Cestování kombinací vlak a trajekt

17 října, 2015

Cestování kombinací vlak a trajekt

 

Možnosti cestování z Británie na různá místa v Evropě kombinací vlak + trajekt

Většina lidí dnes začíná svoji cestu z Británie do Evropy vlakem Eurostar, avšak alternativa v podobě trajektu stojí rovněž za zvážení, obzvlášť pokud budete cestovat do Amsterdamu nebo do Španělska. Pokud chcete raději cestovat kombinací vlak+trajekt, pouze vyměníte jízdní řády za odjezdy vlaků Eurostar do Paříže, jak jsou uvedeny na stránkách pro Itálii, Španělsko, Německo, Rakousko či Švýcarsko, anebo použijte jízdní řady pro celou Evropu na www.bahn.de, kde naleznete odjezdy vlaků z přístavních měst (např. Hoek van Holland) do Vaší konečné destinace.

 

Z Londýna do Paříže vlakem a trajektem

Je možné cestovat z Londýna do Paříže vlakem a trajektem, pokud byste si to přáli. Cesta však trvá mnohem déle (asi 9 hodin), je to méně pohodlná a obvykle to vyjde dráž než výhodná jízdenka na vlak Eurostar. Vyhnete se však přitom cestě eurotunelem, pokud je to pro Vás důležité. Z Británie poplujete z Doveru, což může být někdy i levnější, pokud byste např. museli cestovat na poslední chvíli a všechny výhodné jízdenky na Eurostar jsou už vyprodané.  Další informace o cestování z Londýna do Paříže kombinací vlak+trajekt najdete zde.

 

Z Londýna do Amsterdamu vlakem Dutch Flyer a trajektem

Vynikající pohodlné a nenákladné spojení vlak+trajekt jezdí z Londýna do Amsterdamu (a na další místa v Nizozemsku) – více zde. Cestování z centra Londýna do centra Amsterdam přes noc v pohodlné kajutě na palubě lodi (všechny kajuty mají vlastní sprchu, wc, bezplatné wifi připojení a satelitní TV) může být dokonce výhodnější a rychlejší než cestování vlakem Eurostar i letecká doprava!

 

Trajekty z Británie do Španělska

Společnost Brittany Ferries provozuje pravidelné plavby trajekty po celý rok z Velké Británie do Španělska, a jedná se o vynikající a příjemný způsob dopravy, který lze jen doporučit.

Více o trajektovém spojení z Británie do Španělska zde:

 

Další užitečné trasy trajektů
  • Z Velké Británie do Skandinávie: bohužel poslední osobní trajekt z Velké Británie do Norska vyplul v září 2008, do Švédska v roce 2006 a do Dánska v září 2014. V současnosti neplují žádné trajekty z Británie do skandinávských zemí, takže je potřeba jet vlakem přes Brusel a Kodaň.
  • Ze severní Anglie a Skotska na evropský kontinent: se severní Anglie či ze Skotska se můžete dopravit přímými trajektovými spoji z Newcastlu do IJmuidenu (v Amsterdamu) nebo z Hullu do Rotterdamu a Zeebrugge. Cestovat s nimi bývá někdy lepší než cestovat vlakem do Londýna a pak odtud pokračovat vlakem Eurostar. Na bahn.de se dozvíte odjezdy vlaků z Zeebrugge či Rotterdam do Paříže či Bruselu. Přímé spací vlaky jezdí z Amsterdamu do Švýcarska a do Mnichova, snadno se však tímto způsobem dostanete také do Vídně, Prahy či Varšavy, takže cestování před Holandsko a Amsterdam je velmi praktické.
  • Ze západní části Británie (West Country) a z jižního pobřeží (South Coast) na evropský kontinent: pokud budete cestovat z těchto oblastí Británie, je možné přeplout trajektem do Francie přímo odtud a pak se vydat vlakem do Paříže.
Eurostar

Eurostar

Cestování vlaky Eurostar

  • Eurostar představuje vynikající osobní rychlovlaky, které jezdí z nádraží St Pancras v Londýně eurotunelem do Paříže a Bruselu. Většina cest vlakem z Británie do Evropy dnes začíná s Eurostar. Jízdné do I. třídy zahrnuje bezplatné nápoje a jídlo a cestující mají přístup k baru, který podává drinky a občerstvení. Pamatujte na to, že na vlaky Eurostar je nutné se zaregistrovat minimálně 30 minut před odjezdem (nebo 10 minut pro cestující s určitým typem prémiové jízdenky I. třídy a 60 minut při cestování do Avignonu a do francouzských Alp, aby mohla proběhnout bezpečností prohlídka jako na letišti). Vlaky Eurostar nejezdí 25.12..
  • Na informačních stránkách Eurostar zjistíte jízdní řády, jízdné, prodej jízdenek, info o zavazadlech a o konkrétní jízdě s Eurostar
  • plán sedadel a jejich číslování:
  • tipy, jak si vybrat nejlepší sedadla:
  • eurostar.com