Cestování vlakem ve Velké Británii II.

29 února, 2016

Railcard

Karty Railcard představují způsob, jak ušetřit, pokud je Vám méně než 26 let nebo více než 60 let, cestujete jako rodina nebo jste invalida.

S kartami Railcards ušetříte 34% z vlakového jízdného, pokud je Vám méně než 26 let (16-25 let pro Railcard), více než 60 let (Senior Railcard), pokud jste rodina či skupina přátel s alespoň jedním dítětem (Family &Friends Railcard) nebo pokud jste invalida (Railcard pro postižené).  Od roku 2014 existuje také „Two Together Railcard“ pro dva lidi se stejným příjmením a jakéhokoli věku, kteří spolu cestují.  Karty Railcard stojí 30 GBP a poskytují 34% slevu z jízdného Anytime, Off-Peak a Advance u všech vlakových operátorů National Rail ve Velké Británii.

Dnes existují také karty Railcard na 3 roky, které stojí 70 GBP, ušetří Vám však peníze za tři roční karty.

Karta Railcard se zaplatí už po jedné či dvou dlouhých cestách vlakem. Například jízdné Off-Peak z Londýna do Manchesteru stojí kolem 82 GBP, s Railcard 54 GBP, takže ušetříte 28 GBP.

Karty 16-25 Railcard jsou určeny pro osoby ve věku 16- 25 (včetně) nebo pro osoby jakéhokoli věku studujícími univerzitu při denním studiu. Zakoupit si ji můžete online na www.16-25railcard.co.uk. Dostanete slevu 34% téměř z veškerého vlakového jízdného, klíčovým omezením přitom je, že pokud budete cestovat před 10 hod. ve všechních dnech (Po-Pá), činí minimální jízdné 12 GBP pro Anytime či Off-Peak (ne však pro jízdné Advance). Důvodem je, aby na ni lidé necestovali při dojíždění do práce (omezení neplatí v červenci a v srpnu).

Senior Railcard je pro osoby nad 60 let. Zakoupit si je můžete online na www.senior-railcard.co.uk, kdy pak získáte slevu 34% téměř ze všeho vlakového jízdného. Jediné omezení je, že kartu nemůžete používat pro cestování pouze v rámci Londýna a Jihovýchodu ráno v dopravní špičce ve všední dny (Po-Pá) – to má opět zabránit, aby na ni lidé nedojížděli do Londýna za prací a předcházelo se v tomto čase přelidnění).

Family & Friends Railcard jsou určeny pro malé skupinky max. 4 dospělých a 4 dětí. Nemusí to být příbuzní, pokud je ve skupině alespoň jedno dítě a všichni cestují společně. Na jednu kartu Family & Friends Railcard získáte slevu 34% z dospělého jízdného pro osoby v této skupině (dospělé jakéhokoli věku) a 60% z dětského jízdného ve skupině. Karta se snadno zaplatí pouze při jedné dlouhé cestě! Zakoupit si ji můžete online na www.family-railcard.co.uk.

Railcard pro postižené (invalidy) – na stránkách www.disabledpersons-railcard.co.uk se dozvíte, jestli splňujete podmínky. Ve Velké Británii platí, že každá osoba na vozíku nebo registrovaná jako nevidomá je automaticky oprávněna na 34% slevu z jízdného Anytime (nejdražší jízdné ve špičce) a to i bez karty Railcard, a stejně tak i její průvodce/společník – více na www.nationalrail.co.uk/stations_destinations/44965.aspx.

Railcard pro dva: od roku 2014 existuje nový typ Railcard, který Vám umožňuje slevu 1/3 z většiny jízdného Advance, Off-Peak a Anytime po celém UK ve standardní třídě i v I. třídě, pokud spolu cestují dvě osoby se stejným příjmením. Tyto osoby musí mít obě své fotografie na Railcard a být starší 16 let, nemusí však být příbuzní. Podrobnosti a prodej online naleznete na www.twotogether-railcard.co.uk.

Network Railcard: více na www.railcard.co.uk/network.

Ta sem tak úplně nepatří, protože není národní, vztahuje se pouze starý Londýn a Jihovýchod (oblast „Network SouthEast“) a je určena pro všechny lidi všeho věku. Stojí 30 GBP na rok a umožňuje držiteli slevu 34% z jízdného ve většině vlaků v Londýně a Jihovýchodu po 10 hod. ve všechní dny (Po-Pá), kdykoli o víkendech, a podléhá minimálnímu jízdnému 13 GBP ve všedních dnech (Po-Pá). Můžete s sebou vzít až 3 další dospělé, kteří budou mít rovněž slevu 34%, a až 4 děti ve věku 5-15 hod. se slevou 60% z dětského jízdného (minimální jízdné je 1 GBP).

Přehled informací o všech Railcard naleznete na www.railcard.co.uk. Karty Railcard umožňují slevy pouze z britských vlakových jízdenek, ne z jízdenek pro cesty na evropský kontinent nebo cestování se společností Heathrow Express či vlaky Eurostar.

Pokud jste přicestovali na návštěvu Velké Británie ze zahraničí a chcete ušetřit s Railcard, ani to není problém. Můžete si koupit britskou národní Railcard, pokud splníte kritéria pro věk nebo pro rodinnou skupinu 2 lidí cestujících spolu – nemusíte tedy být britský občan nebo žít ve Velké Británii. Railcard si však budete muset zakoupit osobně na nádraží, když přijdete do Velké Británie, nemůžete si ji zakoupit online, protože Railcard se nezasílá do zahraničí (tj. mimo UK). Můžete si však online předem rezervovat a zaplatit jízdenky se slevou na Railcard na www.virgintrains.co.uk: nevyžadují číslo karty ani nic jiného. Pouze je nutné si zakoupit Railcard u přepážky na přelidněném nádraží, než nastoupíte do vlaku.

 

Všeobecné informace o cestování vlaky naleznete na www.nationalrail.co.uk.

Kromě časů vlaků a jízdného naleznete na stránkách www.nationalrail.co.uk také podrobnosti o všech větších přerušeních a „live odjezdovou tabuli“, která ukazuje, zda vlaky jedou včas; telefonní čísla a adresy ztrát a nálezů, cestovní asistence, informace o aktuálních vlacích, teleprodej a oddělení služeb zákazníkům pro všechny vlakové operátory ve Velké Británii; všeobecné informace o cestování v britské národní železniční síti, podrobnosti o vybavení stanic a odkazy na stránky jednotlivých vlakových operátorů.

Úschovny zavazadel se nacházejí na všech významnějších nádražích v Londýně, a na dalších nádražích, jako je Birmingham New Street, Edinburgh Waverley, Glasgow Central, Leeds, Liverpool Lime St a Manchester Piccadilly – více na www.left-baggage.co.uk. Malá úschovna se nachází také v Holyheadu. Většina dalších stanic nemá k dispozici zařízení na úschovu zavazadel.

 

Jedou vlaky na čas? Nebo mají zpoždění či probíhají technické práce?  

Běžte na stránky www.nationalrail.co.uk/ldb, zadejte název Vaší stanice, a uvidíte „live odjezdovou tabuli“ s příjezdy a odjezdy vlaků během následující hodiny či dvou a jestli jedou včas nebo mají zpoždění.

 

Londýnské metro a informace o autobusech

Na stránkách www.LondonTransport.co.uk naleznete informace pro londýnské metro, autobusy, dráhu Docklands Light Railway a tramvaje Croydon Tramlink a další informace o dopravě v Londýně,

zatímco www.TheTube.com poskytují informace pro londýnské metro.

 
Budete nakonec potřebovat taxi?

Stránky www.traintaxi.co.uk  Vám ukážou aktuální telefonní čísla na taxislužby pro každou stanici ve Velké Británii.

 

Budete nakonec potřebovat autobus?  

Stránky www.traveline.org.uk Vám umožní si zkontrolovat časy místních autobusů v celé Velké Británii, anebo můžete volat na Traveline, což je národní iniciativa, která zpřístupňuje informace o místním cestování na jediném telefonním čísle pro celé UK. Všechna centra mají otevřeno od 8 do 20 hod., některá i déle.

Existuje systém PLUSBUS, kde za příplatek 2-3 GBP k vlakovému jízdnému můžete získat také možnost neomezeného cestování autobusy ve městě, ze kterého vyjíždíte nebo do kterého míříte. Takže např. místo abyste si koupili běžnou zpáteční jízdenku z Londýna do Manchesteru za (např.) 82 GBP, si můžete koupit zpáteční jízdenku „Manchester Plusbus“ s příplatkem 2 GBP, a získáte stejnou vlakovou jízdenku, ale navíc v daný den s neomezeným bezplatným cestováním autobusy v centru Manchesteru. Více na stránkách www.plusbus.info, kde najdete podrobnosti pro 200 měst, ve kterých systém PLUSBUS funguje; anebo se můžete zeptat, když si budete kupovat jízdenku na vlak.

 

Železniční pasy BritRail

(neomezené cestování vlakem pro návštěvníky ze zahraničí)

Pokud žijete mimo Velkou Británii a plánujete se sem vydat, můžete si koupit BritRail pas, který Vám umožní neomezené cestování vlaky se všemi více jak 20 britskými vlakovými operátory, a to na různě dlouhé časové období.

Vyplatí se zakoupení BritRail pasu? Pas se vyplatí pouze tehdy, když budete podnikat více dálkových cest vlakem po Británii, takže si ho nekupujte, pokud plánujete pouze jednu dlouhou cestu nebo více relativně krátkých cest. Na delší trasy funguje BritRail pas zhruba stejně jako normální flexibilní jízdenka Off-Peak zakoupená v den cesty: je dražší než jízdenky Advance, avšak mnohem levnější než jízdenky Anytime, které potřebujete na cestování v době dopravních špiček ve všední dny (Po-Pá) – více najdete v přehledu jízdného. Takže pokud chcete vyjet ve dnech od pondělí do pátku časně ráno a mít kompletní celodenní flexibilitu, BritRail pas je vhodný, ale pokud se můžete vyhnout dopravním špičkám v pracovních dnech, a především když si rezervujete levné jízdenky předem na stránkách www.virgintrains.co.uk (bez příplatků) či www.trainline.com  (s malým příplatkem), které budou bez možnosti vrácení či změn, tehdy Vás běžné jízdenky z jednoho místa do druhého budou stát stejně nebo budou levnější než pas. Než investujete do BritRail pasu, ověřte si, zda běžné jízdenky nebudou pro Váš účel levnější, a to na www.virgintrains.co.uk nebo na www.nationalrail.co.uk.

 

Rail Rovers: neomezené cestování vlakem pro občany Velké Británie

Občané Velké Británie si mohou zakoupit karty Rail Rover, které jim umožní neomezené cestování ve všech nebo ve vybraných částech britské železniční sítě: www.nationalrail.co.uk/times_fares/rangers_and_rovers.aspx.

 

Prohlídky Londýna a jeho památek  

Zakoupením pasu „London Pass“ získáte také zdarma přístup ke všem hlavním atrakcím.

 

Budete potřebovat také trajekt?

Trajekty na ostrov Isle of Wight: www.wightlink.co.uk, Portsmouth-Ryde a Lymington-Yarmouth, www.redfunnel.co.uk, Southampton-Cowes, www.hovertravel.co.uk, vznášedlo Portsmouth-Ryde.

 

Trajekty na ostrovy Jersey, Guernsey a další Normanské ostrovy:

Trajekty na Scilly: www.islesofscilly-travel.co.uk

Trajekty na ostrov Skye a Hebridy: Caledonian MacBrayne   

Trajekty na Orkneje a Shetlandy (Scrabster-Stromness a Aberdeen-Lerwick): www.northlinkferries.co.uk 

Cestování vlakem+trajektem do Belfastu Severního Irsko – na stránce pro Severní Irsko.

Cestování vlakem+trajektem do Dublinu a Irské republiky – na stránce pro Irsko.

Cestování vlakem+trajektem do Amsterdamu a Nizozemska – na stránce pro Nizozemsko.

Trajekty do Francie, Španělska, Belgie, Dánska, Norska a Švédska – na odpovídajících stránkách těchto zemí.

 

Cestujete s jízdním kolem?

Většina vlaků přepravuje jízdní kola, někdy zdarma a někdy za menší poplatek, kdy je potřeba mít rezervaci na spoj. Na www.atob.org.uk/bike-rail/ najdete skvělý přehled, jak je to s cestováním s kolem u různých vlakových operátorů v Británii.

Podrobnosti naleznete také na www.nationalrail.co.uk a na stránkách jednotlivých vlakových společností.

Informace o cestování s jízdním kolem vlaky a dalšími vlaky v Evropě naleznete v oddíle „Cestování s kolem“ na stránkách vlakového operátora.

Pouze pár operátorů přepravuje tandemy, bližní info se se dozvíte na www.tandem-club.org.uk/_tandemsontrains.htm.

 

(pokračování)