Cestování vlakem ve Velké Británii I.

21 února, 2016

Od roku 1995 obsluhuje železniční síť v Británii více jak 20 různých vlakových společností, britská vláda však přitom zajišťuje, aby společně fungovaly jako „národní dráhy“ (National Rail) s koordinovaným jízdným, systémem jízdenek a informacemi. Odjezdy vlaků a jízdné pro všechny vlakové společnosti naleznete na jedněch internetových stránkách www.nationalrail.co.uk, a můžete si zde také zakoupit jízdenku na cestu mezi kterýmikoli dvěma stanicemi, kdy jízdenky platí pro všechny vlakové operátory (společnosti).

 

Jak si ověřit odjezd vlaků a jízdné

  • Nejlepší místo, kde si můžete ověřit odjezdy vlaků a jízdné na jakoukoli cestu vlakem v Británii, je na nationalrail.co.uk; je provozována Asociací vlakových společností (ATOC), kdy zastupuje všechny vlakové operátory a ukazuje časy vlaků a jízdné pro všechny trasy a všechny operátory.
  • Časy vlaků a jízdné si rovněž můžete ověřit telefonicky v informační kanceláři National Rail Enquiries.
  • Má Váš vlak zpoždění? Jděte na nationalrail.co.uk/ldb/ a zadejte název svojí stanice, kdy se Vám zobrazí aktuální „odjezdová tabule“ s odjezdy a příjezdy vlaků během následující hodiny či dvou, a jestli mají nebo nemají zpoždění.

 

Jak kupovat jízdenky online

Jízdenky na všechny jízdy vlakem v Británii koupíte na www.virgintrains.co.uk za oficiální ceny a bez rezervačního příplatku nebo příplatku za kreditní kartu. Platí pro všechny trasy, všechny vlaky a všechny operátory.

Jízdenky si vyzvedněte na kterémkoli hlavním nádraží zdarma (doporučuje se, ale je nutné s sebou mít debetní či kreditní kartu jako průkaz totožnosti, nemusí to být nutně stejná, kterou budete používat pro placení rezervace). Dále je možné si jízdenky nechat zaslat na Vaši adresu ve  Velké Británii za poplatek asi 1,50 GBP nebo na adresu kdekoli ve světě za 7,50 GBP. Jízdenky na vlaky Virgin Trains si v mnoha případech můžete vytisknout doma sami.

Není nutné najít „správnou“ stránku operátora nebo srovnávat ceny na různých stránkách, protože všechny stránky operátorů prodávají všechny jízdenky na vlaky všech operátorů za tutéž cenu z téže databáze jízdného Národních drah (National Rail).

Stránky vlakových operátorů si neúčtují další rezervační příplatky – stránky operátorů, jako je www.virgintrains.co.uk, si neúčtují rezervační příplatek ani příplatek za kreditní kartu, takže nákup jízdenek u operátora je hračka.

Nezávislí prodejcí jízdenek si obvykle účtují rezervační příplatek – existují různí nezávislí prodejci jízdenek, jako je www.trainline.com , www.raileasy.com  www.loco2.com, www.mytrainticket.co.uk , www.redspottedhanky.com , www.takethetrain.co.uk  a www.quno.com. Nemusíte si zde nic ověřovat, protože všechny prodávají ty samé jízdenky za ty samé ceny z databáze jízdného Národních drah (National Rail), kterou používají také stránky vlakových operátorů. Přiotm si však všichni tito nezávislí prodejci, s výjimkou www.loco2.com, k ceně jízdenky účtují malý rezervační příplatek; např. www.trainline.com si účtuje příplatek 25p až 1,50 GBP plus 2% za kreditní kartu, zatímco www.raileasy.com  si účtuje kolem 1 GBP za debetní kartu nebo 2,61 GBP za kreditní kartu. Pokud budete kupovat jízdenky na stránkách vlakové společnosti, jako je www.virgintrains.co.uk, nebudete platit žádný rezervační příplatek ani příplatek na kreditní či debetní kartu; takže platí stejné ceny, stejné jízdenky. Ve skutečnosti stránky Virgin Trains používají tentýž systém jako Trainline, pouze pod značkou Virgin místo Trainline a bez rezervačních příplatků a příplatků za kreditní kartu, které si účtuje Trainline.

Příležitostné slevy navíc – pár vlakových společností poskytuje další malou slevu ze svého jízdného, např. East Coast vždy dávala malou slevu u svého jízdného Advance z Londýna do Yorku, Leedsu, Newcastlu a Edinburghu atd., pokud si jízdenky rezervujete na jejich stránkách. Od roku 2013 poskytuje také Great Western 10% slevu ze svého jízdného Advance na trasách, jako je z Londýna do Bathu, Bristolu, Plymouthu nebo Cardiffu (a zpět), pokud si jízdenky koupíte na www.gwr.com. Stránky www.southernrailway.com také nabízejí slevy na svých vlastních trasách, a to včetně tras z Londýna do Brightonu, Portsmouthu a Eastbourne. Proto je dobré si vybrat stránky vlakového operátora, kterého stránky www.nationalrail.co.uk uvádějí na vrcholu seznamu na konci dotazníku. Někteří operátoři Vám také umožní si vybrat sedadlo, když si budete rezervovat jízdenky na jejich stránkách: např. Virgin Trains West Coast  a Virgin Trains East Coast. 

Stránky Národních drah (National Rail) – nejlepší je začít na stránkách Národních drah Ty sice jízdenky neprodávají, ale po zadání údajů do dotazníku Vám nabídnou všechny stránky prodávající jízdenky, včetně stránek vlakových společností, a na vrcholu seznamu bude uveden operátor, který je pro Vaši cestu nejvhodnější. Když si vyberte vlakovou společnost, jako je www.virgintrains.co.uk nebo www.tpeexpress.co.uk, nebudete platit rezervační příplatek.

Pokud si chcete lístky zakoupit telefonicky, k dispozici je řada prodejních linek vlakových operátorů, které prodávají stejné jízdenky za stejné ceny.

Rezervace bývají běžně zahájeny asi 12 týdnu před odjezdem, předtím není možné si lístky koupit. Máme však pro Vás tip: zaregistrujte se, abyste dostávali bezplatný email s upozorněním na jízdenky („ticket alert“), kde se dozvíte, kdy začínají rezervace pro konkrétní trasu, která Vás zajímá, což Vám pak umožní „ulovit“ levné jízdné hned poté, co se dostane do prodeje (pokud ihned neuvidíte žádné levné nabídky, stojí za to to zkusit ten den později). Zasílání emailů s upozorněním si můžete zařídit na www.trainline.com, kde kliknete na „Gadgets & Tools“ vpravo nahoře a pak na „Ticket alert“.  Tuto službu nabízejí také některé další vlakové společnosti.

Upozornění pro případ, že neseženete levné jízdenky Advance 11-12 týdnů předem: pokud se opravdu stojíte o koupi co nejdříve, v době 12-12 týdnů před odjezdem bývá často období týdne či dvou, kdy je v prodeji relativně levné jízdné „Off-Peak & Anytime“ (protože má omezenou dostupnost a je možné ho prodat před zahájením rezervací); rezervace však ještě nebyly zahájeny, takže se neobjeví žádné levné jízdné Advance. Nenechte se oklamamat a nemyslete si, že „je to drahé“: prostě počkejte pár dní, týden či dva, dokud neuvidíte levné jízdné Advance.

 

Jak kupovat jízdenky online, pokud žijete mimo Velkou Británii

I když žijete v jiných evropských státech mimo Británii, nebo i jinde ve světě, můžete si koupit jízdenky na britské vlaky online za původní britské ceny, bez rezervačního příplatku nebo příplatku za kreditní/platební kartu, a to na stránkách www.virgintrains.co.uk. Zde jsou bez problémů přiímány také platební karty vystavené v jiných zemích, neúčtují si žádné příplatky, a také si můžete vybrat, jestli si jízdenky vyzvedete ze samoobslužného stroje, které jsou k dispozici na většině britských nádraží zdarma, anebo jestli si je nechají zaslat poštou na jakoukoli adresu ve světě (za poplatek 7,50 GBP). Pamatujte přitom na to, že rezervace běžně začínají 9-12 týdnů před datem odjezdu a dříve není možné si jízdenky rezervovat. Dávejte si také pozor na různé agentury, které mohou prodávat jízdenky z jednoho místa do druhého za navýšené ceny. Také pamatujte na to, že budete potřebovat tu samou platební/kreditní kartu, se kterou jste registraci prováděli, na vyzvednutí jízdenek ze stroje.

Na krátké vzdálenosti (např. z Londýna do Greenwiche, Oxfordu či Cambridge) stačí na stanici zaplatit jízdenku a nastoupit do nejbližšího vlaku. Na delší vzdálenosti (např. z Londýna do Bathu, Yorku či Edinburghu) stačí si koupit jízdenky v ten den, protože rezervace na jednosměrnou cestu nejsou v Británii povinné, takže nikdy nemohou být „vyprodány“. V elkou výhodou rezervace předem je, že na dálkových trasách obvykle seženete levné jízdné „Advance“ podobné tomu u ekonomických aerolinií.

Pokud byste měli problém s rezervací online, můžete si ověřit jídzné a dostupnost vlaku na stránkách www.nationalrail.co.uk a pak si koupit tu samou jízdenku za přesně tu samou cenu telefonicky, např. na prodejní lince Virgin Trains.

 

Jak sehnat nejlevnější jízdenky

Jízdné u vlaků se může zdát komplikované, rychlý průvodce 3 typy jízdného uvedný níže Vám však pomůže. Když si zarezervujete předem levnou jízdenku „bez možnosti vrácení a s omezenými změnami“, můžete sehnat vynikající ceny jízdného.

 

Jak sehnat levné jízdenky „Advance“

  1. Rezervujte si jízdenky předem; čím dříve to bude, tím větší je pravděpodobnost, že seženete levné jízdné. Jízdenky na kteroukoli trasu v Británii zakoupíte online na www.virgintrains.co.uk, popř. telefonicky nebo osobně na nádraží.
  2. Jízdné „Advance“ můžete zakoupit max. 12 týdnů předem, někdy to bývá i méně, např. 9 týdnů. Pokud ještě nejsou zahájeny rezervace na datum Vaší cesty, zaregistrujte se u Trainline.com, abyste dostávali automatické „upozornění na jízdenky“, kde dostanete vědět emailem, jakmile bude Vám požadovaná rezervace zahájena. Dávejte si však pozor, pokud budete hledat datum ZA termínem, kdy jsou rezervace zahájeny, protože některé stránky Vám budou ukazovat pouze dražší flexibilní jízdenky (které nevyžadují rezervaci) a Vy budete muset čekat, až budou rezervace zahájeny a objeví se levné jízdenky.
  3. Stejně jako u cen ekonomických aerolinií se jízdné „Advance“ liší v cenách vlak od vlaku a dne ode dne, proto je nutné shánět ten nejlevnější vlak. Všeobecně platí, že ve středu kolem poledne bývá jízdné levnější než v pátek či v neděli odpoledne.
  4. Pokud nebudete moct najít žádné levné jízdné „Advance“ na den a čas, kdy chcete cestovat, použijte vyhledávat nejvýhodnějšího jízdného „Best Fare Finder“ na www.trainline.com, kde zjistíte data a denní časy s nejlevnějším jízdným.
  5. Jízdné „Advance“ platí pouze na vlak, který jste si rezervovali, bez možnosti vrácení a pouze s omezenými možnými změnami. Pokud byste chtěli větší flexibilitu, budete místo něj potřebovat jízdné „Off-Peak“ nebo “Anytime“.
  6. Rezervace jízdného „Advance“ teoreticky končí v 18,59 hod. v den před Vaší cestou. V praxi se však odstraňuej zbylé jízdné „Advance“ na mnoha trasách až ve 23,59 hod., takže stojí za to se pokusit, i když jste už zmeškali poslední termín.

 

Další způsoby, jak získat levné jízdné: levnější trasy, karty Railcard, Megatrain, dělení jízdenek

Existuje levnější, ale pomalejší (delší) trasa? Plánovače cesty jsou navženy tak, aby našli nejrychlejší trasu, a pak teprve hledají nejlevnější jízdné pro tuto trasu. Někdy je k dispozici pomalejší trasa, kterou provozuje jiná vlaková společnost s levnějším jízdným, což však bwěžný plánovač cesty nezjistí. Např. z Londýna-Waterloo do lázní Bath přes Salisbury je to pomalejší a levnější než po hlavní trase z Londýna-Paddingtonu do Bathu. Abyste tohle zjistili, použijte obvyklý formulář na www.virgintrains.co.uk, poznamenejte si ceny, pak se podívejte znovu na snadno přehlédnutelný odkaz na spodu výsledku hledání, který říká „klidněte sem a zjistíte, jestli jsou k dispozici pomalejší trasy s levnějším jízdným“. Klidněte na něj a obvykle uvidíte seznam jízdného, který začíná od nejlevnějšího. Klikněte na tlačítko u každé ceny, čímž se dostanete dolů v seznamu.

Zvažte pořízení karty Railcard, pokud jste mladší 26 let, starší 60 let, cestujete jako rodina, jako pár nebo máte přiznanou invaliditu. S kartami Railcard budete mít slevy 34% z jízdného „Anytime“, „Off-Peak“ a „Advance“.

Cestu si rozdělte, pokud dvě jízdenky vyjdou levněji než jedna: jděte na www.raileasy.com a klikněte nahoře na „rozdělit jízdenky“. Často nejdete řešení, kdy náklady na cestu z A do B plus jízdenka z B do C jsou nižší než náklady na jízdenku z A do C. Pokud vlak zastavuje v B, máte právo použít kombinaci jízdenek, je to naprosto legální a není vůbec nutné vystupovat z vlaku.

Takové situace obvykle vznikají, když různí cenoví manažeři z odlišných vlakových společností oceňují stejné úseky trasy a nevšimnou ti nesrovnalostí. Je méně pravděpodobné, že se to stane na jasných přímých trasách z/do Londýna, protože ty obvykle oceňuje jedna osoba pracující pro jednu vlakovou společnost, která se pochopitelně bude snažit vyhnout podobným nesrovnalostem. Např. místo abyste si koupilí přímou jízdenku „Off-Peak“ z Penzance do Birminghamu, ušetříte tam, že si koupíte jízdenku „Off-peak“ z Penzance do Cheltenhamu + jízdenku „Off-peak“ z Cheltenhamu do Birminghamu (protože všechny vlaky Penzance-Birmingham zastavují v Cheltenhamu). Podle podmínky č. 19 v Podmínkách přepravy National Rail není vůbec nutné vystupovat z vlaku, jediným požadavkem pro použití kombinace jízdenek je, aby vlak v místě zastavoval.

Jak zjistit, jestli rozdělením jízdenek ušetříte: jděte na www.raileasy.com a klidněte vpravo nahoře na „rozdělit jízdenky“. Tento plánovač rozdělených jízdenek použijte stejně jako normální plánovač cesty a ukáže Vám, jestli Vám více jízdenkami ušetříte spíše než zakoupením jedné jízdenky, a také kolik byste ušetřili. Pak můžete kliknutím koupit všechny jízdenky online jako jednu transakci, stejně tak jednoduše jako při kupování jedné jízdenky. Stejně jako ostatní nezávislí prodejci, jako je Trainline.com, si také Raileasy.com účtuje malý rezervační příplatek a příplatek za platební/kreditní kartu, avšak úspora, kterou tak můžete získat, je často převáží (jinak samozřejmě také můžete jednotlivé jízdenky navržené Raileasy zakoupit na stránkách vlakových operátorů, čímž se vyhnete placení příplatků, pokud Vám na tom opravdu záleží).

Rozdělte si cestu, abyste se vyhnuli placení jízdného pro dopravní špičku „Peak“ za celou cestu: někdy můžete ušetřit tím, že si rozdělíte cestu na dvě jízdenky, pokud Vámi zvolený vlak vyjíždí v době dopravní špičky (Peak) a během trasy se pak dostává mimo ni, tj. „Off-peak“. K tomu často dochází, když pro jízdné „Off-peak“ platí „odjezd kdykoli po 9,30 hod.“ (jak tomu často bývá v prostoru Velkého Londýna). Takže pokud např. potřebujete vlak, který odjíždí v 9,15 hod. a přijíždí v 10 hod., proč platit nejvyšší jízdné „Anytime“ za celou Vaši cestu, když bude levnější zaplatit sazbu „Anytime“ pouze v době špičky a do první stanice, ve které vlak zastaví po 9,30 hod., a na další cestu pak zaplatit levnější sazbu „Off-Peak“. V systému dělených jízdenek na www.raileasy.com si rovněž ověříte, jestli tím ušetříte peníze.

Pár slov varování ohledně „krácení jízdného“: existuje mnoho případů, kdy je levnější si koupit jízdenku z A do C a vystoupit v B. Např. může být levná jízdenka s omezenou dostupností „Advance“ z Londýna do Edinburghu, ale žádné levné jízdné do Newcastlu, pouze jízdné „Off-Peak“ či „Anytime“, které stojí více než levné jízdné do Edinburghu. V praxi Vám to může stačit, obzvlášť pokud v cílové stanici nejsou turnikety a Vy můžete vyjít z nádraží ven. Avšak technicky vzato nemůžete přerušit svoji cestu s jízdným „Advance“, ani s pokračováním v dálkové zpětné jízdence „Off-Peak“. Podle Podmínek přepravy National Rail mají revizoři právo po Vás vyžadovat rozdíl v jízdném.

Stránky www.megatrain.com nabízí opravdu levné jízdenky už od 1 GBP na pár trasách (které mají společného pouze to, že jsou obsluhovány vlakovými společnostmi spojenými se skupinou Stagecoach) a obvykle jen na pár vlaků denně. Jsou to trasy např. z/do Londýna do/z Liverpoolu, Runcornu, Sheffieldu, Nottinghamu, Loughboroughu, Coventry, Birminghamu, Bathu, Exeteru, Salisbury, Portsmouthu, Southamptonu, Bournemouthu, Poole, Weymouthu. Patří sem tak některé delší trasy, např. z Birminghamu do Edinburghu či Glasgow.  Stojí za to se na tyto stránky podívat, ačkoli Vám budou nabízet také jízdenky na autobus.

 

(pokračování)