezi 7 a 7,30 hod.. Na vlak navazuje autobus, který Vás odveze na komentovaný výlet na irský venkov. Výlety zahrnují návštěvu hradu Blarney, cestu po Ring of Kerry nebo k Giant’s Causeway, k hradu Bunratty, k Moherským útesům (Cliffs of Moher) atd.; součástí jsou zastávky na oběd a na fotografování.

Na začátku večera Vás autobus odveze zpět na nádraží, kde nasednete do rychlého vlaku InterCity zpět do Dublinu, kam dorazíte (liší se podle konkrétního výletu) mezi 20 a 22,15 hod..

Ceny jsou výhodné: 1denní výlet do Corku, Blarney a muzea Queenstown Story v Cobhu stojí 109 EUR (87 GBP) včetně cesty vlakem z Dublinu, stejně tak jako 1denní výlet do Belfastu a k Giant’s Causeway nebo Ring of Kerry. Kromě 1denních výletů společnost pořádá také 2-6 denní výlety.

Rezervovat si místo můžete online na www.railtoursireland.com, anebo telefonicky.

Tip: kompletní teplá snídaně je v nabídce restauračních vozů některých vlaků InterCity od Irish Rail na trasách mimo Dublin; stojí asi 16 EUR (13 GBP).

 

Krátké výlety z Velké Británie do Irska (bez létání) 

Výlet z Londýna do Dublinu vlakem+trajektem 
 • Krátké výlety z Velké Británie do Irska nevyžadují nutně cestování letadlem. V roce 2008 začala společnost Railtours Ireland provozovat krátké výlety do Irska ekologickým vlakem a trajektem do Dublinu, s možností se z Dublinu vydat na návštěvu hradu Blarney, k turistickému okruhu Ring of Kerry nebo navštívit Giant’s Causeway – bez nepříjemností spojených s odbavováním na letišti, bez nudného cestování po dálnicích. K ní se připojila také společnost Railbookers, která rovněž nabízí krátké výlety do Dublinu s použitím kombinace vlak+trajekt; obě společnosti jsou doporučované.
 • Railbookers Vám může připravit výlet na míru (se 2 nebo 3 nocemi) z kteréhokoli místa ve Velké Británii do Dublinu, v podstatě kterýkoli den si určíte, s cestováním vlak+trajekt z Británie do Dublinu a pak se 2 či 3 nocemi v 4hvězdičkovém Ashling Hotelu v Dublinu. Výlet 3 dny + 2 noci stojí od 359 GBP na osobu.
 • Railtours Ireland pořádá výlety z Londýna každý všední den od března do října, s odjezdem v 9,10 hod. vlakem Virgin Trains z londýnského Eustonu do Holyheadu po trase vedoucí kolem malebného pobřeží severního Walesu. V Holyheadu nastoupíte na trajekt typu lodi Ulysses od Irish Ferries a přeplujete přes Irské moře do přístaviště Dublin Ferryport, kde přistanete v 17,25 hod..
 • Cena je 299 EUR (237 GBP) na osobu za zpáteční jízdenku Londýn-Dublin na vlak+trajekt a 2 noci v 3hvězdičkovém hotelu v Dublinu (s možností přiobjednání dalších nocí). Také se můžete zúčastnit výletu z Londýna do Dublinu s 1denními nebo vícedenními výlety z Dublinu (jak je uvedeno výše).
 • Z Velké Británie objednávejte u Railtours Ireland zdarma na tel. č. 0800 328 2899, z ostatních zemí volejte +353 1 856 0045.