Přesedání v Paříži a v Bruselu

20 října, 2015

Přesedání v Paříži

Přeprava metrem nebo taxi mezi nádražími v Paříži
  • Cestování vlakem z Velké Británie do Evropy často zahrnuje přesedání na nádraží v Paříži. Vlaky Eurostar přijíždí na Severní nádraží (Gare du Nord), které je vzdáleno 10 minut chůze od Východního nádraží (Gare de l’Est), na další pařížská nádraží je však potřeba použít metro či taxi. Na Eurostar získáte bližší info o cestování pařížským metrem, RER i taxi, a také přehledného průvodce trasami.
  • Pokud se budete chtít v Paříži chvíli zdržet, v každém případě jeďte dřívějším vlakem Eurostar při cestě tam a pozdějším při svém návratu. Na mnoha pařížských nádražích se nacházejí úložné skříňky na zavazadla, pokud budete potřebovat někde uložit svá zavazadla.
  • Při cestování na mnohá místa ve Francii se nepříjemnostem spojeným s přepravou v Paříži můžete zcela vyhnout, když budete přesedat v Lille.
paris

Paříž

 

Přesedání v Bruselu

Bruxelles Midi = Brussel Zuid = Brussels South = hlavní nádraží v Bruselu

Bruxelles Midi je francouzsky, Brussel Zuid vlámsky a Brussels South Stn anglicky, jedná se přitom o totéž místo, hlavní (centrální) nádraží v Bruselu, kde se nachází také terminál pro vlaky Eurostar. Všechny dálkové vlaky používají bruselské nádraží Midi, a to včetně vlaků do Amsterdamu, Kolína nad Rýnem, Paříže a do destinací v Belgii, takže přesedání zde je snadné a zabere Vám jen pár minut.

 

Které nástupiště na bruselském nádraží Midi?

Vlaky Eurostar přijíždějí k nástupištím 1 a 2.  Když vystoupíte z vlaku Eurostar, projdete kolem přední části vlaku u konce nástupiště a pak sjedete dolů po eskalátoru, vyjdete z terminálu Eurostar do hlavní haly nádraží, která je spíše tmavý obří podchod táhnoucí se po celé šířce nádraží pod všemi kolejemi.

Zkratka, pokud budete přesedat na vlak do Kolína n. R. nebo do Amsterdamu: buďte chytří! Místo abyste se spolu s davem pomalu posouvali ke konci nástupiště pro Eurostar, porozhlédněte se po eskalátoru jedoucím dolů a označeným Correspondances, což je spojka na polovině cesty mezi nástupišti pro Eurostar zhruba na úrovni s Eurostar 11. Odběhněte dolů k Jižní chodbě (Couloir Sud), která se táhne pod kolejemi a spojuje všechna nástupiště, rychle přehlédněte informační tabule, a pak znovu odběhněte po eskalátoru na správné nástupiště, odkud budete pokračovat dalším vlakem do Kolína nad Rýnem nebo do Amsterdamu.  Použitím Jižní chodby se vyhnete davům a ušetříte pár cenných minut ve srovnání s obcházením přes hlavní halu, pokud byste neměli času nazbyt. Běžným tempem tak zvládnete celou cestu od vlaku Eurostar, který dojel na nástupiště 2, až na nástupiště 20 na přípoj do Antverp za pouhé 2,5 minuty. Pamatujte však na to, že takto zkratka nefunguje, pokud budete cestovat směrem do Londýna, protože tehdy je potřeba se registrovat v terminálu Eurostar (Kanál) u hlavní haly.

Z jakého nástupiště pojede Váš vlakový přípoj? Vždy sledujte informační tabule! Vlaky Eurostar přijíždějí na nástupiště 1 nebo 2 na severozápadní straně nádraží, která tvoří terminál Eurostar. Vlaky Thalys a ICE jedoucí do Rotterdamu, Amsterdamu, Kolína nad Rýnem a Frankfurtu odjíždějí z nástupišť 3, 4, 5 či 6, vlaky InterCity do Rotterdamu, Haagu, Amsterdamu běžně odjíždějí z nástupišť 17, 18 či 19 a vlaky do Brugg běžně z nástupišť 14, 15 či 16.

Cestování z Bruselu do Londýna: když pojedete vlakem Eurostar z Evropy do Londýna, je nutné se zaregistrovat minimálně 30 minut před odjezdem vlaku (10 minut u jízdenek Business Premier). Přitom projdete automatickými vstupními branami u vchodu do terminálu Eurostar. Ty se nachází hned u hlavní haly pod nástupišti 1 a 2 (Channel Terminal).  Po projití branami následuje rentgenová bezpečnostní kontrola, belgická pasová kontrola a po ní britská pasová kontrola, pak počkáte v odjezdové hale Eurostar (s kavárnou a barem), dokud nebude vlak připraven k nástupu. Po eskalátorech nebo výtahem se dostanete na nástupiště 1 či 2 k vlaku Eurostar do Londýna.

Brusel Midi

S jakým časem při přesedání v Bruselu počítat?

Pokud budete v Bruselu přesedat a pokračovat na jiné místo na evropském kontinentu, počítejte minimálně s 20 minutami. Pokud pojedete opačným směrem a budete pokračovat do Velké Británie, počítejete alespoň s 40 minutami, z čehož 30 minut budete potřebovat na registraci pro Eurostar a zbytek na samotné přesedání.

Pokud v Bruselu zmeškáte přípoj, zde se dozvíte, jak postupovat. Podle Mezinárodních podmínek pro přepravu (CIV) a slibu Railteamu, pokud zmeškáte přípoj kvůli zpoždění vlaku, zaměstnanec Vám označí jízdenku, takže budete moct jet dalším spojem, a to i když je Vaše jízdenka teoreticky neproměnlivá.

 

Zařízení na nádraží

Na nádraží najdete řadu kaváren a obchodů, včetně minimarketu naproti východu z terminálu Eurostar, kde si v případě zájmu můžete koupit jídlo nebo pivo na další cestu.

Úschovna zavazadel: na bruselském nádraží Midi najdete úložné skříňky i obsluhovanou úschovnu, pokud si budete chtít uschovat zavazadla předtím, než vyrazíte na prohlídku města. Je otevřená 24 hodin denně a nachází se hned u hlavní haly u terminálu Eurostar; výši poplatků zjistíte zde.

Restaurace a bary u nádraží Midi a na náměstí Grande Place: v okolí bruselského nádraží Midi se nachází spousta kaváren a barů. Pokud byste však chtěli něco speciálního, navštivte velkou modernistickou restauraci Midi Station, která zahrnuje také pivnici a bar, má však otevřeno pouze od pondělí do pátku. Nachází se přes silnici a doleva od hlavního východu z Midi na straně s nástupištěm 1 (strana s terminálem Eurostar).  Pokud byste raději něco uměřenějšího (nebo o víkendech, kdy má restaurace Midi Station zavřeno), je zde příjemná Brasserie de la Gare, také přes silnici hned před východem na straně s nástupištěm 1 ve stejné řadě barů. V Brasserie de la Gare dostanete dobré pivo a jídlo a k tomu budete mít fotbal na velké obrazovce. V centru Bruselu hned u centrálního náměstí Grande Place se nachází celá řada restaurací, které jsou určeny jako lákadla pro turisty, těm se však vyhněte. Raději zkuste „Aux Armes de Bruxelles“, což je jedna z mála dobrých tradičních belgických restaurací v okolí Grande Place. Pokud budete chtít v Bruselu ochutnat proslulé belgické pivo, navštivte např. známou kavárnu Delirium u Grande Place.

 

Bezplatná vlaková přeprava na nádraží Brussels Central nebo Brussels Luxemburg

Všechny jízdenky na vlaky Eurostar do Bruselu umožňují rovněž bezplatnou přepravu četným místními vlaky z nádraží Midi na Central (vzdálené 5 minut chůze z  náměstí Grande Place nebo Grote Markt v centru města), na Nord nebo na Luxemburg (které se nachází hned vedle Evropského parlamentu). Prostě nasedněte na kterýkoli vlak, u kterého bude uvedeno, že míří na nádraží Central, Nord nebo Luxemburg, a ukažte svoji jízdenku na vlak Eurostar, pokud budete vyzváni (je to ale málo pravděpodobné). Z nádraží Central je to jen 5 minut chůze na Grande Place s mnoha restauracemi, kde si můžete dát jídlo nebo třeba značkové pivo. Turistickou mapu Bruselu můžete získat zdarma v tmavě modré informačním kiosku na nástupišti 1 (terminál Eurostar) na konci nádražní haly u východu na ulici.

Všechny jízdenky Thalys na cesty mezi Bruselem a Paříží či Amsterdamem umožňují rovněž bezplatnou přepravu po městě.

Brusel EU

Procházka do centra Bruselu

Pokud raději chodíte pěšky, cesta z nádraží Midi na náměstí Grande Place v centru města Vám zabere 20-25 minut. Vyjděte z nádraží hlavním vchodem na straně nádraží s terminálem pro vlaky Eurostar (nástupiště 1), zahněte doprava, běžte pár minut podél nádraží a kolejí, a pak zahněte doleva na Rue Stalingrad, která vede do centra Bruselu.