Jak zjistit ceny jízdného u evropských vlaků

14 října, 2015

Žádná internetová stránka neprodává nejlevnější jízdenky na všechny spoje do všech zemí

 • Časy evropských vlaků můžete najít na jednom místě na bahn.de, neexistují však jedny stránky, které by prodávaly jízdenky za nejlepší ceny na všechny spoje do všech zemí (i když to některé agentury mohou tvrdit); je potřeba použít správné stránky, kde zjistíte jízdné nebo zajistíte jízdenky na správný vlak; někdy je nejvýhodnější použít dvě i více různých stránek na rezervaci částí jediné cesty – možná to zní složitě, ale není to složité.
 • Pokud například Vaše cesta začíná ve Velké Británii, v sekci Jak koupit jízdenku v oddíle Velká Británie (zatím ve výstavbě) bude vysvětlen nejlepší způsob, jak koupit jízdenku na určitý spoj, klikněte zde na Vaši cílovou zemi na seznamu zemí.
 • Při cestování ze stanice do stanice v Evropě nalezete detailní výčet, které stránky použít pro který konkrétní spoj na Jak kupovat jízdenky po Evropě online.
 • Pamatujte na to, že jízdenky na místní spoje mívají obvykle pevnou cenu, zakoupíte je přímo na stanici před odjezdem vlaku a není potřeba mít rezervaci.
 • Jízdné za dálkové vlaky dnes často fungují podobně jako ceny letenek, které jsou v předprodeji levné, ale jejich cena se flexibilně zvyšuje s blížícím se termínem odjezdu (takže neexistuje jedna cena, ale celá škála cen); přehledný návod, jak funguje jízdné v evropských vlacích, naleznete na Jak kupovat jízdenky pro Evropě online.

 

Jak zjistit jízdné a koupit jízdenku na spoje pouze v rámci jedné země  

Jízdné můžete zjistit, a v mnoha případech také koupit jízdenku, online u spojů, které probíhají v rámci jedné země na stránkách drah této země.

 

Jak zjistit jízdné a koupit jízdenku na mezinárodní spoje

Na těchto stránkách najdete detailní rozpis, jak online zjistit jízdné a zakoupit jízdenku na uvedené mezinárodní vlakové spoje v Evropě: Jak zakoupit jízdenky na spoje v Evropě.  

Zde uvádíme stručný přehled, na které stránky se podívat nebo do které agentury zavolat v případě různých zemí.

 

Rezervace online

 1. pravidlo: pokud víte, že vlak, kterým chcete cestovat, je provozován určitým operátorem (společností), navštivte jeho stránky: Eurostar, Thalys, TGV-Lyria, Thello, bahn.de atd.
 2. pravidlo: v ostatních případech běžte na stránky drah země, odkud budete cestovat.
 3. pravidlo: nebojte se rozdělit cestu na více úseků; doporučujeme rozdělit si rezervaci a rezervovat si každý úsek své cesty (nebo pokud nutno, každý vlak) na stránkách odpovídajícího vlakového operátora.

Když se např. na stránkách bahn.de zeptáte na spoj z Bruselu do Vídně, sdělí Vám „neznámý zahraniční tarif“; jedná se však o spoj, který jede přes Frankfurt, takže Vám tyto stránky pohotově poskytnou ceny a prodají jízdenky, když se zeptáte na spoj z Bruselu do Frankfurtu, a pak z Frankfurtu do Vídně.

Podobné je to při cestě z Prahy do Benátek, kterou nikde nelze rezervovat přímo, avšak stránky Českých drah Vám prodají jízdenku z Prahy do Vídně (od 19 EUR výše) a stránky rakouské železnice Vám zase rezervují spací vlak s lehátkem z Vídně do Benátek (od 49 EUR).

Cesta, na kterou se mnoho lidí ptá, vede z Nice do Benátek, Pisy a Florencie; francouzské stránky Vám ukážou pouze drahé jízdné a italské stránky vůbec nerozeznají „Nice“ – ani to však nepředstavuje problém; jednoduše si na stránkách italských drah objednáte levný lístek z Ventimiglia (na italských hranicích) do Benátek, Pisy a Florencie, a pak si na nádraží koupíte za 7 EUR místní jízdenku Nice-Ventimiglia.

Existuje spousta dalších příkladů po celé Evropě a vždy je potřeba trocha kreativního myšlení. Další informace na různé spoje naleznete na Jak kupovat levné jízdenky na evropské vlaky.

 1. pravidlo: pamatujte na to, že spoje do vzdálenějších destinací, např. na Ukrajinu nebo do Istanbulu, prostě nelze rezervovat online, takže budete muset si jízdenky zajistit telefonicky, anebo přímo na nádraží.

 

Telefonická rezervace

 • Především záleží na tom, kam zavoláte. Některé agentury jsou lepší na některé spoje než jiné, to kvůli jízdenkovému systému, který používají.
 • Seznam agentur s detailním popisem, komu volat pro kterou určitou destinaci, najdete na Jak kupovat jízdenky telefonicky; zatím zde uvádíme rady v kostce.
 • Spoje z Velké Británie do Francie a Švýcarska – volejte Voyages-SNCF UK; používají rezervační systém francouzských drah, takže mají přístup k nejvýhodnějšímu jízdnému pro cestování do/z/přes/v rámci Francie, nemají však přístup k nejvýhodnějšímu jízdnému pro cestování v Německu, Itálii a Španělsku.
 • Spoje z Velké Británie do Itálie, Španělska či Portugalska – volejte International Rail; jsou vybaveni jízdenkovým systémem francouzských drah i německým, španělským a italským jízdenkovým systémem, takže mají přístup k  nejvýhodnějšímu jízdnému ve všech těchto zemích.
 • Spoje z Velké Británie do Německa, Rakouska, střední a východní Evropy nebo do Skandinávie – volejte britskou kancelář německých drah; tamtéž volejte v případě jakéhokoli spoje do/v rámci Německa, Rakouska, střední a východní Evropy a Skandinávie; používají zde rezervační systém německých drah, takže mají k dispozici levné jízdné pro spoje do/z/v rámci Německa.
 • Spoje z Velké Británie do vzdálenějších destinací, např. do Ruska, na Ukrajinu nebo do Istanbulu, je možné si rezervovat u britské kanceláře německých drah; v jiném případě je možné zavolat do menší agentury, jako je International Rail.