Česká republika

06 listopadu, 2015

Z Británie do Prahy vlakem za 88 EUR

Cestování z Londýna do Prahy vlakem je snadné, cenově dostupné a časově efektivní ve srovnání s odpoledním cestováním letištními autobusy, s časem stráveným na letišti, samotným letem, dopravou taxíky a nakonec hotelem. Vydejte se odpoledním vlakem Eurostar z Londýna do Bruselu a rychlovlakem z Kolína nad Rýnem, a pak vynikajícím nočním vlakem Phoenix City Night Line do Prahy, takže přijedete do centra Prahy příští ráno hned po snídani.  Luxusní spací vagony v tomto vlaku mají i soukromé sprchy a wc; snídaně podávaná ve Vašem kupé je v ceně.

Anebo se první den vydejte denním rychlovlakem z Londýna do Berlína, tam přečkejte noc, a druhý den jeďte vyhlídkovým denním vlakem s restauračním vozem z Berlína do Prahy.

Nebo můžete strávit noc v Kolíně nad Rýnem či v Mnichově; trasa přes Mnichov obvykle představuje nejlevnější volbu, kdy cesta z Londýna do Prahy stojí už od 78 EUR (vyjma hotelu).

 

Časy vlaků, jízdné, jízdenky

Postup při organizování cesty vlakem z GB do Prahy:

 • Londýn =˃ Praha přes Kolín nad Rýnem spacím vlakem – časově nejefektivnější možnost
 • Londýn =˃ Praha denním vlakem se zastávkou na noc v Kolín nad Rýnem nebo v Berlíně –  poklidnější možnost
 • Londýn =˃ Praha denním vlakem se zastávkou na noc v Paříži nebo v Mnichově – nejlevnější možnost
 • Londýn a East Anglia =˃ Praha přes Harwich a trajektem Hoek, den v Amsterdamu
 • Londýn =˃ jiná města v ČR: Brno, Ostrava, Karlovy Vary, Český Krumlov, Plzeň…
 • Londýn =˃ Krakov a Praha při jedné cestě
 • Skotsko a severní Anglie =˃  Praha trajektem z Hullu nebo z Newcastlu
 • Vlaky do Prahy z jiných evropských velkoměst
 • Vlaky z Prahy do jiných evropských velkoměst

 

Další užitečné informace

 

Na jiných stránkách

 • Amsterdam =˃ Praha spacím vlakem od 59 EUR
 • Mnichov =˃ Praha vlakem od 19 EUR
 • Kupování jízdenky na spojovací vlaky z dalších měst v GB
 • Zavazadla ve vlacích   Úschovny zavazadel na nádražích    Pošlete zavazadla napřed
 • Cestování s jízdním kolem   Cestování se psem
 • Všeobecné informace o cestování evropskými vlaky

 

***

Londýn a východní Anglie =˃ Praha s trajektem

Pohodlná alternativa k vlaku Eurostar i s trajektem

Možná budete chtít z GB cestovat do Prahy raději kombinací vlaku a trajektu, třeba proto, abyste se vyhnuli cestování Eurotunelem, pokud by nastal problém u vlaků Eurostar, nebo pokud trpíte klaustrofobií. Krátkodobě je to také levnější, protože vlaky Eurostar jsou někdy drahé. Tato trasa je vhodná, pokud cestujete z oblasti východní Anglie, protože můžete cestovat přímo do Harwiche a vyhnout se Londýnu.  Tato cesta je klidnější, kdy budete cestovat přes noc supertrajektem Stena Line v luxusní kajutě, která má vlastní sprchu, wc, satelitní TV a wifi zdarma. Pak můžete v klidu poznávat Amsterdam, a pozdě odpoledne je vlakem ICE do Kolína nad Rýnem, kde si dáte večeři, a po ní nastoupíte do nočního spacího vlaku City Night Line do Prahy. Je to skvělý způsob, jak se při jedné cestě dostat z GB do Prahy a přitom si také prohlédnout Amsterdam.

 

Londýn, východní Anglie a Harwich Praha

 • den 1. večer: z Londýna do Amsterdamu cestujte přes noc trajektem a vlakem Dutch Flyer . Pojedete z Londýna z nádraží na Liverpool Street v 19,32 vlakem do Harwiche International. V Harwichi se nádraží nachází hned vedle přístaviště trajektů, takže můžete jít pěšky, zaregistrovat se u přepážky trajektů Stena Line, a hned nastoupit na trajekt do Hoek van Holland. Všichni cestující tu cestují v pohodlných soukromých kajutách s vlastní sprchou a wc, satelitní TV a wifi zdarma. K dispozici je rovněž třída Deluxe Comfort a Captains Class s bezplatným minibarem.  Můžete nastoupit na palubu trajektu před 21 hod., dát si pozdní večeři v restauraci a ubytovat se v kajutě. Trajekt vypluje ve 23 hod. a připluje do Hoek van Holland v 8 hod. ráno (holandského času). V Hoeku se nádraží nachází hned vedle přístaviště trajektů. Nastoupíte do některého z časných místních vlaků do Schiedamu a přestoupíte na vlak InterCity, který Vás odveze do Amsterdamu na nádraží Centraal, kam se dostanete v 10 hod. – více na stránce pro Nizozemsko. Jízdenky na vlak Dutch Flyer platí nejen z Londýna, ale z kterékoli železniční stanice Abellio Greater Anglia, jako je např. Cambridge, Norwich nebo Chelmsford.
 • den 2: den můžete strávit prohlídkou Amsterdamu, úložné skříňky se nacházejí na nádraží Centraal.
 • den 2, večer: jeďte v 18,35 vlakem ICE z Amsterdamu do Kolína nad Rýnem, kam přijedete v 21:12, a který má k dispozici vagon s restaurací a bistrem. V jiném případě si můžete rezervovat dřívější vlak ICE v 16,35 z Amsterdamu do Kolína nad Rýnem, kam přijedete v 19,12 a dát si večeři , než nastoupíte na noční spací vlak.
 • den 2 večer: cestujte z Kolína nad Rýnem do Prahy nočním spacím vlakem City Night Line Phoenix, který vyjíždí z Kolína nad Rýnem v 22,28 a přijíždí na pražské hlavní nádraží v 9,25 hod.. Vlaky Phoenix mají moderní český spací vagon s lehátky a sedadly. Nemají však restaurační vagon, takže si s sebou vezměte jídlo a pití. Příští ráno (kolem 7 hod.) jižně od Drážďan začne vlak vjíždět do malebného údolí Labe, takže stojí za to si přivstat. Vlak přijede na pražské hlavní nádraží vzdálené pouze 15 minut chůze od historického centra města.

Praha Harwich, východní Anglie a Londýn

 • den 1, večer: z Prahy do Kolína nad Rýnem cestujte spacím vlakem City Night Line Phoenix, kdy vyjedete z pražského hlavního nádraží v 18,30 a přijedete do Kolína nad Rýnem v 6,14 příští ráno; v Kolíně nad Rýnem si dejte snídani. Vlaky Phoenix mají moderní český spací vagon s lehátky a sedadly. V létě, když je dlouho světlo, můžete sedět ve svém kupé se skleničkou a obdivovat krásný výhled do údolí Labe směrem na Drážďany.
 • den 2, ráno: jeďte v 8,42 vlakem ICE do Amsterdamu na nádraží Centraal, kam přijedete v 11,27
 • den 2: den můžete strávit odpočinkem v Amsterdamu, k dispozici jsou zde úložné skříňky
 • den 2, večer: z Amsterdamu do Londýna cestujte přes noc vlakem Dutch Flyer a trajektem. Jeďte v 18,46 z Amsterdamu do Rotterdamu a přesedněte tam na místní motorový vlak spinter do Hoek van Holland; přístaviště pro trajekty se nachází hned vedle nádraží. Nastupte na trajekt a cestujte přes noc v útulné soukromé kajutě do Harwiche v GB. Trajekt vyplouvá ve 22 hod. a připluje do Harwich International ráno v 6,30 britského času. Ráno pak nasednete na vlak do Londýna, kam přijedete asi v 9 hod. – více na stránce pro Nizozemsko.

 

Kolik stojí?

 • Jízdné z Londýna do Amsterdamu začíná od 49 GBP na osobu a jednu cestu + poplatek za kajutu na trajektu. Ceny kajut začínají od 30 GBP pro kajutu s 1 kójí nebo od 43 GBP za kajutu se 2 kójemi, které jsou povinné při noční plavbě. Jízdné pokrývá vlak z Londýna do Harwiche, trajekt a navazující holandské vlaky z přístavu v Hoek van Holland na kterékoli nádraží v Nizozemsku – na stránce pro Nizozemsko se dozvíte kompletní podrobnosti o jízdném, typech kajut a cenách.
 • Jízdné z Amsterdamu do Kolína nad Rýnem vlaky ICE začíná od 19 EUR za jednu cestu ve II. třídě a od 39 EUR za jednu cestu v I. třídě
 • Jízdné z Kolína nad Rýnem do Prahy nočním spacím vlakem City Night Line začíná od 59 EUR za jednu cestu s lehátkem v kupé se 6 kójemi, od 69 EUR s lehátkem v kupé se 4 kójemi, od 104 EUR za lůžko v dvoulůžkovém kupé nebo od 144 EUR za lůžko v jednolůžkovém kupé spacího vlaku.

 

Jak kupovat jízdenky online

 1. Kupte si jízdenku na vlak Dutch Flyer a na trajekt z Londýna do Amsterdamu podle návodu na stránce pro Nizozemsko
 2. Zarezervujte si spací vlak z Kolína nad Rýnem do Prahy; jízdenky koupíte online na bahn.de; zadejte údaje o svojí cestě a najděte si přímý vlak CNL
 3. Na bahn.de koupíte také jízdenku z Amsterdamu do Kolína nad Rýnem.

 

Jak kupovat jízdenky telefonicky – speciální rezervační formulář

Když budete kupovat jízdenku na vlak Dutch Flyer z Londýna do Hoek van Holland + jízdenku na navazující cestu do Prahy (nebo na většinu míst v Evropě), je potřeba vyplnit speciální rezervační formulář a emailem ho zaslat na European Rail. Poté dostanete oznámení o ceně, obvykle to bývá do 24 hodin.  Použitím formuláře si ušetříte dlouhé telefonování, zadáte do něj detaily a zjistíte konkrétní vlaky a ceny jízdného. Je však samozřejmě stále možné to vše vyřídit telefonicky v době Po-Pá 8,30-18 a So 9-13 hod. (při objednání z GB poplatek činí 35 GBP).  European Rail je jedná z mála agentur, ne-li jediná, které Vám mohou prodat jízdenky jak na Dutch Flyer, tak na navazující vlak do další destinace v Evropě.

 

***

Skotsko a severní Anglie =˃ Praha s trajektem

Pokud budete cestovat ze severní Anglie či Skotska, nejrychlejší způsob je jet vlakem do Londýna, a z Londýna pak cestovat do Prahy vlakem Eurostar. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, podívejte se na návod, jak kupovat výhodné jízdenky do Londýna z jiných částí GB. Existují však také praktické alternativy s využitím trajektů, které Vám umožní vyhnout se Londýnu a během cesty strávit nějaký čas v Amsterdamu. Společnost DFDS Seaways provozuje denně celonoční plavby trajekty z Newcastlu do Amsterdamu, zatímco společnost P&O Ferries provozuje denně celonoční plavby z Hullu do Rotterdamu.  Takže poplujete přes noc trajektem do Holandska, den strávíte prohlídkou Amsterdamu, pak nasednete na rychlý vlak ICE do Kolína nad Rýnem, kde přesednete na vynikající noční spací vlak City Night Line do Prahy.

 

Skotsko a severní Anglie Praha

 • den 1: jeďte vlakem do Hullu nebo do Newcastlu, co je pro Vás bližší či výhodnější. Nastupte na  trajekt P&O z Hullu do Rotterdamu, anebo trajekt DFDS Seaways z Newcastlu do IJmuidenu, což je přístav pro Amsterdam. Na trajektech obou společností se nacházejí bary, restaurace a pohodlné kajuty s příslušenstvím; příjezd je příští ráno. Podrobnosti o jízdních řádech, jízdném a jak kupovat jízdenky pro cestování z GB do Amsterdamu po každé z těchto tras se dozvíte na stránce pro Nizozemsko.
 • den 2: část dne strávíte v Amsterdamu, kde se všechny významné památky nacházejí v blízkosti nádraží Centraal (tj. snadno tam dojdete pěšky); k dispozici jsou úložné skříňky na zavazadla
 • den 2 večer: jeďte v 18,35 vlakem ICE z Amsterdamu do Kolína nad Rýnem, kam dorazíte ve 21,12 hod.; v jiném případě můžete jet dřívějším vlakem ICE v 16,35 hod. z Amsterdamu do Kolína nad Rýnem, kam přijedete v 19,12 hod. a dáte si večeři předtím, než nastoupíte do spacího vlaku směr Praha.
 • den 2 večer: jeďte nočním spacím vlakem City Night Line Phoenix, který odjíždí z Kolína nad Rýnem v 22,28 hod. a přijíždí na pražské hlavní nádraží v 9,25 hod. ráno. Vlaky Phoenix mají moderní český spací vagon s lehátky a sedadly. Nemají však restaurační vagon, takže si s sebou vezměte jídlo a pití. Příští ráno (kolem 7 hod.) jižně od Drážďan začne vlak vjíždět do malebného údolí Labe, takže stojí za to si přivstat. Vlak přijede na pražské hlavní nádraží.

 

Praha Skotsko a severní Anglie  

 • den 1 večer: cestujte z Prahy do Kolína nad Rýnem nočním spacím vlakem City Night Line Phoenix, kdy vyjedete z pražského hlavního nádraží v 18,30 a dorazíte do Kolína nad Rýnem v 6,14 hod. příští ráno. Vlaky Phoenix mají moderní český spací vagon s lehátky a sedadly, nemají však restaurační vagon, takže si s sebou vezměte jídlo a pití. V létě, kdy je déle světlo, si budete moct užít krásný výhled na údolí Labe mezi Prahou a Drážďany.
 • den 2, ráno: jeďte vlakem ICE v 8,42 hod. do Amsterdamu na nádraží Centraal, kam dorazíte v 11,27.
 • den 2: den strávíte v Amsterdamu, kde jsou na nádraží k dispozici úložné skříňky.
 • den 3: cestujte přes noc trajektem .společnosti P&O Ferries z Rotterdamu do Hullu, anebo společnosti DFDS Seaways z IJmuidenu (u Amsterdamu) do Newcastlu, podle toho, co se Vám více hodí.
 • další ráno (den 4) se dopravte na nádraží a pak na místo v GB, kam potřebujete. Kompletní podrobnosti o časech vlaků a trajektů a o tom, jak kupovat jízdenky na každou z těchto tras, se dozvíte na stránce o cestování mezi Velkou Británií a Nizozemskem.

 

Jízdné a jak kupovat jízdenky

 • Při cestování trajekty P&O z Hullu do Rotterdamu nebo trajekty DFDS Seaways z Newcastlu do Amsterdamu si nejprve zkontrolujte časy trajektů a kupte si jízdenku  na dfds.co.uk (Newcastle-Amsterdam) či www.poferries.com  (Hull-Rotterdam).  Pak si zkontrolujte jízdné a kupte si jízdenku do Hullu či Newcastle na www.thetrainline.com  či www.nationalrail.co.uk
 • Jízdné za cestu z Amsterdamu do Kolína nad Rýnem vlaky ICE začíná od 19 EUR za jednu cestu ve II. třídě a od 39 EUR v I. třídě.
 • Jízdné z Kolína nad Rýnem do Prahy nočním spacím vlakem City Night Line začíná od 59 EUR za jednu cestu na lehátku v kupé se 6 kójemi, od 69 EUR na lehátku v kupé se 4 kójemi, od 104 EUR za lůžko v dvoulůžkovém kupé a od 144 EUR za lůžko v jednolůžkovém kupé spacího vlaku.
 • Zarezervujte si spací vlak z Kolína nad Rýnem do Prahy; jízdenky koupíte na bahn.de (zadejte údaje o svojí cestě a najděte si přímý vlak CNL); na bahn.de koupíte také jízdenku z Amsterdamu do Kolína nad Rýnem.

Další města v ČR

Cestování vlakem v ČR

 • Vlakem se snadno dostanete kamkoli v ČR a při cestě z Londýna do Prahy, jak je uvedeno zde, můžete z Prahy cestovat s ČD; na stránkách cd.cz/eshop se dozvíte výši jízdného a zakoupíte jízdenku
 • V Praze se nachází centrální Hlavní nádraží blízko centra města, a pak vedlejší nádraží, jako je Praha-Holešovice
 • Vlaky jezdí pravidelně minimálně jednou za hodinu nebo za dvě z Prahy do významnějších destinací a větších měst uvedených níže. Není nutné si kupovat jízdenku v předprodeji: při cestě ze zahraničí si rezervujte jízdenku pouze do Prahy, na další cestu si jízdenku zakoupíte až na nádraží v Praze; také je možné zaplatit až ve vlaku průvodčí/mu, pokud ji/ho zastihnete ihned po nastoupení a pokud Vám nebude vadit příplatek 40 Kč (asi 1,50 EUR); jízdenku si můžete zakoupit rovněž online na cd.cz/eshop
 • Místenky jsou povinné u vlaků pendolino SuperCity mezi Prahou a Ostravou, nejsou však nutné ve většině ostatních vlaků ČD

 

Nejvýznamnější destinace

 • Ostrava: cesta vlakem z Prahy do Ostravy trvá asi 3 hod. 10 minut a jízdné je cca 489 Kč; nejlepší služby nabízí vlaky pendolino SuperCity, které jsou klimatizované a mají vůz s barem; kromě běžných vlaků ČD jezdí mezi Prahou a Ostravou také dva soukromí poskytovatelé, RegioJet a Leo Express: na rozdíl od jízdenek u ČD však jízdenky u Regiojet a Leo Express automaticky zahrnují také místenku, zato však jízdenka platí pouze na konkrétní spoj, na který jste si ji koupili
 • Plzeň: cesta vlakem z Prahy do Plzně trvá asi 1 hod. 35 minut a jízdné je cca 130 Kč
 • Brno: cesta vlakem z Prahy do Brna trvá asi 2 hod. 40 minut a jízdné je cca 250 Kč
 • Český Krumlov: cesta vlakem z Prahy do Českého Krumlova trvá asi 3 hod. 40 minut s  přesedáním v Českých Budějovicích, jízdné je cca 250 Kč
 • Karlovy Vary: cesta vlakem z Prahy do Karlových Varů trvá asi 3 hod. 20 minut a jízdné je cca 250 Kč; pokud byste však cestovali z Londýna, Paříže či Amsterdamu, je vhodné přesednout v Ústí nad Labem hodinu předtím, než byste dojeli do Prahy, a přesednout zde na místní vlak do KV – tím ušetříte čas spojený s cestování přes Prahu; podobně pokud byste cestovali zpět z KV, je dobré jet do Ústí nad Labem a přesednout zde na spací vlak do Kolína nad Rýnem a Amsterdamu, anebo na vlak EuroCity do Berlína.

 

Kupování jízdenek pro cesty v rámci ČR

Jízdenky na cesty vlakem pouze po ČR můžete zakoupit online na www.cd.cz/eshop

kompletně i s místenkou a bez poplatku za rezervaci. Je potřeba se na těchto stránkách zaregistrovat, po obdržení aktivačního mailu zaplatíte jízdenku online a sami si ji vytisknete.

Na stránkách www.cd.cz/eshop je možné si rezervovat také denní mezinárodní vlaky (ne však noční spací vlaky) z Prahy do sousedních zemí a do měst, jako je Krakov, Varšava, Vídeň, Budapešť, Bratislava, Drážďany a Berlín. Nepoužívejte však tento online prodej na cesty v opačném směru, tj. ze zahraničí do ČR a do Prahy Praha (s výjimkou Německa a Rakouska), protože takto zakoupené jízdenky by nebyly platné, pokud by je neoznačil/a průvodčí na cestě ve směru z Prahy. Jízdenky do/z Německa a Rakouska si však můžete bez obav zakoupit v na www.cd.cz/eshop pro oba směry cesty.

 

 

Vlaková nádraží v Praze

Praha hlavní nádraží

Pražské hlavní nádraží leží v centru města a je vzdálené jen 15 minut chůze od historického centra a 20 minut od slavného Karlova mostu. Má podobu honosné staré nádražní budovy, která stojí na kopci a shlíží na město. Z nástupišť se vydejte po schodech dolů do moderního podchodu, který končí na dolní úrovni směrem k městu, takže starou budovu téměř neuvidíte (jedině pokud se podíváte zpět přes silnici poté, co jste opustili nádraží).

 • K dispozici jsou úložné skříňky v jednotné velikosti, takže se do nich dá uschovat batoh nebo menší zavazadlo, ne však velký kufr apod.; maximální doba uložení je 72 hod.
 • Najdete zde prodejní okénka pro domácí i mezinárodní jízdenky, kde přijímají platební karty; především pro cesty do zahraničí a pro cizince je zde cestovní agentura Wasteels otevřená Po-Pá 9-17 hod. a So 9-16 hod., která se nachází úroveň pod nástupišti.
 • K dispozici jsou toalety (10 Kč) a sprchy s teplou vodou (40 Kč) na I. úrovni pod nástupišti.

 

Nádraží Praha-Holešovice

Holešovické nádraží  je druhé nejvýznamnější nádraží metropole vzdálené asi 2 km od centra města a 3 km od hlavního nádraží. Leží na trase Berlín-Praha-Bratislava-Budapešť.  Do roku 2010 zastavovaly některé průchozí mezinárodní vlaky pouze na holešovickém nádraží, protože si tím ušetřily cestu na hlavní nádraží v často ucpaném úseku trasy. Výrazné zlepšení v tomto vytíženém úseku v roce 2010 však umožnilo, aby téměř všechny vlaky obsluhovaly také centrální hlavní nádraží.  Pokud byste však potřebovali cestovat z holešovického nádraží, můžete jet metrem z Holešovic do centra města nebo na hlavní nádraží – více na www.dpp.cz  nebo na www.Praha.net/metro.

 

 

Pošlete zavazadla napřed

Cestujte z Velké Británie vlakem bez těžkých zavazadel. Pošlete svá zavazadla napřed službou Luggage Mule za cenu od 30 GBP za jednu cestu.

 • Luggage Mule vyzvedne Vaše zavazadlo na Vaší adrese v GB cca 5 pracovních dní před Vaším odjezdem. Vaše zavazadlo pak na Vás bude čekat v hotelu v cílové stanici, až tam dorazíte. Služba dopraví zavazadla do kterékoli destinace v celé Evropě.
 • Až se budete chtít vracet do GB, nechejte své zavazadlo správně označené v recepci hotelu apod., odkud ho služba Luggage Mule vyzvedne a doručí zpět na Vaši adresu v GB do cca 5 pracovních dní.
 • Příklady cen: cena za dopravu jednoho zavazadla o hmotnosti 20 kg z kteréhokoli místa v GB, jedna cesta, do Avignonu či Nice ve Francii: 28,99 GBP; do Barcelony či Alicante: 29,99 GBP;  do Florencie, Říma či Vídně: 31,99 GBP;  do Mnichova či Berlína: 34,99 GBP; do Prahy či Benátek: 49,99 GBP; do Athén či na Korfu: 54,99 GBP. Aktuální ceny zjistíte na luggagemule.co.uk.

 

 

Co vidět v Praze (příklady):

Kam v Praze info 

Pražské památky info

Prague City Line památky

Pragulic

 

Hotely