Jak cestovat z Londýna do Prahy

10 listopadu, 2015

Možnost 1

Z Londýna do Prahy: spacím vlakem City Night Line 

Oběd v Londýně, snídaně druhý den v Praze… Je to časově nejefektivnější a nejpohodlnější možnost cestování, kdy opustíte centrum Londýna v odpoledních hodinách a přijedete do centra Prahy druhý den v době snídaně. Oproti letecké dopravě navíc můžete ušetřit za hotel.

 

Londýn Praha 

 • cestujte z Londýna do Bruselu vlakem Eurostar, kdy opustíte londýnské nádraží St Pancras (denně kromě soboty) v 15,04 a přijdete na bruselské nádraží Midi 18,05 hod.; v sobotu vlak opouští Londýn v 12,58 a přijíždí do Bruselu Midi v 16,08 hod.
 • cestujte z Bruselu do Kolína nad Rýnem rychlovlakem CE, kdy vyjedete z bruselského nádraží Midi v 18,25 hod. a přijedete do Kolína nad Rýnem v 20,15 hod.; v sobotu můžete jet rovněž dřívějším vlakem Thalys v 17,28 a přijet do Kolína nad Rýnem v 19,15 hod.; budete zde mít čas na večeři
 • cestujte z Kolína nad Rýnem do Prahy nočním spacím vlakem City Night Line, kdy vyjedete z Kolína nad Rýnem (denně) v 22,28 a přijedete na pražské hlavní nádraží v 9,25 hod. příští den ráno; vlaky Phoenix mají moderní český spací vagon s lehátky a sedadly, nemají však restaurační vagon, takže si s sebou vezměte jídlo a pití; příští ráno (kolem 7 hod.) jižně od Drážďan začne vlak vjíždět do malebného údolí Labe, takže stojí za to si přivstat; vlak přijíždí na pražské hlavní nádraží.

 

Praha Londýn

 • cestujte z Prahy do Kolína nad Rýnem spacím vlakem City Night Line, kdy opustíte pražské hlavní nádraží v 18,30 nebo nádraží Holešovice v 18,39 hod. a přijedete do Kolína nad Rýnem v 6,14 příští ráno; vlaky Phoenix mají moderní český spací vagon s lehátky a sedadly; v létě, když je déle světlo, se můžete usadit ve svém kupé a těšit se z vyhlídky na údolí Labe směrem na Drážďany
 • cestujte z Kolína nad Rýnem do Bruselu rychlovlakem ICE, kdy opustíte Kolín nad Rýnem (denně) v 7,43 hod. a přijedete na bruselské nádraží Midi v 9,35 hod.
 • cestujte z Bruselu do Londýna vlakem Eurostar; Po-So vlaky Eurostar odjíždějí z bruselského nádraží Midi v 10,56 a přijíždějí na londýnské nádraží St Pancras v 11.57 hod.; v neděli vlaky Eurostar odjíždějí z bruselského nádraží Midi v 11,56 a přijíždějí na londýnské St Pancras v 12,57 hod.

 

Představujeme Vám spací vlak City Night Line Phoenix z Kolína nad Rýnem do Prahy

Spací vlaky City Night Line Phoenix mají moderní klimatizovaný český spací vagon s kupé s 1, 2 a 3 deluxe kójemi s vlastní sprchou a wc; dále kupé s 1, 2 a 3 ekonomickými kójemi pouze s umyvadlem.  Cestující v ekonomických spacích vagonech mohou použít sprchu na konci chodby a všichni cestující mají elektronické zámky VingCard a elektrickou zásuvku pro notebook a mobil; jízdné ve spacích vlacích zahrnuje také lehkou snídani. Vlak má rovněž klimatizované německé vagony s lehátky (jednoduché a pohodlné rovné kóje s polštářem a dekou v kupé se 4 nebo 6 kójemi) a běžná sedadla v šestimístných kupé (na noc nedoporučujeme).  Nemají však restaurační vagon, takže si s sebou vezměte jídlo a pití.

Pokud si budete chtít dát v Kolíně nad Rýnem večeři, můžete si dát tradiční německé jídlo např. v restauraci Brauhaus Sion vzdálené 5 minut chůze od hlavního nádraží v Kolíně nad Rýnem, anebo restauraci Malzmuehle vzdálenou  10-15 minut. Kromě toho je restaurace Schweinske uvnitř nádraží (Hauptbahnhof) v pasáži s restauracemi.

 

Jak kupovat jízdenky online

Tímto způsobem si může zakoupit jízdenku kdokoli z kterékoli země světa, a to za nejvýhodnější ceny přímo od provozovatelů vlaků (drah). Rezervace vlaků Eurostar je možná už 120 dní předem,  občas až 180 dní předem; rezervace ostatních vlaků bývá možná od 92 dní předem, avšak velmi se doporučuje počkat a koupit si jízdenky společně: udělejte si nejprve průzkum na internetových stránkách nanečisto a ověřte si ceny a dostupnost, než si jízdenku zarezervujete načisto. Ubytování v hotelu je možné si rezervovat před rezervací vlaků bez rizika, pokud to uděláte prostřednictvím stránek, jako je www.booking.com , kde je storno zdarma.

 

Krok 1: rezervujte si spací vlak City Night Line z Kolína nad Rýnem do Prahy a zpět na www.bahn.de. Vyhledejte si přímé vlaky CNL a ověřte si dostupnost levného (ekonomického) jízdného; je možné si zde rezervovat všechny typy spacích vlaků a vlaků s lehátky a mohou ji používat obyvatelé kterékoli země; ceny jsou v EUR pro všechny uvedené cestující (ne na osobu); jízdenku si sami vytisknete.

Velmi doporučujeme se zaregistrovat na bahn.de když k tomu budete vybídnuti, abyste se pak mohli kdykoli přihlásit, zkontrolovat své rezervace, a v případě potřeby si jízdenky kdykoli (a z kteréhokoli PC) vytisknout.

Tip, jak ušetřit: při cestování ve směru na západ se podívejte, jestli rezervace z Prahy do Amsterdamu je levnější než rezervace z Prahy do Kolína nad Rýnem, protože často bývá. Pokud tomu tak je, rezervujte si levnější jízdenku z Prahy do Amsterdamu a vystupte v Kolíně nad Rýnem.  Toto však neplatí při cestování ve směru na východ, protože kóje, které nebudou obsazeny v Amsterdamu, mohou být prodány dalším cestujícím. Samozřejmě, že pokud cestujete tam a zpátky, rezervujte si cestu z Kolína nad Rýnem do Prahy samostatně, a pak z Prahy do Amsterdamu také samostatně.

 

Krok 2: rezervujte si cestu z Londýna do Kolína nad Rýnem a zpět. Doporučujeme Vám srovnat si ceny na dvou různých stránkách. Nejprve si ověřte ceny z Londýna do Kolína nad Rýnem na stránkách Německých drah pomocí speciálních odkazů. Doporučujeme Vám rezervovat si cestu tam a zpátky jako dvě samostatné cesty v jednom směru, protože tak tak snadněji uvidíte, jaká je dostupnost. Jízdenku si sami vytisknete. Zadáte datum odjezdu e s tím, že při cestě tam bude odjezd z Kolína nad Rýnem den po odjezdu z Prahy:

kupte si jízdenku na cestu z Londýna do Kolína nad Rýnem, kdy budete odjíždět z Londýna So v 12:58 a Po-Pá+Ne v 15:04 hod.

kupte si jízdenku na cestu z Kolína nad Rýnem do Londýna, kdy budete odjíždět z Kolína nad Rýnem Po-So v 7,43 a Ne v 7,43 hod.

teď si ověřte ceny z Londýna do Kolína nad Rýnem na mezinárodních stránkách belgických drah www.b-europe.com . Tam můžete koupit jízdenky z Londýna do Kolína nad Rýnem na vlaky Eurostar a ICE nebo Eurostar a Thalys, jízdenku si můžete vytisknout smai. Cena jízdenky může, ale také nemusí být výhodnější než na bahn.de , takže kupujte tam, kde je levnější.

 

 • v jiném případě si vždy můžete zakoupit jízdenky z Londýna do Kolína nad Rýnem ve dvou fázích přímo u odpovídajících provozovatelů vlaků (drah). Nejprve si rezervujte jízdenku z Londýna do Bruselu a zpět na eurostar.com. Jízdenku si sami vytiskněte; jízdenku do Bruselu můžete zakoupit nejen v Londýně, ale i v dalších 130 městech v GB; na konci rezervace se podívejte po odkazu, který Vám umožní si rezervovat konkrétní sedadlo
 • pak si rezervujte vlak ICE z Bruselu do Kolína nad Rýnem a zpět na bahn.de, vytiskněte si jízdenku; velmi doporučujeme se zaregistrovat, takže se pak budete moct přihlásit a kdykoli v případě potřeby si vytisknout novou jízdenku anebo změnit údaje; nejlepší spojení pro tuto konkrétní cestu je vlaky ICE, jak je předvedeno v příkladech výše, ale pokud byste chtěli mít zastávku v Bruselu nebo v Kolíně nad Rýnem, rezervujte si raději vlak Thalys mezi Bruselem a Kolínem nad Rýnem na www.thalys.com, kde si také sami vytisknete jízdenku
 • když budete cestovat z jiného města v GB: vždy je možné si dokoupit speciální přídavnou jízdenku na přípoj k vlaku Eurostar z téměř kteréhokoli místa v GB, a to s lepšími termíny a podmínkami než kdybyste si koupili běžnou domácí jízdenku (v rámci GB) do Londýna

 

Jak kupovat jízdenky prostřednictvím emailu

Pokud chcete, aby Vám jízdenky rezervoval někdo jiný, stáhněte si z internetu dotazník, který uvádí všechny vlaky, které si budete muset rezervovat, pro každou z možností uvedených na této stránce; vyplněný ho pak zašlete na sales@europeanrail.com.  Rezervaci za Vás provede European Rail a ozve se Vám a potvrdí cenu. Pokud budete s cenou souhlasit, poskytnete jim údaje ze své platební karty a oni  Vám zašlou jízdenky. European Rail je zkušená agentura vybavená rezervačním a letenkovým systémem německých drah, takže mají přístup k veškerému levnému jízdnému přes Německo. Účtují si rezervační poplatek ve výši 35 GBP, který zahrnuje poštovné na adresu ve Velké Británii; mohou Vám však zaslat na adresu kdekoli ve světě, když zaplatíte kurýrní poplatky.

 

Jak kupovat jízdenky telefonicky  

Když budete kupovat jízdenky telefonicky, volejte (z GB) na linky International Rail Po-Pá v době 9-17. International Rail je vybaven francouzským i německým letenkovým systémem, takže Vám může nabídnout nejvýhodnější jízdné pro cestování mezi Londýnem a Prahou.  Účtuje si rezervační poplatek 10 GBP za rezervace do výše 100 GBP, 20 GBP do výše 100-300 GBP a 30 GBP do výše 300 GBP.  V mnoha případech Vám jízdenky mohou zaslat emailem coby e-tickets, takže nebudete platit poštovné ani nehrozí opožděné doručení.

European Rail 

 

***

Možnost 2

Z Londýna do Prahy denním vlakem, se zastávkou na noc v Kolíně nad Rýnem nebo v Berlíně

Můžete použít pouze denní vlaky, ale cesta Londýna do Prahy je  příliš dlouhá, takže nejde zvládnout v jednom dni; můžete si ji však snadno rozdělit a udělat přestávku na noc v Kolíně nad Rýnem nebo v Berlíně. Navíc to může být nejlevnější možnost (pomineme-li náklady na hotel či ubytovnu na noc). V každém případě absolvujete jednu část cesty spacím vlakem a druhou denním vlakem + přestávka. Nebo jednu část + přestávka v Kolíně nad Rýnem a druhou část + další přestávka v Berlíně.

den 1: cestujte vlakem z Londýna do Kolína nad Rýnem nebo Berlína – více na stránce pro Německo, kde naleznete časy vlaků mezi Londýnem a Kolínem nad Rýnem, popř. mezi Londýnem a Berlínem. Jeďte kterýmkoli spojem, např. z Londýna v 15,04 (So v 16,04), který přijede do Kolína nad Rýnem v 20,15 (So v 21,15 hod.); nebo z Londýna v 10,58, který přijede do Berlína v 21,08 hod.

přes noc se zdržte v hotelu v Kolíně nad Rýnem nebo v hotelu v Berlíně. V Berlíně je ideální 3*** Menninger Hotel, protože stojí hned vedle berlínského nádraží (Hauptbahnhof) a je vzdálen 10 minut chůze od Reichstagu, je cenově dostupný a má dobré hodnocení. Pokud byste chtěli něco luxusnějšího, Hotel Adlon Kempinski Berlin se nachází hned vedle Braniborské brány. Pokud však máte omezený rozpočet, turistické ubytovny naleznete zde na hostelbookers.com

den 2: cestujte z Kolína nad Rýnem či Berlína do Prahy: na bahn.de naleznete časy vlaků mezi Kolínem nad Rýnem či Berlínem a Prahou a zpět

Důležitý tip pro vyhledávání spojů: abyste se vyhnuli mnoha nabídkám zahrnujícím autobus mezi Norimberkem a Prahou, klikněte na „přidat mezistanice“ a tam napište „přes/via Berlín“; např. z Kolína nad Rýnem vyjedete v 9,48 a přijedete na pražské hlavní nádraží v 19,25 hod., je to pohodlná cesta přes Německo vynikajícími vlaky ICE a EuroCity s restauračním vagonem s bistrem, bez autobusů. Dejte si zde oběd či večeři, ale můžete si s sebou vzít také vlastní jídlo a pití. Vlaky pravidelně spojují Berlín s Prahou; např. vlak z Berlína odjede v 8,46 a do Prahy přijede v 13,25 hod.; k dispozici budete mít restaurační vagon na oběd a krásné výhledy na údolí Labe jižně od Drážďan.

 

Cena jízdenky: z Londýna do Prahy už od 88 EUR

 • s jízdným London Spezial stojí cesta z Londýna do Kolína nad Rýnem či Berlína už od 59 EUR
 • s jízdným Czech Spezial stojí cesta z Kolína nad Rýnem do Prahy už od 39 EUR a z Berlína do Prahy od 29 EUR

 

Jak kupovat jízdenky online: s přestávkou na noc v hotelu v Kolíně nad Rýnem

Krok 1: rezervujte si cestu z Londýna do Kolína nad Rýnem a zpět. Nejprve si se podívejte po levném jízdném London Spezial od 59 EUR za jednu cestu; doporučujeme Vám rezervovat si cestu tam a zpátky jako dvě samostatné cesty v opačném směru a zaregistrovat se na stránkách, takže se budete moct kdykoli přihlásit a zkontrolovat nebo si znovu vytisknout jízdenku.

Dostupnost levného jízdného London Spezials je omezená, protože DB má pouze malý podíl v Eurostar, takže pokud nenajdete žádné levné jízdné, anebo pokud budete chtít raději použít Eurostar a Thalys místo Eurostar a ICE, rezervujte si cestu z Londýna do Kolína nad Rýnem a zpět na www.b-europe.com.

Krok 2: rezervujte si cestu z Kolína nad Rýnem do Prahy a zpět; opět si rezervujte cestu tam a zpátky jako dvě samostatné cesty v opačném směru a zaregistrujte se.

Zjistíte přitom, že na www.bahn.de spoje z Kolína nad Rýnem do Prahy automaticky ukazují, že jedou přes Berlín.  Systém tak bude hledat spoje jedoucí přes Berlín, protože při cestách z Kolína nad Rýnem do Prahy je potřeba pouze jeden přestup v Berlíně, přičemž budete stále cestovat pohodlnými a dobře udržovanými vlaky. Pokud byste to však tak nenechali, systém by Vám navrhoval pouze nepraktická spojení s kombinací vlak+autobus z Norimberku do Prahy (přičemž Vy autobusem cestovat nechcete).

 

Jak kupovat jízdenky online: s přestávkou na noc v hotelu v Berlíně

Krok 1: rezervujte si jízdenku z Londýna do Berlína a zpět. Nejprve se podívejte po levném jízdném London Spezial od 59 EUR za jednu cestu. Rezervujte si cestu tam a zpátky jako dvě samostatné cesty v opačném směru. Doporučuje se zaregistrovat se, když k tomu budete vybídnuti, takže se budete moct kdykoli přihlásit a zkontrolovat nebo si znovu vytisknout jízdenku.

Dostupnost jízdného London Spezials je omezena, protože DB má jen malý podíl u Eurostar, takže pokud žádné levné jízdné nenajdete, anebo pokud budete chtít raději použít služeb Eurostar a Thalys místo Eurostar a ICE, rezervujte si místo toho cestu z Londýna do Kolína nad Rýnem a zpět na www.b-europe.com, a pak cestu z Kolína nad Rýnem do Berlína na www.bahn.de.

Krok 2: rezervujte si cestu z Berlína do Prahy a zpět. Opět si rezervujte cestu tam a zpátky jako dvě samostatné cesty v opačných směrech, doporučujeme Vám se zaregistrovat, abyste se pak mohli kdykoli přihlásit

Chtěli byste si udělat přestávku v Drážďanech? Můžete si udělat pár hodin (nebo i přes noc) přestávku na prohlídku Drážďan:vyhledejte si spojení z Berlína do Prahy, do kolonky „přes/via“ zadejte „Dresden“ a zadejte počet hodin přestávky; systém Vám nabídne levné jízdné mezi Berlínem a Prahou s přestávkou v Drážďanech (kde jsou mj. na nádraží k dispozici úložné skříňky).

 

Jak kupovat jízdenky telefonicky

Když budete kupovat jízdenky telefonicky, volejte (z GB) na linky International Rail (Po-Pá v době 9-17. International Rail je vybaven francouzským i německým letenkovým systémem, takže Vám může nabídnout nejvýhodnější jízdné pro cestování mezi Londýnem a Prahou.  Účtuje si rezervační poplatek 10 GBP za rezervace do výše 100 GBP, 20 GBP do výše 100-300 GBP, 30 GBP do výše 300 GBP.  V mnoha případech Vám jízdenky může zaslat emailem jako e-tickets, takže nebudete platit poštovné ani nehrozí opožděné doručení.

European Rail 

 

163123-original1-6trgo

***

Možnost 3

Jedná se o potenciálně nejlevnější možnost: z Londýna do Prahy už od 78 EUR.

 

Londýn Praha se zastávkou na noc v Paříži

 • den 1: cestujte z Londýna do Paříže kterýmkoli večerním vlakem Eurostar. Rezervujte si ho na eurostar.com za cenu od 41 GBP za cestu v jednom směru nebo pd72 GBP za zpáteční, jízdenku si sami vytiskněte
 • přes noc se zdržte v Paříži – zde jsou doporučené hotely poblíž pařížských nádraží Nord  a Est
 • den 2 ráno: cestujte z Paříže do Mnichova; vlaky TGV Duplex obvykle odjíždějí z nádraží Est kolem 9,10 do Mannheimu, a pak luxusní německý vlak ICE pokračuje do Mnichova, kam dorazí kolem 15,28 hod.; časy si ověříte a jízdenky zakoupíte na bahn.de (od 39 EUR), jízdenky si sami vytisknete
 • den 2 večer: cestujte z Mnichova do Prahy klasickým vlakem, kdy opustíte Mnichov v 17,02 a přijedete na pražské hlavní nádraží v 22,44 hod.; jízdenku zakoupíte od 19 EUR na stránkách ČD a jízdenku si sami vytisknete

 

Londýn Praha se zastávkou na noc v Mnichově

 • den 1: cestujte z Londýna do Mnichova kterýmkoli z ranních spojů popsaných detailně na stránce pro Německo. Můžete cestovat přes Paříž nebo přes Brusel. Můžete se pokusit získat jízdné London Spezial na trase přes Brusel už od 59 EUR na bahn.de, kde požijete speciální odkazy na stránce pro Německo
 • přes noc se zdržet v Mnichově; můžete zkusit hotely Sofitel Munich Beyerpost, Eden Hotel Wolff, InterCity Hotel nebo ekonomický Pension Locarno, které se všechny nacházejí v blízkosti nádraží a mají dobré hodnocení
 • den 2 ráno: cestujte z Mnichova do Prahy, v 4,55 jede vlak (Jan Hus) z Mnichova, který přijíždí na pražské hlavní nádraží v 10,43 hod., ale možná si raději dáte v klidu snídani a pojedete pozdějším vlakem (Albert Einstein) v 9,01 hod. z Mnichova, který přijíždí na pražské hlavní nádraží v 14,43 hod.. Jízdenku na tento spoj koupíte už  od 19 EUR na stránkách ČD: a sami si ji vytisknete

 

Praha Londýn se zastávkou noc v Paříži 

 • den 1 ráno: cestujte z Prahy do Mnichova, kdy vyjedete z pražského hlavního nádraží v 5,14 a přijedete do Mnichova v 11,18 hod., anebo v 9,14 a přijedete do Mnichova v 15,05 hod.. Jízdenku už od 19 EUR koupíte na stránkách ČD a sami si ji vytisknete. Přes noc se zdržte v Mnichově
 • den 1 večer: cestujte z Mnichova do Paříže rychlovlakem; pokud jste vyjeli z Prahy v 5,15, obvykle získáte jízdné na cestu v 14,28 z Mnichova do Paříže denně s přestupem v Mannheimu a přijedete na pařížské nádraží Est kolem 20,54 hod.; pokud byste vyjeli z Prahy v 9,15, denně kromě soboty pojede vlak z Mnichova v 16,28 hod. s přestupem v Stuttgartu, který přijede do Paříže kolem 22:35; časy si ověříte a jízdenky koupíte na bahn.de od 39 EUR, jízdenky si vytisknete sami
 • přes noc se zdržte v Paříži – zde jsou doporučené hotely poblíž pařížských nádraží Nord  a Est 
 • den 2: cestujte z Paříže do Londýna kterýmkoli vlakem Eurostar; rezervujte si ho na eurostar.com od 41 GBP za jednu cestu nebo od 72 GBP za zpáteční cestu, jízdenku si sami vytisknete

 

Praha Londýn se zastávkou na noc v Mnichově 

 • den 1: cestujte z Prahy do Mnichova vlakem, kdy vyjedete z pražského hlavního nádraží v 13,14 a přijedete do Mnichova v 19,15 hod, popř. v 17,14 a přijedete do Mnichova v 23,05 hod.; jízdenky už od 19 EUR koupíte také na stránkách ČD, pak si vytisknete jízdenku
 • přes noc se zdržte v Mnichově – hotely jsou zde, můžete zkusit např. Sofitel Munich Beyerpost, Eden Hotel Wolff, InterCity Hotel nebo ekonomický Pension Locarno, které jsou všechny hned vedle nádraží a mají dobré hodnocení
 • den 2: cestujte z Mnichova do Londýna, buď přes Paříž, nebo přes Brusel, jak je uvedeno na stránce pro Německo. Podle ní si také kupte jízdenku, pokud se Vám to podaří, rezervujte si ji dostatečně předem, abyste sehnali London Spezials už od 59 EUR

 

Jak vypadá samotná cesta?

Lepší výhled budete mít, pokud si rezervujete místo v horním poschodí. Vlak je vybaven elektrickými zásuvkami pro notebook a mobil u všech sedadel v obou třídách. Vagon s kavárnou a barem podává nápoje, občerstvení a v mikrovlnce ohřátá teplá jídla. Cestující v I. třídě na této trase dostanou jednoduchý, ale chutný balíček s jídlem a s malou lahví piva či vína, který jim stevard/ka přinese až k sedadlu; cena je zahrnuta v jízdném.

Vlak brzy opustí předměstí Paříže a uhání rychlostí až 320 km/hod. po širé rovině s lesy a poli a kolem malebných vesnic ve francouzském regionu Champagne.  O hodinu či dvě později opustí vlak vysokorychlostní trať a u pomaleji se vine oblastí zalesněných kopců, až se krajina poblíž Štrasburku opět vyrovná .  Když budete opouštět Štrasburk, po levé straně spatříte štrasburskou katedrálu s její chybějící druhou věží. Pár minut nato vlak přejede řeku Rýn do Německa, a pak zamíří ke Stuttgartu a Mnichovu.