Jak zjistit časy evropských vlaků

13 října, 2015

Pokud si budete pamatovat jen jeden zdroj informací o mezinárodních vlakových spojích, měl by to být bahn.de. Najdete zde online vynikající jízdní řády pro celou Evropu poskytované německými drahami a je to asi nejužitečnější zdroj informací o evropských vlacích na internetu. Zkuste se např. podívat na cestu z Palerma do Helsinek, Lisabonu či Moskvy, a poznáte, o čem je řeč.

  • Podívejte se na stránky bahn.de: adresa Vás zavede přímo na pokročilý vyhledávač spojů (v němčině). Můžete použít „výběr jazyka“ a přepnout na jiný jazky z dostupných možností, pak kliknout na „další možnosti vyhledávání“ vlevo dole, čímž se dostanete na pokročilé plánování cesty.
  • Udejte místo: když začnete psát místo, nabídne Vám to výběr z možností; systém obvykle rozezná všechna místa a nabídne ihned výběr stanice či města.
  • Kterou stanici nebo místní jméno zvolit? Pokud nevíte přesně, kterou stanici/zastávku ve velkém městě zvolit, vyberte jen město bez udání konkrétní stanice, které se pak často zobrazí velkými písmeny, např. PAŘÍŽ nebo BERLÍN. Nemusíte mít obavy, systém později zjistí, která je vhodná stanice pro Vaši cestu.

Někdy výběr obsahuje pouze určité stanice ve městě a Vy pak nevíte, kterou zvolit. Nejlepší možností je, zvolit hlavní (centrální) nádraží, pokud se ve městě nachází. To může být označeno jako „main station“, v Itálii jako „Centrale, v Nizozemí „Centraal“, v Německu a v Rakousku „Hbf“,„Hauptbahnhof“ nebo „HB“ a v Polsku „Glowny“ či „Gl.“.

V Bruselu zvolte „Brussel Zuid“ nebo „Brusel Jižní nádraží“, protože to je hlavní nádraží v Bruselu, známé rovněž jako „Brussels Midi“.  V Barceloně zvolte „Barcelona Sants“, ve Veroně „Verona Porta Nuova“, v Turíně „Torino Porta Nuova“ (ale vlaky TGV do/z Paříže používají „Torino Porta Susa“, zatímco mnohé vlaky odjíždějící z „Porta Nuova“ mířící do Benátek či do Říma zde rovněž zastavují). V Benátkách se nachází nádraží „Venice Santa Lucia“ přímo na Velkém kanálu, zatímco „Venice Mestre“ je průmyslová oblast na pevnině.

  • Jak najít podrobnosti Vašeho spoje: když se objeví výsledek, klikněte na červenou šipku dolů nalevo u vlakového spoje, kde se dozvíte detailní rozpis jeho trasy.
  • Jak získat celý jízdní řád pro určitý spoj i s jednotlivými zastávkami – při detailním náhledu klikněte na číslo vlaku a ukáže se Vám kompetní přehled trasy od začátku do konce i s dny, ve kterých jezdí, a se všemi zastávkami.
  • Pouze u velkých železničních společností: tento systém uchovává data pro všechny významné evropské sítě národních drah včetně mnoha soukromých vlakových operátorů ve Švýcarsku a Švédsku (možná stále ještě s výjimkou Řecka). Neuchovává však data pro některé malé soukromé železnice nebo pro metro a tramvajové trasy ve velkoměstech plus pro následující:

– Circumvesuviana železnice v Itálii, Neapol-Herculaneum-Pompeje-Sorrento

– Euskotren ve Španělsku, např. úzkorozchodné místní vlaky z Hendaye do San Sebastiana a Bilbao

– FEVE ve Španělsku, které provozují úzkorozchodné místní vlaky ve městech na severním pobřeží.

  • Změny jízdních řádů v červnu a v prosinci: jízdní řády jsou obvykle platné pouze do další celoevropské změny jízdních řádů, ke které dochází dvakrát ročně vždy o II. neděli v červnu a o II. neděli v prosinci. Proto nebuďte překvapení, když zjistíte, že Vámi nalezené spoje na konci prosince nepojedou, když jste si je předtím zjišťovali v srpnu, protože konec prosince je už za termínem změny jízdních řádů. Údaje platné po změně jízdních řádů v prosinci začínají být k dispozci online zhruba od poloviny října, ale nejsou plně spolehlivé až do počátku prosince. Proto si raději zjistěte časy platné v aktuálně platném jízdním řádu a berte to tak, že se nejspíš příliš nezmění. Také pamatujte na to, že rezervace u většiny evropských vlaků je možné učinit maximálně asi 90 dní předem, v několika zemích jen 60 dní předem.

Tento systém je sice velmi dobrý, ale některé dráhy (často to bývají španělské) dodávají informace se zpožděním, v některých částech Balkánu zase mohou být informace nespolehlivé. Pokud získáte divný výsledek, zkuste se podívat přímo na stránky vlakového operátora.  U každé země zde naleznete užitečné odkazy.

  • Čekací časy u dlouhých tras: na stránkách pro pokročilé vyhledávání můžete zjišťovat také delší čekací časy mezi vlaky. Pamatujte na to, že se jedná o automatizovaný systém, který na nádražích umožňuje jen minimální nutný čas. To je sice dobré u krátkých denních spojů, kdy po půlhodině přijede další vlak, pokud jeden zmeškáte, avšak u zásadních spojů, např. u spacího vlaku, který si nemůžete dovolit zmeškat, byste měli počítat s mnohem delším intervalem, než jaký uvádí bahn.de. Uvedeme extrémní příklad: bude potřeba počítat s min. 2 hodinami času pro případ delšího zpoždění u spojení v Bukurešti, když přijedete z Istanbulu, a budete přesedat na vlak do Budapešti – avšak automatický systém bude usuzovat, že všechno proběhne zcela přesně načas, takže bude počítat pouze s minutami…
  • Čas u vlaků ve Velké Británii je vhodnější si zjistit přímo na stránkách britských drah, protože se zde dozvíte také všechny změny technických prací a jízdné.
  • Jízdné: na bahn.de naleznete časy vlaků v podstatě na kterýkoli spoj v Evropě, ukáže Vám však jízdné (a prodá lístky) pouze na spoje v rámci Německa, na většinu přímých vlaků do/z Německa (např. Mnichov-Verona, Paříž-Mnichov nebo Berlín-Varšava), a na vlaky německých společností (jako jsou spací vlaky City Night Line z Amsterdamu do Prahy, z Amsterdamu do Curychu, Basileje či Kodaně). Pokud budete chtít zjistit jízdné u dalších spojů, podívejte se na Jak kupovat jízdenky na evropské vlaky.

 

Příjezdy a odjezdy z nádraží

Když budete potřebovat zjistit odjezdy (event. příjezdy) vlaků podle jízdního řádu z kterékoli uvedené stanice ve většině Evropy, podívejte se na bahn.de/ris. Tyto stránky jsou online ekvivalentem tištěných jízdních řádů vystavených na nádražích. Pokud si zvolíte dnešní datum, dozvíte se zde informace v reálném čase pro nádraží v Německu, pokud však budete chtít informace v reálném čase pro jiné země, bude potřeba se podívat do sekce uvedené níže.

 

Evropské železniční jízdní řády

Proslulé Evropské železniční jízdní řády (Thomas Cook European Rail Timetable) představují nejdůležitější knihu pro všechny, kdo pravidelně cestují (především) vlakem. Jsou zde uvedeny mapy a aktuální jízdní řády pro vlaky, autobusy a trajekty ve všech evropských zemích, a také pro asijské části Turecka a Ruska včetně transsibiřské magistrály a pro trajekty do severní Afriky a na ostrovy ve Středozemí. Vychází tiskem už od roku 1873, takže právě slavila 140 let existence, když Thomas Cook veškeré publikování ukončil poslední edicí v srpnu 2013. Dobrou zprávou však je, že bývalý tým Thomase Cooka se pustil do vlastní iniciativy a od března 2014 jsou k dostání znovuzrozené Evropské železniční jízdní řády s možností doručení kamkoli na celém světě.

 

Každá země má vlastní tištěné jízdní řády

Pokud byste je skutečně potřebovali, je možné si koupit tištěné knihy jízdních řádů téměř všech evropských zemí v Timetable Distribution Centre.