Z Velké Británie do Irska I.

20 března, 2016

Z Británie do Irska: trasy pro cestování vlakem+trajektem

Po které trase se vydat? Přes Holyhead je to tradiční trasa při cestování z Londýna do Dublinu a do většiny Irska včetně Corku, Limericku a Galway. Trasa přes FishguardRosslare je dobrá při cestování do Wexfordu a Waterfordu, není zde však dobré spojení do Corku a Limericku. Pro cestování z Londýna do Belfastu použijte trasu přes Holyhead nebo přes Cairnryan – více na stránkách pro Severní Irsko I. a Severní Irsko II..

 

Užitečné informace o Irsku

Vlakový operátor v Irsku: IR (Iarnrod Eireann); na stránkách www.irishrail.ie naleznete časy, jízdné a online prodej jízdenek pro vlaky v Irsku

Vlak+trajekt z Británie do Irska: jízdenky SailRail zakoupíte v Británii na www.virgintrains.co.uk nebo na tel. č. 08709 000 773

Vlak+trajekt z Irska do Británie: jízdenky SailRail zakoupíte v Irsku na www.irishferries.com nebo na tel. č. 1850  366222

Časy a jízdné u britských vlaků: www.nationalrail.co.uk – zde najdete také časy a jízdné pro vlak+trajekt do Dublinu

Trajektoví operátoři pro Irsko: www.irishferries.com, www.stenaline.co.uk, www.fastnetline.co.uk

Časová zóna: GMT (GMT+1 hod. od poslední neděle v březnu do poslední soboty v říjnu)

Předvolba pro volání: +353

Měna: EUR(ověřte si aktuální kurs)

Informace pro turisty: www.Irsko.travel.ie, turistická organizace pro Irsko v UK: tel. č. 020 7518 0800.

Hotely a ubytování v Irsku: http://www.hotelscombined.com/Place/Irsko.htm  

 

Z Londýna do Irska

Londýn Dublin, Cork, Limerick, Galway, Belfast

Doporučená možnost: tohle je konkrétní čas odjezdu, který doporučujeme, pro cestování z Londýna a jihovýchodní Anglie do Dublinu, Corku, Limericku, Galway, Sliga a většiny dalších míst v Irsku. Je to nejlevnější možnost spolehlivá za každého počasí a také je to tradiční trasa cesty, během které toho můžete mnoho spatřit. Existují však také další časy odjezdu, a to i odpoledne a přes noc – vice naleznete v kompletním jízdním řádu pro cestování z Londýna do Dublinu.

Shrnutí: z londýnského Eustonu vyjedete v 9,10 hod. (Po-So) nebo v 8,15 hod. v Ne do Holyheadu vlakem, na který bude navazovat odpolední trajekt do Dublinu – ten připluje do přístaviště Dublin Ferryport v 17,25 hod.. Celou cestu z Londýna do Dublinu tak můžete absolvovat na jízdenku SailRail za 40 GBP (za 61,50 GBP do Corku, Galway, Limericku atd.), když si ji rezervujete online na stránkách www.virgintrains.co.uk.

Krok 1: z Londýna do Holyheadu cestujte s Virgin Trains, kdy vyjedete z londýnského Eustonu v 9,10 hod. (Po-So) klimatizovaným vlakem Voyager přímo do Holyheadu, kam přijedete v 12,50 hod.. V Ne vyjíždí vlak z Londýna v 8,15 hod. s přesedáním ve městě Crewe a přijíždí do Holyheadu ve 12,43 hod..

Vlak je moderní klimatizovaný Super Voyager, kde je v prodejně k dostání občerstvení. Nejlepší výhledy na cestě mezi Londýnem a Holyheadem budete mít, když si vyberete místo na pravé straně vlaku, a to i v případě, že budete mít rezervovanou jízdenku na opačnou stranu. Vlak Voyager se naklání v zátočinách, kterými projíždí vysokou rychlostí, toho si však vůbec nevšimnete, pokud se dobře nepodíváte!

Vlak projíždí hrabstvími Buckinghamshire a Northamptonshire a nabízí pohled na úzké čluny na kanálu Grand Union Canal podél trati. Po pár hodinách od startu v Londýně vlak zastaví na nádraží v Crewe, kde se můžete podívat po železničním muzeu. Pak vlak zastavuje ve městě Chester, kde budete na pravé straně mít možnost spatřit část historických hradeb Chesteru.

Dále vlak pokračuje podél malebného pobřeží severního Walesu často pouze kousek od moře. Podívejte se po starém trajektu Duke of Lancaster, který byl původně zakotven, aby sloužil jako plovoucí noční klub, ale dnes už jen pomalu rezaví. Poté, co zastaví na nádraží Llandudno Junction, vjede vlak do příjemného města Conway a projede přímo pod vysokými zdmi zdejšího impozantního hradu.

Až opustíte Bangor, podívejte se skrz stromy napravo a zahlédnete visutý most v Telfordu, po kterém vede stará silnice spojující Londýn a Holyhead (dnes se nazývá A5) z pevniny na ostrov Anglesey, a krátce poté přejede vlak úžinu Menai na Anglesey po podobném historickém mostě Britannia Bridge postaveném Robertem Stephensonem v roce 1850. Původně to byl pouze železniční most, byl však přestavěn po požáru v roce 1970 a dnes po něm vede silnice nad tratí. Když bude vlak přejíždět přes most, spatříte krásný vysutý most v Telfordu napravo kousek dál po řece.

Teď budete na Anglesey, kde vlak bez zastavení projde malou místní stanicí s nejdelším jménem v Británii; jmenuje se Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, ale běžně bývá v jízdních řádech nazývána „Llanfair PG“. V dálce nalevo spatříte hory v oblasti Snowdonia a o kousek dále cvičná proudová letadla Hawk na asfaltu vojenské základny RAF Valley, načež přijedete do přístavu v Holyheadu, který je tradičním místem pro nalodění do Irska.

Až přijedete do Holyheadu, trajektový terminál pro Stena Line a Irish Ferries naleznete uvnitř stanice na konci nástupiště 2.  Běžte z vlaku přímo do trajektového terminálu a zaregistrujte se na trajekt u přepážky společnosti, se kterou pojedete. Na registraci u Irish Ferries je potřeba 30 minut a u Stena Line 40 minut. Až dostanete svůj palubní lístek, projdete krátkou a bezbolestnou rentgenovou prohlídkou a můžete si zaregistrovat zavazadla, abyste je nemuseli na trajektu vláčet s sebou.

Trajekty Stena Line a Irish Ferries dnes kotví kousek cesty od budovy terminálu, takže po zaregistrování jsou cestující bezplatným autobusem převezeni k trajektu.

Krok 2: z Holyheadu do Dublinu poplujete luxusním trajektem Ulysses od Irish Ferries, který vyplouvá z Holyheadu v 14,10 hod. každý den, přes Irské moře, kdy připlujete do přístaviště v Dublinu v 17,25 hod..

V jiném případě konkurenční loď Stena Adventurer vyplouvá v 13,50 hod. a připlouvá do přístaviště v Dublinu v 17,05 hod..  Když se dostanete do Dublinu o 20 minut dříve, bude to jedině dobře, pokud budete chtít navazujícím vlakem z Dublinu cestovat do Galway, Cork atp.. Lodě od obou společností jsou kvalitní, ale vyniká obrovská a spolehlivá loď Ulysses, která je z nich nejatraktivnější a nejpohodlnější.

Ať už si vyberete kteroukoli loď, všechny trajekty mají bezplatné wifi připojení, k dispozici bary, kavárny, salonky, restauraci, kino, hrací prostor pro děti, prodejny rychlého občerstvení a obchod.

Vstup do salonku Martello Club Lounge: za příplatek 18 EUR, který zaplatíte při vstupu na palubu, získáte na lodi Ulysses přístup do salonku Martello Club Lounge na palubě 11 nad mostem, kde je k dispozici bezplatně víno, čaj, káva, uzený losos, sýry a sušenky. Ze salonku je vynikající čelní výhled na přibližující se pobřeží Irska. Podobný salonek je také na lodích od Stena Line. Pokud byste chtěli mít soukromí nebo se vyspat, můžete si připlatit také za soukromou kajutu se sprchou a toaletou, stačí požádat u přepážky při vstupu na trajekt.

Vydejte se také na palubu na čerstvý mořský vzduch. Uvidíte, jak město Holyhead ustupuje a nahrazuje ho skalnaté pobřeží Walesu, které zmizí na zádi, jak bude loď směřovat do Irska. O pár hodin později vplujete do širokého dublinského zálivu s kostelními věžemi a přístavem plným jachet v Dun Laoghaire nalevo, s tmavě fialovými kopci Wicklow Hills v dálce za ním, a s městečkem Howth napravo.

Je to nejlepší způsob jak absolvovat svoji první návštěvu Irska – po moři, ne na letišti!

Krok 3: dopravte se do centra Dublinu autobusem nebo taxi: je to 1,6 km od přístaviště. Pokud přijedete lodí Ulysses od Irish Ferries v 17,25 hod., naleznete čekající dvouposchoďový dublinský autobus přímo před budovou terminálu; ten Vás odveze do centra. Autobus odjíždí, až přijdou cestující z lodi, v 17,35 hod., a přijíždí na centrální autobusové nádraží Busaras v 17,50 hod. nebo na nádraží Heuston v 18,10 hod. (pokud to dopravní situace dovolí). Jízdné činí 3 EUR na Busaras a 4 EUR na Heuston, děti ve věku 4-15 let platí poloviční jízdné a děti do 4 let cestují zdarma. Pokud raději pojedete taxíkem, bude Vás to stát asi 15 EUR na nádraží Connolly nebo do hotelu v centru Dublinu, anebo 17 EUR na dublinské nádraží Heuston. Nádraží Connolly (pro vlaky do Belfastu, Sliga a Wicklow) je hned za rohem (2 minuty pěšky) od Busaras. Pokud připlujete lodí Stena Adventurer, kyvadlový autobus Vás doveze do centra Dublin na nádraží Connolly v 17,30 hod. nebo na Westmoreland Street (autobusová zastávka) asi v 17,45 hod.. Za jediný den tak projedete tři země: Anglii, Wales a Irsko.

Krok 4: pokud míříte do Corku, Limericku, Galway, Sliga či Belfastu, použijte z přístaviště v Dublinu autobus, který Vás odveze buď na autobusové nádraží Busaras (pro dublinské nádraží Connolly) nebo na stanici Heuston. Pak nasedněte na vlak InterCity od Irish Rail, jak je uvedeno níže. Časy vlaků si můžete ověřit na stránkách Irish Railways.

  • Při cestování do Belfastu jeďte v 19 hod. expresem Enterprise (denně) z dublinského Connolly, kdy na Belfast Central přijedete v 21,15 hod..
  • Při cestování do Sliga jeďte v 19,05 hod. (denně) vlakem z dublinského Connolly, kdy přijedete do Sliga ve 22,05 hod..
  • Při cestování do Corku jeďte v 19 hod. (denně) z dublinského nádraží Heuston, kdy přijedete do Corku ve 21,58 hod..
  • Při cestování do Limericku odjíždí vlak z dublinského Heustonu v 19 hod. (Po-So), přesedání je na nádraží Limerick Junction, a přijíždí do Limericku ve 21,28 hod.; v Ne odjíždí vlak z Heustonu v 19,05 hod., přesedání je na nádraží Limerick Junction, a přijíždí do Limericku ve 21,23 hod..
  • Při cestování do Galway odjíždí vlak z dublinského Heustonu v 19,15 hod. (Po-So) a přijíždí do Galway ve 21,50 hod.; v Ne odjíždí z Heustonu v 18,45 hod. a přijíždí do Galway ve 21,25 hod..
  • Při cestování do do ostatních míst v Irsku použijte plánovač cesty na irishrail.ie, kde si ověříte časy vlaků z Dublinu. Nechejte si dostatek času na přesedání v Dublinu. Pokud nebude možné absolvovat celou cestu v jednom dni (např. poslední vlak do města Tralee odjíždí z Dublinu dříve, než se tam dostanete), jízdenka SailRail Vám umožní zůstat přes noc v Dublinu (Connolly a Heuston) a jet vlakem následující den.

 

Kolik to stojí? Jízdné z Londýna do Dublinu činí 40 GBP, pokud si jízdenku rezervujete do 18 hod. v den před cestou, anebo 45 GBP, pokud si ji koupíte v den cesty nebo pokud jsou jízdenky za 40 GBP vyprodány (či nejsou k dostání z jiného důvodu).

Cesta z Londýna do Corku, Limericku, Galway, Sliga, Tralee nebo Killarney stojí 56,50 GBP za jednu cestu, pokud si jízdenku rezervujete do 18 hod. v den před cestou, anebo 61,50 GBP, pokud si ji koupíte v den cesty, nebo když jsou jízdenky za 56,50 GBP vyprodány. Cesta z Londýna do Belfastu stojí 50 GBP za jednu cestu, pokud si jízdenku rezervujete do 18 hod. v den před cestou, anebo 55 GBP v den cesty.

Děti do 16 let cestují za poloviční cenu a děti do 5 let zdarma.

Jak kupovat jízdenky: rezervujte si je online na www.virgintrains.co.uk, kde si můžete koupit jednosměrné nebo zpáteční jízdenky z Londýna či jiného místa v Británii do Dublinu či jiného místa v Irsku.

Z ostatních míst v Británii do Dublinu: pokud nepojedete z Londýna, ale z jiného místa v Británii, stačí použít plánovač cesty na www.virgintrains.co.uk, kde si ověříte časy a ceny a koupíte jízdenky SailRail z Manchesteru, Birminghamu, Leedsu, Edinburghu, Cambridge nebo jiné stanice v Británii do/z dublinského přístavu (Irish Ferries i Stena Line).

 

Dublin, Belfast, Cork, Limerick, Galway Londýn  

Nejlevnější, nejpohodlnější a za každého počasí spolehlivé spojení z Dublinu do Londýna. Začíná v přístavu v Dublinu každý den v 8,05 hod. a končí na londýnském Eustonu v 16,38 hod. Po-So a v 16,44 hod. v Ne.

Krok 1 – doprava z centra Dublinu do přístaviště v Dublinu autobusem nebo taxi: autobus Irish Ferries odjíždí z dublinského Heustonu v 7 hod. a z Busaras (hlavního autobusového nádraží v Dublinu u Connolly) v 7,15 hod. a přijíždí do přístaviště Dublin Ferryport v 7,30 hod., jízdné je 5 EUR 4 z Heustonu nebo 3 EUR z Busaras, děti 4-15 let let platí polovinu a děti do 4 let cestují zdarma. V jiném případě můžete z centra Dublinu do přístaviště cestovat taxíkem, což vyjde asi na 15 EUR při cestování z hotelů v centru Dublinu, cesta trvá asi 25 minut.

Krok 2 – plujte z Dublinu do Holyheadu luxusním supertrajektem Ulysses od Irish Ferries, který vyplouvá z Dublin Ferryport z terminálu 1 denně v 8,05 hod. a připlouvá do Holyheadu v 11,30 hod.. Ulysses nabízí vynikající zařízení na palubě, a to vč. barů, restaurace, kina a prostoru pro děti, bezplatného wifi připojení a možností soukromé kajuty za příplatek. V Holyheadu Vás bezplatný autobus převeze k osobnímu trajektovému terminálu.

V jiném případě je zde konkurenční loď Stena Adventurer od Stena Linr, která vyplouvá z přístaviště Dublin Ferryport z terminálu 2 v 8,20 hod. a připlouvá do Holyheadu v 11,25 hod.; rezervovat si místo můžete na www.virgintrains.co.uk tak, že zadáte „Dublin Port (Stena)“ místo „Dublin Port (Irish Ferries)“. Lodě od Stena Line mají autobusový přípoj z centra Dublinu, který odjíždí v 7,15 hod. z autobusové zastávky v Mortonu (barva červená a bílá) na Westmoreland Street, před „O’Brien’s Sandwich Bar“ naproti Westin Hotelu; jízdné je 2,50 EUR pro dospělého a 1,25 EUR pro dítě 4-15 let. V Holyheadu Vás bezplatný autobus převeze do osobního terminálu.

Krok 3 – cestujte z Holyheadu do Londýna vlakem: v pracovních dnech (Po-Pá) pojedete z Holyheadu v 12,52 hod. přímým vlakem na londýnský Euston, kam dorazíte v 16,39 hod.. V sobotu pojedete z Holyheadu ve 12,38 hod., přesednete v Chesteru (kam přijedete v 14,14 hod. a odjedete ve 14,35 hod.) a přijedete na londýnský Euston v 16,38 hod.. V sobotu pojedete z Holyheadu ve 12,50 hod. přímým vlakem do Londýna a přijedete na Euston v 16,44 hod..  Na stránkách www.nationalrail.co.uk si vždy ověřte časy vlaků v konkrétní den Vaší cesty.

Anebo cestujte na jiné místo v Británii: použijte plánovač cesty na www.virgintrains.co.uk a zjistěte si časy trajektů a vlaků z přístaviště Dublin Ferryport (Irish Ferries) nebo Dublin Ferryport (Stena) do Vámi zvoleného cíle v Británii, s trasou přes Holyhead.

Kolik to stojí? Jízdné z Dublinu do Londýna stojí 40 GBP, pokud si jízdenku zakoupíte v Británii (do 18 hod. v den předcházející cestě), 45 GBP na poslední chvíli nebo když se jízdenky za 40 GBP vyprodají. Pokud si jízdenky zakoupíte v Irsku, bude Vás to stát 50 EUR.  Děti do 16 hod. platí polovinu a do 5 let cestují zdarma. Jízdné na jiné místo v Británii stojí 40 GBP či méně (Advance) a 45 GBP či méně (Standard Single); tak je možné cestovat např. z Dublinu do Invernessu za pouhých 40 GBP.

Jak kupovat jízdenky: jednosměrní i zpáteční jízdenky v obou směrech můžete zakoupit pomocí plánovače cesty na www.virgintrains.co.uk, a to bez rezervačních poplatků či poplatků za použití karty.

Jízdenky si můžete bezplatně vyzvednout na kterékoli stanici v Británii vč. londýnského Eustonu.

Jízdenky je možné si nechat zaslat na adresu v UK za 1 GBP nebo na adresu kdekoli ve světě za 7,50 GBP.

Tip pro rezervaci: pokud uvidíte pouze plavbu trajektem Swift v 8,45 hod. z Dublinu a chcete raději cestovat spolehlivější lodí Ulysses v 8,05 hod., podívejte se pod vyhledané výsledky na „Zde klikněte, jestli jsou k dispozici pomalejší trasy s levnějším jízdným“. Na další stránce klikněte na nejnižší jídané a pak použijte odkaz „dříve“, abyste našli spoj v 8,05 hod..

Můžete cestovat rychlejším trajektem Swift v 8,45 hod., ale pamatujte na to, že plavba lodí Ulysses je o 5 GBP levnější, loď má lepší vybavení a je odolná za každého počasí. Oproti tomu loď Swift je rychlejší, ale plavba s ní může být zrušena, pokud je špatné počasí, což je v zimě asi 5% případů.

Zakoupení jízdenek online v Irsku: v jiném případě si můžete koupit jízdenku s počátkem cesty v Irsku u Irish Ferries. Zadejte z „Dublin Ferryport“ do „Londýn (všechny stanice)“, popř. jinou stanici v Británii, kdy odjezd je v 8 hod. Jízdenky si pak můžete vyzvednout u přepážky Irish Ferries v přístavišti Dublin Ferryport nebo si je nechat zaslat na kteroukoli adresu v Irsku nebo kdekoli ve světě, a to běžnou poštou a na Vaše riziko. Takto si můžete rovněž objednat vstup do salonku Martello Lounge nebo soukromou denní kajutu. Na stránkách Irish Ferries si zarezervujete místa na trajektu a získáte „otevřenou jízdenku“ pro část Vaší cesty po železnici, takže budete moct použít kterýkoli vhodný vlak a sednout si, kam budete chtít.

Kromě toho si v Irsku můžete jízdenky zakoupit také osobně nebo telefonicky. Jízdenky zakoupené v Irsku zahrnují nutnou rezervaci místa na trajekty; rezervace však není povinná v britských vlacích, takže až budete v Británii, můžete cestovat kterýmkoli vhodným vlakem.

Pokud budete začínat svoji cestu v Belfastu, Corku, Limericku, Galway, Sligu nebo jinde v Irsku, přijeďte kterýmkoli večerním vlakem do Dublinu a přenocujte zde. Pokud Vás vlak doveze na nádraží Heuston, jeďte tramvají LUAS na nádraží Connolly; ta jezdí každých  5-10 minut a cesta trvá 15 minut, jízdné je 1,50 EUR (není zahrnuto v přímých jízdenkách). Tramvaj zastavuje před nádražím. Také můžete jet autobusem č. 90.

V jiném případě je možné cestovat z Irska do Londýna v jediném dni, když přijedete ranním vlakem do Dublinu, v 14,30 hod. poplujete trajektem Swift z Dublinu do Holyheadu, a večer přijedete do Londýna. Použijte k tomu plánovač cesty na www.virgintrains.co.uk, kde si nejdete časy vlaků a trajektů, a také zakoupíte jízdenky.

 

Z Londýna do Dublinu

Do Holyheadu jezdí spousta a dva trajektoví operátoři zajišťují lodní spoje z Holyheadu do Dublinu; jsou to Irish Ferries a Stena Line, z nichž každý má běžnou loď a Irish Ferries navíc rychlý trajekt. Můžete si zvolit jízdenku SailRail pro vlak+trajekt od Irish Ferries nebo od Stena Line, kdy v případě rychlého trajektu zaplatíte o něco málo více.

Který trajekt si vybrat?  Hlavní věci je, aby loď byla spolehlivá v každém počasí, avšak plavba menším a lehčím rychlým trajektem Swift může zrušena v případě nepříznivého počasí. Dvě konkurenční lodi, luxusní trajekt Ulysses od Irish Ferries a  Stena Adventurer od Stena Line, plují podle velmi podobného jízdního/plavebního řádu a obě lodi nabízejí skvělé vybavení a spolehlivost za každého počasí. Loď od Stena Line Vás doveze do Dublinu o 20 minut dříve než Ulysses, pokud poplujete od stejného vlakového přípoje z Londýna (také má wifi zdarma), ale Ulysses od Irish Ferries je mnohem atraktivnější s nabízí pravou atmosféru výletní lodě (navíc donedávna to byl největší trajekt na převoz aut na světě, s více jak 50 000 tunami). Rychlý trajekt Swift od Irish Ferries nabízí velmi rychlé přeplutí, ale plavba může být zrušena, když jsou vlny vyšší než 1 m, což má vliv asi na 5% plaveb v zimě, kdy jsou cestující převedeni na nejbližší plavbu lodí Ulysses. Stena Line už plavby rychlým trajektem neprovozuje.

 

Lodě:

Loď Ulysses od Irish Ferries – cesta pohodlným trajektem z Holyheadu do Dublinu trvá 3 hod. 15 min., a spolehlivě proběhne za každého počasí. K dispozici je bezplatné wifi připojení, dále bary, restaurace, kino a možnost soukromé kajuty. Vstup do VIP klubového salonku je za příplatek 16/18 GBP.

Rychlý trajekt Swift od Irish Ferries – cesta rychlým trajektem SeaCat z Holyheadu do Dublinu trvá 1 hod. 50 min.. Na palubě jsou k dispozici sklápěcí sedadla a občerstvení. Plavba však může být zrušena v případě špatného počasí, což se týká asi 5% plaveb v zimě; tehdy jsou cestující převedeni na stabilní loď Ulysses.

Loď od Stena Line z Holyheadu do přístavu v Dublinu – loď Stena Adventurer se plaví podle podobného rozvrhu jako Ulysses, dnes na této trase pluje také druhá loď Stena Superfast X. Vstup do salonku Stena Plus Lounge je za příplatek.

V Holyheadu se trajektový terminál pro lodě Stena Line i Irish Ferries nachází hned vedle stanice na konci nástupiště 2. Po zaregistrování se jsou cestující loďmi Ulysses i Stena Adventurer převezeni bezplatným autobusem přes prostor přístavu, protože lodě kotví kus od terminálu. Na registraci u Irish Ferries je potřeba 30 minut a u Stena Line 40 minut, kromě toho budou zkontrolována Vaše zavazadla. V Holyheadu je k dispozici úschovna zavazadel; centrum města je vzdáleno pouze 5 minut přes most pro pěší, pokud byste měli čas si udělat procházku.

Přístaviště trajektů v Dublinu je vzdáleno 1,3 km od centra Dublinu. Letištní autobusy přijíždějí ke všem příjezdům lodí od Irish Ferries a odvážejí cestující na Busaras (hlavní autobusové nádraží) v centru Dublinu nebo na dublinské nádraží Heuston, odkud jezdí vlaky do Corku, Limericku, Galway, Waterfordu (avšak autobusy přijíždějící k večerním příjezdům lodí Swift jedou pouze na Busaras, ne na Heuston). Nádraží Busaras je vzdáleno 2 minuty chůze od dublinského nádraží Connolly a vlaky z něj jezdí do Belfastu, Wicklow a Sliga. Jízdné za přepravu autobusem je 3 EUR na Busaras a 4 EUR na Heuston, děti polovinu, platí se řidiči v autobusu. Kromě toho jezdí autobusy také z Heustonu a z Busaras k příjezdům trajektů od Irish Ferries – odjezdy autobusů naleznete na www.irishferries.com. Dále jezdí autobusy k příjezdům a odjezdům lodí Stena Line, které mají podobné ceny jízdného. Cesta taxi z přístaviště v Dublinu do centra bývá 15 EUR k většině hotelů v centru a na nádraží Connolly, a asi 17 EUR na nádraží Heuston, cesta trvá asi 25 minut.

 

Najděte si odjezdy vlaků+trajektů z dalších měst v Británii do Dublinu

  • Použijte plánovač cesty na virgintrains.co.uk, kde si ověříte časy vlaků a koupíte jízdenky SailRail z kterékoli stanice v Británii do Dublinu.
  • Zadejte počáteční stanici do „From“, např. Birmingham, Cardiff, Newcastle, Norwich…
  • Zadejte „Dublin Port (Irish Ferries)“ nebo „Dublin Port (Stena)“ do „To“ pro cestování s Irish Ferries (lodí Ulysses nebo Swift), anebo se Stena Line do přístaviště v Dublinu. Zadejte datum cesty a klikněte na „find tickets“ (najít jízdenky).
  • Až se objeví výsledky, nebudou rozlišovat mezi lodí Ulysses a rychlým trajektem Swift, pouze uvedou „ferry“ (trajekt). Pokud jste zadali „Dublin Port (Irish Ferries)“ a cesta bude podle výsledků trvat 3 hodiny či více, pak to bude lodí Ulysses, a pokud 2 hodiny nebo méně, bude to lodí Swift. Pokud jste zadali „Dublin Port (Stena)“, bude to loď od Stena Line.

 

Z kterékoli stanice v Británii do kterékoli stanice v Irsku

Můžete si koupit jízdenku SailRail z kterékoli stanice v Británii do kterékoli stanice v Irsku přes Holyhead, a pak přes moře trajektem od Stena Line nebo Irish Ferries. Jízdenka pokrývá cestu vlakem i trajektem, popř. také pokračování irským vlakem, to vše na jednu jízdenku a za souhrnnou cenu. Pokud si budete chtít ověřit cenu jízdného z kterékoli stanice v Británii do Dublinu nebo jiného místa v Irsku, vyhledejte si v tabulce, do které zóny stanice spadá, a pak použijte jízdní řády dole. Uvedené jízdné platí pro jednu cestu, takže zpáteční jízdenka představuje dvojnásobek. Rezervace se obvykle zahajují 9-12 týdnů předem.

Jízdné Advance = jízdné Advance je částka, kterou běžně zaplatíte, pokud si jízdenku rezervujete předem, tj. do 18 hod. v den před cestou. V rušných obdobích se může jízdné Advance vyprodat, takže Vám zbude pouze jízdné Single. Jízdné Advance zahrnuje rezervaci trajektů a vlaků na část cesty probíhající v Británii, na což je možné mít rezervaci místa (místenku). S jízdným Advance můžete cestovat pouze určitým vlakem či vlaky, které jsou pro Vás rezervovány, ne dřívějším, pozdější nebo jiným (pokud ovšem zpoždění vlaku či trajektu nezpůsobí, že spoj zmeškáte). Nejsou povoleny zastávky (přerušení cesty). Ve vlacích, kde není možné si rezervovat místo (místenku), tj. v místních či příměstských vlacích, můžete jet kterýmkoli vhodným vlakem. Jízdenky jsou nevratné, ale je možné u nich provést změnu data či času za příplatek asi 10 GBP, a to osobně na nádražích v Británii, ne však už v Irsku, ani telefonicky.

Jízdné Single = jízdné Single je částka, kterou zaplatíte, pokud si jízdenku koupíte v den cesty nebo pokud si ji budete rezervovat předem, ale levnější jízdné Advance už bude vyprodané. Bývá označováno také jako „Standby“ či „Walk-up“.  Rezervace je vyžadována na trajekt, avšak rezervace místa (místenka) ve vlacích je dobrovolná a Vy můžete cestovat kterýkoli vlakem a po kterékoli povolené trase do/z přístaviště trajektů. Nejsou však povoleny žádné přestávky (přerušení cesty), kromě času nezbytného na přestoupení. Jízdné Single je možné si koupit předem, ale je platné pouze v den, na který jste si ho rezervovali. Takže jediný důvod, proč byste si ho měli koupit (pokud je jízdné Advance stále k dostání), je, abyste získali flexibilitu cestovat i jinými vlaky či po jiných trasách na cestě do/z přístaviště trajektů místo těch, které Vám systém nabídne. Je možné vrácení jízdenky, avšak s administrativním poplatkem (tj. srážkou z její ceny) 15-20 GBP.

 

O jízdném SailRail

Co vše jízdné SailRail pokrývá? Jízdné SailRail pokrývá cestu vlakem do Holyheadu a trajektem do Irska, vše na jednu jízdenku a za souhrnnou cenu. Jízdenky do míst v dále v Irsku mimo Dublin se vztahují také na cestu irským vlakem.

Pojedete také zpáteční jízdu? Zde neexistují páteční jízdenky (speciální jízdné), pouze jednosměrné jízdné, takže zpáteční cesta = 2x jednosměrné jízdné. Pokud si nejste jistí, kdy se budete vracet, doporučujeme Vám si koupit pouze jízdenku na cestu tam, a pak si koupit jízdenku zpět z Dublinu online na www.irishferries.com/ie-en/offers/sail-rail, až budete vědět konkrétní datum; tu si pak vyzvednete v přístavišti v Dublinu.

Děti: děti do 5 cestují zdarma a děti do 16 let cestují za polovinu. Neposkytují se žádné další slevy na karty Railcard. Děti do 16 let musí cestovat v doprovodu dospělého a osoby ve věku 16-17 let bez doprovodu musí mít písemný souhlas od rodiče nebo zákonného zástupce. Děti do 5 let cestují zdarma, ale potřebují rezervaci na trajekt.

Liší se ceny? Mohou být jízdenky vyprodány? Rezervace jízdenek se zahajuje 9-12 týdnů předem. Existují dvě cenové úrovně: SailRail Advance (Londýn-Dublin za 40 GBP, vlak+loď/45 GBP vlak+rychlý trajekt) a SailRail Single (Londýn-Dublin 45 GBP vlak+loď/50 GBP vlak+rychlý trajekt). Jízdné Single je k dispozici vždy, a to i v den cesty (předpokládáme, že kvóta pro místa na trajektu přidělená železničním rezervačním systémem nebude vyčerpána) a jízdné Advance SailRail je obvykle k dostání, pokud si budete jízdenku rezervovat předem, i když někdy může být vyprodaná nebo jinak nedostupná, takže se objeví pouze ceny za Single. Pamatujte na to, že železniční rezervační systém v praxi přiděluje omezenou kvótu na místa na trajektech, která může být vyčerpána v rušném období, např. kolem Vánoc a Velikonoc, a to i na jízdné Single, proto je vždy vhodné mít rezervaci předem.

Slevy na karty Railcard: protože je jízdné SailRail už tak levné, nejsou poskytovány další slevy na karty Railcard.

Přestávky/přerušení cesty: při cestování s jízdenkou SailRail nejsou povoleny přestávky (přerušení jízdy) ve stanicích v Británii, s výjimkou času nutného na přesednutí. Pokud byste si tedy chtěli někde udělat přestávku, bude potřeba si koupit lístky odděleně.

Autobusy do centra Dublinu: cesta autobusem z přístaviště v Dublinu stojí 3 EUR na Busaras nebo Connolly a 4 EUR na Heuston, děti 4-15 let cestují za polovinu a do 4 let zdarma; platíte přímo v autobuse.

Lepší hodnota než cestování letecky: při srovnávání s cenou letecké dopravy pamatujte na to, že kromě samotné letenky Vás bude stát asi 19 GBP pouze jedna cesta (nebo 32 GBP zpáteční cesta) vlakem z centra Londýna do/z letiště Heathrow, Luton, Stansted či Gatwick. Nezapomeňte také připočítat poplatky za zavazadla, registrační poplatky atd.. Oproti tomu jízdenky SailRail jsou k dostání i na poslední chvíli a v dobách špičky, kdy bývají lety nejdražší!

Cestování I. třídou: u jízdenek SailRail neexistuje I. třída, ale pokud chcete mít při své cestě do Irska pohodlí I. třídy, máte možnost si předem koupit jízdenku z Londýna do Holyheadu, a pak zvlášť jízdenku na trajekt do Dublinu – více o I. třídě z Londýna do Dublinu najdete v další části.

Ověřit si jízdné do Dublinu a Irska si můžete v plánovači cesty na www.virgintrains.co.uk.

Další destinace v Irsku: železniční stanice v Irsku jsou rozděleny do zón 1-3, kdy Cork, Limerick, Galway a Sligo leží v zóně 3. Takže jízdné do např. Wicklow či Athlone bude dražší než do Dublinu, ale levnější než do Corku.

 

(pokračování)