Andorra

03 listopadu, 2015

 Z Londýna do Andorry La Vella vlakem

Francouzský hrabě a španělský biskup se kdysi neshodli na tom, kdo bude vládnout malé venkovské enklávě vysoko v Pyrenejích, nakonec se tedy dohodli, že jí budou vládnout společně. Výsledkem je Knížectví Andorra, jediná země na světě, jejímž oficiálním jazykem je katalánština. Dnes už není venkovskou enklávou, ale její úžasná scenérie dala vzniknout velkému množství lyžařských letovisek a bezcelních parfumerií. Když se však budete dívat pořádně, nahodilé zbytky historie zde objevíte.

V Andoře není železniční nádraží ani letiště, ale snadno se tam dostanete vlaky Eurostar z Londýna do Paříže nebo nočním vlakem Intercités de Nuit z Paříže do l’Hospitalet près l’Andorre (stanice hned vedle Andorry), a pak autobusem přes pozoruhodný horský průsmyk do Andorry.

Je to přitom levné: pokud si jízdenku rezervujete předem online, jízdné Londýn-Paříž začíná od 69 GBP za zpáteční jízdenku, Paříž-l’Hospitalet nočním vlakem od 20 EUR za jednoduchou jízdenku se sklápěcím sedadlem (35 EUR s lehátkem). Za autobusový přípoj do Andorry pak zaplatíte 9,50 EUR.

 

Časy vlaků, jízdné a jízdenky

Londýn =˃ Andorra La Vella vlakem

Andorra =˃ Barcelona

Užitečné informace o Andoře

Hotely a ubytování v Andoře 

 

Užitečné informace o Andoře  

Autobusové společnosti v Andoře: v Andoře nejezdí vlaky, ale autobusy, které ji spojují s Francií – více na www.andorrabus.com .

Časy vlaků a jízdné ve Francii a rezervace online: www.loco2.com nebo www.captaintrain.com.

Kontrola při poruchách a přerušení, které mají vliv na vlaky ve Francii: stránky SNCF (pouze francouzsky), www.infolignes.com.

Časy a jízdné u vlaků Eurostar – na stránkách Eurostar.

Autobusy z Andorry do Barcelony: www.autocarsnadal.com.

Železniční pas: Průvodce začátečníka po evropských železničních pasech

Zakoupení železničního pasu online

Časová zóna: GMT+1 (GMT+2 od poslední neděle v březnu do poslední soboty v říjnu)

Předvolba pro volání:  +376

Měna: EUR

Informace pro turisty: Andorra.ad, Tripadvisor – stránka o Andoře, Hotely a ubytování 

Poslední aktualizace stránek: 15. září 2015

 

Cestování z Andorry

Z Andorry do Barcelony

Pokud budete mířit do Španělska, autobusové spojení zpět do l’Hospitalet neladí s místní železnicí do Barcelony. Jezdí však pravidelné autobusy mezi Andorrou a Barcelonou, kdy cesta trvá asi 4 hod. – více na Autocarsnadal.com.  Dále jezdí vlaky z Latour de Carol do Barcelony – více na Renfe.com  (trasa Barcelona-Latour de Carol je hodnocena jako barcelonská příměstská doprava, proto ignorujte hlavní plánovač cesty, zůstaňte v módu pro Španělsko a najděte odkaz  „Cercanias“ na hlavní stránce; pak zvolte „Barcelona – příměstská oblast“.

 

Z Andorry do Perpignanu: „malý žlutý vlak“

Pokud Vám nedělá problém zaplatit si taxi mezi Andorrou a Latour de Carol (nejezdí zde autobusová doprava), scénický úzkokolejný „malý žlutý vlak“ (le petit train jaune) jezdí z Latour de Carol přes Pyreneje jednou či dvakrát denně během zimy, a mnohem častěji v létě, kdy se napojuje na železnici se standardní šířkou kolejí ve Villefranche na východním konci trasy do Perpignanu.  Je to trasa s nádhernými výhledy a zajímavá alternativa k běžné trase do Andorry.  „Malý žlutý vlak“ provozuje francouzská železniční společnost SNCF, takže časy vlaků, jízdné a rezervace jízdenek je možné zjistit a zajistit na CaptainTrain.  Další informace o těchto specifických vlacích naleznete na SNCF trains touristiques . Časy vlaků mezi Londýnem a Perpignanem zjistíte na stránkách o dopravě z Londýna do Francie.