Albánie

05 října, 2015

Návštěva Albánie

Albánie, která se albánsky jmenuje Shqipëria – Země orlů, byla dlouhou nejtajemnější zemí v Evropě.  Pod stalinistickou diktaturu se dostala v roce 1946 a po celá následující desetiletí byla téměř úplně uzavřena před zbytkem světa.

Režim byl svržen v roce 1991 a i přes problémy v roce 1992 a a pak 1997 je dnes většina Albánie pro turisty zcela bezpečná.

Do Albánie se snadno dostanete ze západní Evropy, a to buď vlakem do Itálie a pak trajektem přes Jadran, anebo po souši vlakem do Černé hory a pak autobusem nebo taxíkem přes hranici do Albánie. Občasné států EU nepotřebují vízum.

Jedná se o úžasnou zemi, která jistě změní Vaše dosavadní představy o ní.

 

Časy vlaků, jízdné, jízdenky a informace

Londýn a Paříž =˃ Tirana trajektem z Itálie

Londýn a Paříž =˃ Tirana po souši přes Bělehrad

Hotely v Albánii 

 

Užitečné informace o Albánii

Železniční společnost (dráhy) v Albánii: HSH (Hekurudhë ë Shqipërisë)

Trajekty do Albánie: trajekty  Ventouris plují do Bari-Durrës denně; www.agoudimos-lines.com, plují 3-5x týdně, www.adriaferries.com a www.venezialines.com – rychlý trajekt

Časová zóna: GMT+1 (GMT+2 od poslední neděle v březnu do poslední soboty v říjnu)

Předvolba pro volání: +355

Měna: albánský lek

Víza:  ne

Informace pro turisty: Tripadvisor  , www.albania.starttips.com

Hotely

Rada pro cestování: cesty do Albánie dnes obvykle probíhají bez problémů, ve městech Tirana a Durrës je bezpečno, avšak před návštěvou některých části Albánie (především hraničních regionů na severovýchodě země) si ověřte aktuální situaci.

Poslední aktualizace stránek: 1. září 2015.

Časy vlaků platí od 14. června do 12. prosince 2015

 

Časy a jízdné v rámci Albánie

Cestování vlakem po Albánii je zkušenost, kterou byste si neměli nechat ujít: starší vagony „z druhé ruky“ původem z Itálie, Rakouska či Německa, tažené českými dieselovými motory klapají krajinou maximální rychlostí 56 km/hod.! Nebuďte překvapení, když uvidíte vytržená sedadla nebo rozbitá okna – ostatně co byste chtěli za 50 pencí?  Albánské vlaky si můžete ověřit na www.hsh.com.al (pokud budou stránky fungovat), ale především si spoje dvakrát ověřte na místě. Všechny vlaky mají pouze jednu třídu.

V květnu 2015 byl zahájen nový spoj mezi Dračí a Kasharem (vzdáleným 7,6 km od Tirany).  Staré nádraží v Tiraně bylo zavřeno v září 2013 a od té doby nejezdí mezi Dračem a Tiranou žádné vlaky.  Avšak od května 2015 znovu začal fungovat spoj mezi Dračí a nádražím v Kasharu na okraji Tirany – více se dozvíte dále. Dlouhodobě se prý plánuje stavba nového nádraží v Tiraně u nemocnice  Hygeia.

 

Jízdné a jak kupovat jízdenky

Jízdné je zde velmi levné. Jedna cesta z Drače do Kasharu  stojí 70 leků (tj. asi 50 penci). Mezi Kasharem a centrem Tirany jezdí městský autobus za příplatek 30 leků.  Z Drače do Skadaru to stojí 160 leků (asi 1 GBP) a z Tirany do Vláry 250 leků (asi 1,60 GBP). Jízdenky se neprodávají předem, ale pouze na příští vlak.

 

Jak vypadají vlaky v Albánii?

Vlaky mají pouze jednu třídu. Většina vlaků je složena ze starších vagonů německých příměstských vlaků. Vagony jsou zašlé, ale velmi pohodlné.

 

Mezinárodní spojení z Albánie do sousedních zemí

Do Albánie nejezdí žádné mezinárodní vlaky, ale je možné se tam dostat ze sousedních zemí autobusem, taxíkem či trajektem.  Zde se dozvíte, jak na to.

 

Cestování z Tirany do Baru (Černá hora), Podgorice (Černá hora) a Bělehradu (Srbsko) 

Den 1: cestujte odpoledním vlakem z Tirany do Skadaru a tam se zdržte přes noc.

Den 2: máte na výběr ze dvou možností:

  1. můžete cestovat taxíkem k hranici u Hani i Hotit, a odtud taxíkem do Podgorice v Černé hoře,
  2. autobusem do Ulcinje a pak dalším autobusem do Baru v Černé hoře.

Pokud se rozhodnete pro taxi, celková cesta ze Skadaru do Podgorice je dlouhá 60 km a trvá asi 90 minut (včetně nutnosti přesednout do jiného taxi na hranici). Každé taxi by mělo stát asi 20 EUR.

Pokud se rozhodnete pro autobus, tři spoje denně jezdí ze Skadaru do Ulcinje v Černé hoře přes hraniční přechod Muriqan (v současnosti je to v 9 hod., 14,15 hod. a v 16 hod.; při cestování v opačném směru vyjíždějí autobusy z Ulcinje do Skadaru v 6 hod., 12,30 hod. a v 16,30 hod.). Kromě toho jezdí poměrně často autobusy také z Ulcinje do Baru.

V  případě cestování taxíkem stojí cesta ze Skadaru na hranici u Muriqanu 10-15 EUR, a další taxi z Muriqanu do Ulcinje 20-25 EUR.

Dva vlaky denně spojují Bar a Podgoricu s Bělehradem: jeden je denní vlak a druhý je noční spací vlak se spacími vagony a sedadly. Spací vlak Vám ušetří čas, protože můžete vyrazit večer dne 2 a přijet do Bělehradu ráno dne 3 (jinak by to bylo až večer dne 3).

Mezinárodní vlaky spojují Bělehrad s Budapeští, Vídní, Záhřebem, Bukureští a s mnoha dalšími evropskými městy – více na stránce s mezinárodními vlaky z Bělehradu, anebo použijte plánovač cesty na www.bahn.de.

V druhém směru při cestování do Albánie pouze obraťte kroky (postup) výše.

 

Cestování z Tirany do Skopje (Makedonie)

Den 1: cestujte ranním vlakem z Tirany do Pogradece a tam se zdržte přes noc; připomínáme, že nádraží v Pogradeci je vzdáleno asi 2 km od města Pogradec.

Den 2: jeďte taxíkem z Pogradece k hranici až do Sveti Naum v Makedonii. Ze Sveti Naum jeďte jiným taxíkem či autobusem do Ohridu, cesta trvá asi 1 hod..

Poměrně často také jedí autobusy mezi městy Ohrid a Bitola.

Vlaky spojují Bitolu a Skopje 3x denně a cesta trvá 3 hod. 20 minut. Vlak v 13,40 hod. z Bitoly přijíždí do Skopje v 17,08 hod;  vlak v 19,13 hod. přijíždí v 22,35 hod..

 

Trajekty z Albánie do Bari nebo Ancony (Itálie) 

Trajekty Tirrenia Line (dříve Adriatica Line) si ověřte na www.tirrenia.it (Bari-Drač denně, Ancona-Drač několikrát za týden) a www.agoudimos-lines.com (Bari-Drač 3-5x za týden), www.venezialines.com (rychlý trajekt).  Navazující vlaky v Itálii zjistíte na www.trenitalia.com.

 

Autobusy z Tirany do Athén a Soluně (Řecko)

Denně jezdí autobusy mezi Tiranou a Athénami i Soluní v Řecku.  Z Tirany do Athén je to dlouhá cesta trvající asi 17 hod., která obvykle probíhá přes noc a má často zpoždění na hranicích, proto je nutné ji brát vážně. Zdejší autobusové společnosti nemají internetové stránky, takže nelze rezervovat online je potřeba o to požádat v cestovní agentuře v Tiraně nebo v Athénách.

 

Co vidět v Albánii

Hotely v Albánii